Městské kulturní akce

Opavské léto zábavy (24. 6. - 31. 8. 2017, cetrum města)

Opavské léto zábavy je nový název pro Opavské kulturní léto, které letos zaznamená hned několik změn. Z Dolního náměstí se dění přesune do nejrůznějších koutů města. Nově proběhne akce s názvem Město vítá léto (24. 6.) v parku za Slezankou, kde vystoupí kapela Buty, Zbyněk Drda, Jožka Černý s cimbálovou muzikou, Kobeřanka či kapela Azyl. Pro děti i dospělé bude připravena řada zábavných aktivit, atrakcí a soutěží o ceny i bohaté občerstvení.

Po loňském úspěchu se budou opakovat také akce Ptačák (15. 7.) a Koupák (26. 8.). Na koupališti bude opět od rána až do noci připravena spousta zábavných letních aktivit pro děti na souši i ve vodě, chybět nebude herní zóna, divadlo pro děti, fotokoutek malé mořské víly, gymnastická vystoupení, hry a samozřejmě ani koncerty. Vystoupí kapely Lake Malawi, Fast Food Orchestra nebo Circus Problem a další.

Akce Ptačák bude pak v letošním roce laděna v duchu piknik party, děti si budou moci vyrobit ptáčky a jiné ozdoby ve tvořivých dílnách, zúčastnit se zábavných her a aktivit, chybět nebude ani pouliční divadlo Pejsek a kočička. K poslechu zahraje v hudebním altánku swingový orchestr nebo stylový Stanley´s Dixie Street Band v dobových kostýmech „à la 20. léta“, v závěru večera pak proběhne také  fireshow. Ptačí vrch ožije také každou červencovou i srpnovou neděli akcí Bird-hill-chill, kdy v altánku k poslechu zahrají DJové v režii Baru Myslivna Opava.

I v letošním roce se opět uskuteční filmové retro projekce na Ptačím vrchu. Promítat se bude každý srpnový čtvrtek, například Balada pro banditu, Světla velkoměst nebo klasika pro děti i dospělé – Ať žijí duchové atd. Uskuteční se také tradiční akce na Dolním náměstí, 17. 8. to bude Atletický cirkus (sportovní exhibice ve skoku o tyči a bench pressu) a 19. 8. Pony Express (předání pošty doručované v koňském sedle a koncert kapely Tarantule). Novinkou pro letošek bude také akce Za pejskem a kočičkou, která proběhne 29. 7. v režii Divadla Gafa v Městském útulku pro psy u příležitosti 20. výročí jeho založení. Pro děti bude připraveno zábavné odpoledne se soutěžemi či divadlem.

Více informací naleznete také na www.facebook.com/mestoopava

Opavský den dětí (sobota 4. června 2016, 13-18 hod., Městské sady)

Děti se mohou opět těšit na velké množství doprovodných aktivit a soutěží, které budou rozprostřeny po celých Městských sadech. Na pódiu bude probíhat letos již čtvrtý ročník mezinárodního festivalu dětských folklórních souborů s názvem „Děcka, poče se hrač“.

Děti si dále budou moci prohlédnout armádní, policejní a hasičskou techniku a program si připravily také nejrůznější opavské organizace, které dětem nabídnou zábavné aktivity a hry. Chybět nebude lukostřelba, plavba v loďkách po řece Opavě, malování na obličej, výtvarné aktivity, hry ze života psů, jízda na in-line bruslích a koloběžkách, aikido, judo, projížďka na koních, děti budou moci zjistit jak správně pečovat o domácí zvířátka a mnoho dalšího.

Veškeré atrakce a vystoupení jsou pro návštěvníky zdarma. V případě deštivého počasí se venkovní soutěže a aktivity přesouvají na 11. června ve stejný čas opět do Městských sadů.

