Bezručova Opava

59. Bezručova Opava prozkoumá Člověka mezi uměním a vědou

Přípravy na multižánrový festival vrcholí. Návštěvníci se mohou opět na kulturní perličky.

Letošní 59. ročník Bezručovy Opavy začne první zářijový den v kostele sv. Václava a bude se zaobírat tématem Člověk mezi uměním a vědou. „Po celý měsíc září bude nabízet kulturymilovným Opavanům zajímavé umělecké pořady všech žánrů, ve kterých budeme hledat a propátrávat shody i odlišnosti umělecké a vědecké práce – kreativitu, vizionářství, inovativnost, fantazii, nadšení, výjimečnost, ale i zoufalství, opuštěnost, nepochopení a zmar,“ uvedl dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

Programová nabídka už nyní odhaluje svá lákadla. Připraveny budou například představení Divadla Drak Poslední trik Georgese Mélièse, divadlo Na Zábradlí s nejlepší inscenací roku 2014 Velvet Havel, velmi úspěšné Žitkovské bohyně divadla ze Zlína či koncerty Janáčkovy filharmonie s programem z filmu 2001: Vesmírná odysea, Collegia Marianum s vynikající sopranistkou Simonou Houdou Šaturovou, hudební performance Zjevování hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala a Patrika Hábla s živým malířským výstupem nebo koncert legendární rockové kapely Stromboli. „Pro mladou generaci budou připraveny nejen představení v loutkovém divadle, ale také Festival deskových her a hlavolamů, výstavy z díla Teodora Rotrekla, Jakuba Nepraše nebo filmy Karla Zemana,“ doplnil Petr Rotrekl. Podrobný program najdete v zářijové Hlásce, programových bulletinech či již srpnu na www.facebook.com/bezrucovaopava i na webu města.

Realizace 59. ročníku festivalu Bezručova Opava je spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

 

Rok 2015: 58. Bezručova Opava o pravdě a lži

 

Jestliže jarní festival Další břehy nabídl existenciální téma „Dar smrti, dar života“, tak kulturní svátek „babího léta“ Bezručova Opava si své tematické zaměření také nijak neulehčil. Téma totiž doslova zní: „Pravda vítězí! (někdy vyděsí)“ a bude tedy opravdu o pravdě. A také o lži, přetvářce, mystifikaci, fikci a všelikých bludech.

Hledání pravdy a její dosahování je komplikovaný a nikdy nekončící proces.  A to platí, ať už bude naše umělecké pátrání zaměřeno na velké historické postavy hledačů pravdy a bojovníků za její naplnění, či na pravdu o každém z nás, na pravdu v mezilidských vztazích, na pravdu v politickém a společenském životě, na pravdu a lež ve sportovním klání nebo na hledání pravdy s pomocí vinné číše. V rámci tématu nelze vynechat jubileum mučednické smrti Mistra Jana Husa, nelze nepřipomenou osobnost Václava Havla, Karla Kryla, Johanky z Arku, Dante Alighieriho, Thomase Manna nebo nejslavnější postavu kriminalistiky Sherlocka Holmese. Mezi uměleckými hosty téměř 70 programů a doprovodných akcí festivalu se objeví velká jména české kultury – Josef Somr, Jiří Srnec, Jiří Menzel, Štěpán Rak, Alfred Strejček, Jindřich Štreit, Jaroslav Tůma, Alan Vitouš, Jan Rokyta, Marek Eben, Jiří Stivín, Radim Zenkl, Zora Jandová, Jitka Šuranská, Milan Markovič, David Prachař nebo Jaroslav Dušek.

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 3. září v kostele sv. Václava v 17 hodin, kdy si budeme moci poslechnout a prožít krátkou barokní alegorickou komickou operu Veritas exulant – Vylhaná pravda, ale také se inspirovat čtyřmi odlišnými výstavami – Domov jménem Slezsko připravilo Slezské zemské muzeum, ale také mimořádně působivou fotografickou expozicí Jindřicha Štreita Domov (bez) domova, výstavou Závislost z dílny členů České unie karikaturistů či výstavou Ve šlépějích Sherlocka Holmese. Dalšími výstavami, které naplní téma festivalu, jsou výstavy Vojenská historie a osobnosti posádky Opava, Ve světle pravdy výtvarné skupiny X, Fotografické zápisky o Opavě (1937-1967) či kolektivní výstava na téma plynutí času k 20. výročí o. s. Bludný kámen.

Divadelní část festival nám nabídne řadu úspěšných inscenací. Příznivci Klicperova divadla z Hradce Králové se mohou těšit na pokračování osudů tří sester ze hry Jedlíci čokolády, která měla u Opavanů velký úspěch na jaře a opět se v hlavních rolích představí Pavla Tomicová, Pavlína Štorková a Isabela Smečková Bencová. Švandovo divadlo z Prahy přiveze inscenaci věnovanou jednomu mimořádnému lidskému osudu i nedávné historii naší země s názvem Země lhostejnost (Karel Kryl). Další mimořádný divadelní počin – nečekané spojení tance a činohry předvede vynikající a oceňovaný soubor 420PEOPLE a David Prachař v inscenaci Peklo – Dantovské variace. Pozoruhodný příběh japonské dívky, která se stala hraběnkou na českém panství, bude interpretovat Zora Jandová ve hře Z deníku hraběnky M. Mimořádný zážitek bude skýtat opera mafia Zmrazovač v podání excelentních herců i zpěváků Kočovného divadla Ad hoc, které nadchlo diváky loňského festivalu Jiráskův Hronov i diváky dalších divadelních přehlídek. MM kabaret nám připomene jednoho z nejúspěšnějších humoristů porevoluční éry Milana Markoviče a jeho skupiny. Nezapomínáme samozřejmě na děti, kterým je věnováno několik zajímavých inscenací v Loutkovém divadle v rámci nedělních představení, či dvě venkovní představení Zlatohlava nebo Cháronovi blázni.

