Evropský týden mobility 2017

Evropský týden mobility 2017

Pozor. Z důvodu nepřiznivé předpovědi počasí se akce v sobotu 23. září ruší. Děkujeme za pochopení.

 

Již sedm let se Opava hlásí ke kampani „Evropský týden mobility“, která v září proběhne po celé Evropě. Možná si mnohý čtenář klade otázku: „O čem a k čemu vlastně taková kampaň je?“ Odpověď nám dá národní koordinátor Evropského týdne mobility Jiří Mikeš z Ministerstva životního prostředí: „Doprava je odpovědná za téměř čtvrtinu evropských emisí skleníkových plynů a je hlavní příčinou znečištění vzduchu ve městech. Navíc se odhaduje, že 85 % veškerého dojíždění automobilem absolvují řidiči sami, bez dalších cestujících.“ Národní koordinátor dále shrnuje význam kampaně těmito slovy: „Evropský týden mobility je ideální příležitost prezentovat alternativy udržitelné mobility občanům, vysvětlit problémy, se kterými se města a obce potýkají, s cílem vyvolat pozitivní změny v chování a dosáhnout pokroku směrem k vytvoření udržitelnější dopravní strategie pro Evropu.

 

Evropský týden mobility - banner

 

V Opavě budou moci kampaň podpořit nejen občané města, ale přidají se také úředníci magistrátu, kteří nechají ve středu 20. září svá auta doma a do práce se dopraví jinou alternativou, např. pěšky, autobusem, na kole, koloběžce apod. Zapojí se tak do akce „Na úřad bez auta!“, kterou zaštíťuje Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Přihlášené zaměstnance magistrátu poznáte podle červených triček s logem Dne bez aut, která budou mít po celý úřední den na sobě. Akci vyjádřilo podporu i vedení města, a jelikož se v daný den koná zasedání rady města, jsou k zapojení do akce vyzváni také radní.

 

Den bez aut připadá na pátek 22. září. Právě v tento den mohou svá auta nechat stát také všichni Opavané, neboť jsme pro ně ve spolupráci s Městským dopravním podnikem Opava připravili akci „Den bez aut – s malým techničákem MHD ZDARMA!“ Každý, kdo se bude chtít svézt zadarmo, předloží řidiči místo jízdenky malý technický průkaz vozidla, přičemž jeden technický průkaz platí jako jízdenka pro jednu osobu.

 

Evropský týden mobility není zaměřen jen na postupné omezování individuální automobilové dopravy, ale má nabízet i alternativy a motivovat k aktivnímu, zdravému pohybu, proto věříme, že se nám podaří Opavu opravdu rozhýbat. V sobotu 23. září se v Městských sadech od 10 do 16 hodin totiž uskuteční akce nazvaná trefně „Opava v pohybu“. Zúčastnit se může opravdu každý a nejen, že se rozpohybuje a něco zajímavého se dozví, ale i zároveň pomůže dobré věci.  Za každého účastníka akce totiž město daruje 20 Kč Charitě Opava na hospicovou péči „Pokojný přístav“. Pro účastníky je akce zdarma, na startu, který je průběžný po celou dobu konání akce, dostane každý mapku a náramek, abychom znali skutečný počet účastníků. Ti, kdo přijedou na kole, dostanou mapu s velkým městským okruhem a všichni ostatní, tj. chodci, běžci, maminky s kočárky, děti na odrážedlech, lidé na koloběžkách, in-line bruslích, vozíčkáři apod., absolvují malý okruh v Městských sadech. Účastníci budou navštěvovat stanoviště dle mapky a plnit úkoly, kvízy apod. Po nasbírání razítek na stanovištích se vrátí na start, kde dostanou drobnou odměnu – praktickou minilékárničku. S akcí významně pomáhá Slezské gymnázium Opava a dobrovolnické centrum Elim Opava. Těšit se můžete na stanoviště opavského cyklokoordinátora, projektu EMISE Slezského gymnázia Opava, Městské policie Opava, Oblastního spolku Českého červeného kříže Opava, Charity Opava, Městského dopravního podniku Opava, spolku Natura Opava a dalších.

 

Na akci Opava v pohybu spolupracujeme také se Zdravým městem Opava a Místní akční skupinou Opavsko. Díky tomu bude Opava v pohybu obohacena o ukázku elektromobility od 10 do 11 hodin také v Městských sadech. Půjde o elektro - mobily, motorky, kola apod., které se následně v 11 hodin vydají na Eko-jízdu po zámcích Opavského Slezska a budou se účastnit Dne čisté mobility v Hrabyni u památníku II. světové války od 14 do 17 hodin.

 

Petra Veličková, odbor školství