Do oslav dětského dne se již tradičně zapojí také Slezské divadlo, Opavská kulturní organizace a Slezské zemské muzeum, a to v neděli 5. 6. 2016. V divadle se bude hrát od 15:00 pohádka Broučci za zvýhodněnou cenu vstupného 20 Kč. Vstupenky doporučujeme zakoupit v předprodeji v Městském informační centru od 20. 5. V Expozici Cesta města Obecního domu a v Domě umění si pro děti připravila Opavská kulturní organizace zábavný program k současným výstavám na téma četnictva a Salvador Dalí v čase 10:00 – 16:00 (vstup pro všechny zdarma). V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea pak na děti bude čekat v čase 13:00 – 17:00 zábavný program k výstavě Čas dětství a her spolu s výtvarnými dílnami (vstup pro děti do 15 let zdarma).

Vánoční trhy  (listopad-prosinec, Dolní náměstí)

Bohatý kulturní program, regionální prodejci i řada doprovodných akcí a dílniček. Vánoční trhy Opava 2016 i letos představí bohatou nabídku vyžití adventního času.

Vánoční trhy budou v letošním roce stejně jako loni kompletně v režii statutárního města Opavy. „V loňském roce jsme organizaci vánočních trhů převzali poprvé a tato volba se ukázala jako cesta správným směrem. Úroveň kulturního programu se nám podařila pozvednout a zároveň máme možnost ovlivnit i pestrost nabídky v prodejních stáncích,“ uvedla Magdaléna Hájková z odboru kancelář primátora.

Zahájení vánočních trhů proběhne v sobotu 26. listopadu, kdy bude slavnostně rozsvícen stromeček a následovat bude vánoční koncert kapely Fleret se Zuzanou Šulákovou. Další ochutnávkou z programu je například koncert Adama Mišíka v pátek 2. prosince, tradiční a oblíbený Rock & Roll Band Marcela Woodmana den poté, vystoupení Jiřího Schmitzera v sobotu 10. prosince a největší hvězdou letošních vánočních trhů budou Monkey Business, na které se Opavané mohou těšit v pátek 16. prosince. Od poslední adventní neděle 18. prosince až do 21. prosince vyroste na náměstí oblíbené dobové řemeslné městečko, v průběhu trhů pak budou v zázemí v Myší díře opět probíhat vánočně laděné tvořivé dílny, děti čeká návštěva Ježíškova pošťáka i řada dalších programů.

Na letošní rok jsme si netradičně připravili koncert také na poslední den trhů, konkrétně na pátek 23. prosince. „V tento den v minulosti většinou dění na trzích pomalu utichalo, avšak podle zkušeností víme, že právě v tento den lidé před svátky ještě rádi vyrážejí do města, ať už za nákupy, nebo odpočinkově. Proto jsme pro doladění vánoční atmosféry zařadili na samotný závěr vystoupení Yellow Sisters,“ uvedla organizátorka akce Magdaléna Hájková.

Na trzích se představí také opavské příspěvkové organizace, nebude chybět tradiční folklorní program v režii Střediska volného času, dva dny budou vyčleněny zábavným a hudebním programům Opavské kulturní organizace, tvořivé dílny si pro děti připravila Knihovna Petra Bezruče a naplánován je také podvečer se Slezským divadlem.

Kompletní program bude uveřejněn v prosincovém vydání Hlásky a všechny aktuální informace se budou objevovat na webových stránkách města www.opava-city.cz i na Facebooku.

Po dobu konání vánočních trhů budou mít lidé možnost každý den mezi 16. až 20. hodinou vystoupit na věž Hlásky. Bližší informace získáte v Městském informačním centru Opava.

Podrobný program najdete zde.

       

Dny evropského dědictví (září 2016)

Opava se k této celoevropské akci připojuje pravidelně již od roku 2003. V loňském roce 2014, tedy v roce oslav 790 let města a 200 let Slezského zemského muzea, se naše město hrdě ujalo organizace národního zahájení Dnů evropského dědictví s bohatým doprovodným kulturním programem.

Druhou zářijovou sobotu se uskuteční komentované prohlídky množství opavských památek a zajímavých míst. Po celý týden nabídne historické centrum města poznání, kulturu i zábavu.