Filmový program festivalu začne slavnostním otevřením nově digitalizovaného kina v Hradci nad Moravicí za osobní účasti oscarového režiséra Jiřího Menzela, jenž uvede restaurované Postřižiny a také svůj další film zobrazující počátky kinematografie - Báječní muži s klikou. Také projekce filmů Fair play o problematice dopingu ve sportu, mrazivě aktuální ruský snímek z roku 1987 Assa, kinokoncert s filmem ze zlatého fondu světové kinematografie Utrpení Panny Orleánské, setkání s autorem řady pozoruhodných dokumentů režisérem Petrem Jančárkem nebo tajuplný a zážitkový filmový happening s řadou překvapení Cinema Royal jistě uspokojí fanoušky filmového umění.

Také hudební program předestře pestrou mozaiku hudebních stylů od folklóru v rámci mezinárodního festivalu Chodníčky k domovu, přes jazz, improvizaci i vlastní tvorbu při koncertu virtuózů Jiřího Stivína a Radima Zenkla, ke koncertu kapely Traband či bratrů Ebenů, kytarovému recitálu Štěpána Raka k životnímu jubileu 70 let ve Slezském divadle až k dětské opeře Brundibár, kterou budou interpretovat dětské umělecké soubory z Volgogradu.

Jistě mimořádný zážitek můžeme očekávat od speciálních pořadů na pomezí uměleckých žánrů – programů, týkající se například výročí hrdinné smrti Mistra Jana Husa, lákavý bude jistě Bezručovský výplaz na Lysou horu s literárním programem ve srubu na Ostravici, pořad In vino veritas s ochutnávkou vín, zajímavými příběhy vinařů a koncertem houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské nebo burcující pravda a moudrost starých Toltéků ve Čtyřech dohodách v podání Jaroslava Duška a divadla Vizita.

Kdo se bude chtít po bohaté kulturní nabídce také věnovat sportu, může se dozvědět pravdu o své fyzické kondici účastí v běhu Opavská míle, vystoupit na Lysou horu či zúčastnit se tenisového turnaje Backhand Bezruč. Jistě zajímavé bude i setkání s legendárním sportovním komentátorem Štěpánem Škorpilem na téma fair play ve sportu.

Mimořádné finále festivalu nás bude čekat poslední zářijový den v kostele sv. Václava, kde bude provedeno hudebně taneční zpracování románu Vyvolený Thomase Manna, ve kterém se představí jako recitátor věhlasný herec Josef Somr, varhaník Jaroslav Tůma, tanečnice Adéla Srncová a další muzikanti.

Brány festivalového programu se otevírají právě nyní. Pravda a láska tak musí zvítězit nad lží a nenávistí. Jinak běda nám! Veritas omnia vincit !

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu 

Realizace 58. ročníku festivalu Bezručova Opava je spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

 

O festivalu Bezručova Opava

Festival Bezručova Opava patří k nejstarším kulturním festivalům na území České republiky. Tento kulturní svátek nese od roku 1958 jméno nejznámějšího opavského rodáka Vladimíra Vaška (1867-1958) alias Petra Bezruče, který se proslavil zejména poezií sociálního protestu ve Slezských písních. Festival prošel mnoha proměnami a dnes nabízí pestrou škálu všech uměleckých druhů – literaturu, výtvarné umění, divadlo, film, hudbu. Každoročně festival naplňuje ve svém programu předem stanovené téma např.: „Žena v umění“, „Průniky a paralely současného umění“, „ S humorem do nového tisíciletí“, „Opava v Evropě, Evropa v Opavě“, „Česko-slovenská kulturní vzájemnost“, „Pocty a chvály“. Hosty festivalu jsou vynikající čeští, slovenští i zahraniční umělci a v programu bývají mnohokrát využity speciální umělecké projekty vzniklé na zakázku festivalu.

Kontakt na pořadatele

Festival Bezručova Opava pořádá Statutární město Opava.

Dramaturg kulturních akcí města: Mgr. Petr Rotrekl

Tel. 553 756 306, 604 229 363

e-mail: petr.rotrekl@opava-city.cz

Informace e-mailem

Přejete-li si dostávat e-mailem aktuální informace o kulturních aktivitách napište na: kultura.opava@seznam.cz

Bezručova Opava je na Facebooku! Staňte se jeho fanoušky!

www.facebook.com/pages/Bezrucova-Opava/105257106189626

Předprodej

Předprodej zajišťuje Sluna

Tel.: 553 712 319

e-mail: sluna.opava@seznam.cz

web: www.slunaopava.wbs.cz

Archiv minulých ročníků najdete zde.

Fotogalerie minulých ročníků

Kategorie: