Kategorie: 

Město Opava má v současné době celkem 8 městských částí:

Komárov

Městská část Komárov se nachází jihozápadním směrem od centra Opavy, na pravém břehu řeky Opavy. První písemná zmínka pochází z roku 1330. V současnosti jde o sídlo několika významných podniků, zejména pak Teva (léčiva), Akzo Nobel (barvy) nebo Komas.

Více...

Malé Hoštice

Městská část Malé Hoštice leží 2 km východně od centra Opavy. Do správy městské části kromě samotných Malých Hoštic patří také Pusté Jakartice. 

Více...

Milostovice

Městská část Milostovice leží přibližně 4 km od Opavy v přehůří Nízkého Jeseníku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1255. Dominantou obce je kaple Cyrila a Metoděje. Městská část je známá také svým aktivním Klubem vojenské historie, který se mimo jiné stará o vojenské bunkry v okolí Milostovic, přičemž jeden z těchto bunkrů je opraven do původního stavu a je přístupný veřejnosti.

Více...

Podvihov

Městská část Podvihov se nachází zhruba 8,5 km od centra města Opavy. K roku 2009 zde žilo 212 obyvatel. 

Více...

Suché Lazce

Městská část Suché Lazce leží 7 km jihovýchodně od centra města Opavy. Městská část byla vždy známá jako zemědělská oblast s úrodnou půdou. Městská část je také rodištěm známého slezského spisovatele Františka Směji (1904-1986).

Více...

Vávrovice

Městská část Vávrovice je tvořena trojicí vesnic - Vávrovicemi, Držkovicemi a Palhancem. Obce se nachází přibližně 5,5 km severozápadně od centra města Opavy na pravém břehu řeky Opavy. Právě tato řeka tvoří na úrovni Vávrovic státní hranici s Polskem. V současnosti je na území obce také rozlehlá průmyslová zóna, v níž má své haly například mezinárodní společnost Mendelez (majitel značek jako například Opavia, Milka, Jacobs). 

Více...

Vlaštovičky

Městská část Vlaštovičky historicky patří k tzv. moravským enklávám ve Slezsku. Na území obce se nachází chráněná dílna patřící Charitě Opava, která poskytuje práci nevidomým, zrakově a duševně postiženým lidem, když je koncipována pro lidi s nejtěžším handicapem.

Více...

Zlatníky

Městská část Zlatníky leží zhruba 5 km západně od centra města Opavy. Obec leží při potoce Velká. Historie obce se píše od roku 1256. 

Více...