Opava se již čtrnáctým rokem připojuje do programu Dnů evropského dědictví. Pro zájemce budou v sobotu 10. září ve stanovených časech připraveny komentované prohlídky kostela sv. Hedviky, Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea, muzejních zahrad, měnírny elektrického proudu a Alžbětinské zahrady s kaplí sv. Alžběty. „Nebudou chybět také tematické vycházky městskými parky, po stopách osobností na Městském hřbitově či animační programy Poznej opavské promenády a speciální komentované prohlídky Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea pro děti ve věku od 9 do 15 let,“ uvedla k akci vedoucí opavského informačního centra Eva Týlová a dodala: „Po celý sobotní den bude prostory Horního náměstí zkrášlovat také zrekonstruovaná historická tramvaj č. 7 a své prostory otevře i vodárenská věž u vlakového nádraží.“ Tam se mohou návštěvníci těšit na komentované prohlídky, pěvecká vystoupení i odborné přednášky. Výstava, která bude v interiéru Vodárenské věže po celé září, je součástí Landscape festivalu Opava 2016.

Spolek Za Opavu v týdnu od 7. do 11. září připravil soubor aktivit a kulturních akcí v prostoru Rybího trhu, kaple sv. Alžběty a Alžbětinské zahrady. Chybět nebudou komentované prohlídky, přednáška, výstava či koncertní vystoupení.

Počet účastníků většiny prohlídek je limitován. Městské informační centrum Opava proto bude od pondělka 5. září vydávat zdarma časové vstupenky na jednotlivé komentované prohlídky. Podrobný program je k dispozici v Městském informačním centru Opava a na webových stránkách města.

Bližší informace budou s dostatečným předstihem uveřejněny zde a na facebooku města.

 

Noc otevřených dveří (28. října 2015, Hláska)

U příležitosti oslav Dne vzniku samostatného Československého státu 28. října pořádají úředníci magistrátu již tradičně prohlídky radnice. Návštěvníci tak mají příležitost projít si prostory Hlásky, do kterých se běžně nedostanou. Ať už jde o protiatomový kryt, zasedací místnost rady města, nebo třeba kancelář primátora. Během prohlídkové trasy na ně navíc čeká několik divadelních scének, které si připravují sami zaměstnanci magistrátu. Scénky jsou každý rok tematické, a tak se návštěvníci radnice touto vtipnou formou mohou dozvědět například něco o slavných opavských rodácích, mohou zavzpomínat na zaniklé krčmy, putyky a kavárny, zjistit, jak to chodí v městských podnicích a na úřadě samotném zábavnou formou.

Pro velký zájem, kterému se Noc otevřených dveří těší, bývá celá akce reprízovaná ještě v první půlce měsíce prosince. Vstup na prohlídku je zdarma, ovšem je nutné vyzvednout si časovou vstupenku v Městském informačním centru. O Noc otevřených dveří je vždy velký zájem, zejména na premiéru bývají vstupenky rozebrány velmi rychle.

Bližší informace k letošnímu ročníku budou s dostatečným předstihem uveřejněny zde a na facebooku města.

17. listopad (17. listopadu, město)

Den boje za svobodu a demokracii nabídne v Opavě propojení vzpomínek a kulturních zážitků. Nebude chybět ani tradiční lampionový průvod.

Program začne ve čtvrtek 17. listopadu v 10 hodin pietním aktem na náměstí Slezského odboje. V podvečer od 17 hodin projde centrem města lampionový průvod, který se vydá z Horního náměstí přes Dvořákovy sady a sady Svobody po Hrnčířské ulici zpět na Horní náměstí. Své lampiony si děti můžou vyrobit samy v prostorách bývalé čajovny Bludný kámen v Myší díře na Dolním náměstí od 14.30 do 16.30 hodin, kde bude za poplatek 30 Kč připraven potřebný materiál včetně svíček a lampionových tyčí. Průvod opět doprovodí bubenický soubor Boris a na trase účastníci potkají desítku figurín i živých soch v podání herců Slezského divadla.

Stejně jako v loňském roce na průvod naváže kulturní program na Horním náměstí. Tradičně zazní také Modltiba pro Martu v podání operní pěvkyně Ilony Tiché a v 18 hodin proběhne slavnostní předání Ceny 17. listopadu za rozvoj občanské společnosti, kterou ve spolupráci s městem a Rotary clubem Opava uděluje Opavská kulturní organizace studentům, kteří vyvíjejí záslužné aktivity a iniciativy v oblasti veřejného zájmu.

Vrcholem oslav bude od 19 hodin vystoupení písničkáře a harmonikáře Václava Koubka s kapelou ve složení Jaroslav Jeřábek, Honza Ponocný a Martin Rychta.

Na programu organizovaném městem se spolupodílí Slezské divadlo, Středisko volného času, Opavská kulturní organizace a Slezské gymnázium.

Velikonoční trhy 2017 (Velikonoce, centrum města)

Od 30. března náměstí zaplní velikonoční trhy, které potrvají až do Zeleného čtvrtka 13. dubna. Připraven bude bohatý program, ve kterém nebudou chybět tradice a zvyky, jarní tvořivé dílny, koncerty jako například vystoupení známého českého hudebníka a zpěváka Ivana Hlase a jeho tria, Markéty Konvičkové, finalistky soutěže Česko Slovenské SuperStar či dvojnásobné držitelky ceny Anděl v kategorii World music, zpěvačky a houslistky Jitky Šuranské v triu s Martinem Krajíčkem a Marianem Friedlem. Poslední tři dny trhů budou patřit již tradičnímu Řemeslnému městečku Agripa. Ve stáncích bude možno nakoupit si řadu pochutin i specialit od zabijačky po zdravou výživu, chybět nebudou klasické ani speciální punče nebo pivo z minipivovaru, velikonoční jidáše či nejrůznější dekorace a spousta dalších zajímavostí. Děti i dospělí se mohou těšit na ukázky tradičních řemesel, vyzkoušet si budou moci pletení pomlázek a přiučit se něčemu novému na jarním bylinkovém semináři v Myší díře. Detailní informace budeme průběžně přinášet na www.facebook.com/velikonoceopava. Podrobný program najdete na http://www.opava-city.cz/cs/velikonoce.

Pietní akce města (celoročně)

Město Opava se pravidelně připojuje k celé řadě vzpomínkových akcí u příležitosti významných událostí v historii České republiky i města. 

Během roku se konají tato pietní setkání:

DATUM Událost Místo setkání
7. 3. narození T. G. Masaryka u pamětní desky T. G. M. na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě
22. 4. osvobození Opavy u památníku na náměstí Osvoboditelů
8. 5. Den vítězství u Památníku rudoarmějcům na Městském hřbitově
21. 6. úmrtí generála Heliodora Píky u pamětní desky H. Píky umístěné na budově Hlásky na Horním náměstí (vedle Café Kramer) 
28. 10. Den vzniku samostatného Československa u pamětní desky T. G. M. na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě
17. 11. Den boje za svobodu a demokracii u památníku na náměstí Slezského odboje

Výtvarné a literární soutěže (2015-2016)

Opava – moje město

První ročník nové soutěže pro opavské školy se blíží do finále. „Jak se nám v Opavě dýchá?“ anebo „Jak se nám v Opavě žije?“ To byla dvě soutěžní témata prvního ročníku nové soutěže s názvem Opava – moje město, na která během března tvořily opavské mateřské a základní školy obrázky či fejetony. „Není nám jedno, v jakém městě žijeme a jak se nám v něm dýchá. Nelíbí se nám popsané fasády domů, špinavá zákoutí, nedopalky na chodnících. Nechceme se dusit smogem a kouřem z komínů. Proto jsme prostřednictvím této soutěže chtěli znát pohled dětí,“ uvedla první náměstkyně primátora Simona Bierhausová, která byla jejím iniciátorem.

Opavská veřejnost nyní může dát hlas svému favoritovi. Soutěžní díla, která jsou anonymizována, budou vystavena v prostorách Knihovny Petra Bezruče a také zveřejněna na webových stránkách města od 4. do 29. května. Hlasovat můžete buď prostřednictvím kupónu v Hlásce, který poté odevzdáte do připraveného boxu v knihovně nebo na podatelně magistrátu na Horním náměstí, či zasláním svého hlasu na e-mail: silvie.vltavska@opava-city.cz (pouze 1x z jedné e-mailové adresy).

Soutěž je rozdělena do tří kategorií – třídy a kolektivy MŠ, žáci nižšího stupně ZŠ a žáci vyššího stupně ZŠ. Mateřské školy a mladší žáci soutěží s výtvarnými díly, starší žáci se prezentují fejetony. Tři nejlepší práce v každé kategorii, které získají největší počet hlasů, budou odměněny dle výběru poukázkami na nákup knih, výtvarných potřeb či k návštěvě Cinestaru. Společně s vítězem bude darem oceněna také škola, které je vítěz žákem. Slavnostní předání cen výhercům proběhne v červnu v prostorách radnice. Výsledky soutěže budou zveřejněny na webu města a v prázdninové Hlásce.

Hlas svému favoritovi v každé kategorii můžete dát:

- prostřednictvím kupónu v Hlásce, který poté odevzdáte do připraveného boxu v knihovně nebo na podatelně Magistrátu města Opavy na Horním náměstí 69

- zasláním svého hlasu (možno označit za každou kategorii číslo svého vítěze. Každá soutěžní práce má ve spodní části soutěžní kód ve tvaru X.X, např. III.4. U literárních děl je pak název uveden na začátku práce) na e-mail: silvie.vltavska@opava-city.cz (pouze 1x z jedné e-mailové adresy – bude kontrolováno).

Soutěžní práce jsou zveřejněny zde

 

O cenu primátora 

Co dva roky pořádá statutární město Opava společně s Opavskou kulturní organizací soutěž O cenu primátora města. Úkolem účastníků soutěže je výtvarně nebo literárně vyjádřit svůj pohled na dané téma. Další ročník se tedy uskuteční v roce 2016.

Soutěžit mohou děti a mládež do 19 let žijící nebo studující na Opavsku, a to buď individuálně, nebo v rámci školy. Každé věkové kategorie se může účastnit soutěžící, který do uzávěrky splňuje daný věkový limit.

Výtvarná část je rozdělena do pěti kategorií: 6–8 let; 9–11 let; 12–15 let; 16–19 let; kolektivní práce tříd, škol, družin. Žáci a studenti výtvarných uměleckých škol jsou v těchto kategoriích posuzováni zvlášť. Práce jsou formátově neomezeny, lze si zvolit libovolnou techniku, včetně fotografie. Soutěžní příspěvky se odevzdávají do termínu uzávěrky na Základní umělecké škole, Solná 8, Opava s označením obálky „soutěž O cenu primátora města“. Práce musí být označena číslem kategorie, jménem a příjmením, datem narození, věkem, adresou bydliště, názvem školy, třídou, e-mailovou adresou nebo číslem mobilního telefonu. Jednotlivé kategorie jsou odevzdávány v samostatných složkách, aby nedocházelo k jejich promíchání.

Literární část má čtyři kategorie: 9–11 let; 12–15 let; 16–19 let; kolektivní práce tříd, škol, družin. Próza a poezie se hodnotí odděleně. Práce musí být napsány čitelně, maximálně v rozsahu 3 stran A4. Odevzdávají se do termínu uzávěrky v Knihovně Petra Bezruče a na jejích pobočkách s označením obálky „soutěž O cenu primátora města“. Každá práce musí být označena číslem kategorie, jménem a příjmením, datem narození, věkem, adresou bydliště, názvem školy, třídou, e-mailovou adresou nebo číslem mobilního telefonu.

Odborná porota hodnotí pouze ty práce, které se neodchýlily od tématu a na jejichž výsledku se podíleli pouze žáci dané kategorie. Slavnostní vyhlášení výsledků a vernisáž výtvarných prací probíhá vždy v září v rámci festivalu Bezručova Opava.

Pořadatelem soutěže je statutární město Opava s Opavskou kulturní organizací ve spolupráci s Knihovnou Petra Bezruče a Základní uměleckou školou, Opava, Solná 8 – výtvarný obor. Bližší informace získáte u p. Juchelkové z Opavské kulturní organizace (simona.juchelkova@oko-opava.cz, 734 527 115).

Informace o aktuálních termínech a podmínkách naleznete v dostatečném předstihu zde.

Kategorie: