Městské kulturní akce

Aktuálně

Podrobný program najde zde.

 

Proběhlo

Vánoční trhy  (listopad-prosinec, Dolní náměstí)

 

17. listopad (17. listopadu, město)

Den boje za svobodu a demokracii nabídne v Opavě propojení vzpomínek a kulturních zážitků. Nebude chybět ani tradiční lampionový průvod. Program začne v pátek 17. listopadu v 10 hodin pietním aktem na náměstí Slezského odboje. Sváteční večer pak bude od 18 hodin patřit vystoupení písničkáře, hudebníka a skladatele Jaroslava Hutky na Horním náměstí. „Touto akcí se snažíme oslavám státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii dát důstojný ráz. Již tradičně zazní také Modlitba pro Martu v podání operní pěvkyně Ilony Tiché,“ uvedla Magdaléna Hájková z odboru kancelář primátora. V rámci doprovodného programu v podvečer od 17 hodin projde centrem města lampionový průvod, který se vydá z Horního náměstí přes Dvořákovy sady a sady Svobody po Hrnčířské ulici zpět na Horní náměstí. Své lampiony si děti můžou vyrobit samy v prostorách bývalé čajovny Bludný kámen v Myší díře na Dolním náměstí od 14.30 do 16.30 hodin, kde bude za poplatek 30 Kč připraven potřebný materiál včetně svíček a lampionových tyčí. „Průvod opět doprovodí bubenický soubor Boris a pohádkové bytosti v podání studentů Slezského gymnázia. Na trase budou účastníky čekat herci Slezského divadla představující desítku figurín i živých soch,“ doplnila Monika Štěpánková z odboru kancelář primátora.

Velikonoční trhy 2017 (Velikonoce, centrum města)

Od 30. března náměstí zaplní velikonoční trhy, které potrvají až do Zeleného čtvrtka 13. dubna. Připraven bude bohatý program, ve kterém nebudou chybět tradice a zvyky, jarní tvořivé dílny, koncerty jako například vystoupení známého českého hudebníka a zpěváka Ivana Hlase a jeho tria, Markéty Konvičkové, finalistky soutěže Česko Slovenské SuperStar či dvojnásobné držitelky ceny Anděl v kategorii World music, zpěvačky a houslistky Jitky Šuranské v triu s Martinem Krajíčkem a Marianem Friedlem. Poslední tři dny trhů budou patřit již tradičnímu Řemeslnému městečku Agripa. Ve stáncích bude možno nakoupit si řadu pochutin i specialit od zabijačky po zdravou výživu, chybět nebudou klasické ani speciální punče nebo pivo z minipivovaru, velikonoční jidáše či nejrůznější dekorace a spousta dalších zajímavostí. Děti i dospělí se mohou těšit na ukázky tradičních řemesel, vyzkoušet si budou moci pletení pomlázek a přiučit se něčemu novému na jarním bylinkovém semináři v Myší díře. Detailní informace budeme průběžně přinášet na www.facebook.com/velikonoceopava. Podrobný program najdete na http://www.opava-city.cz/cs/velikonoce.

Opavský den dětí (červen, Městské sady)

Děti se mohou opět těšit na velké množství doprovodných aktivit a soutěží, které budou rozprostřeny po celých Městských sadech. Na pódiu bude probíhat letos již čtvrtý ročník mezinárodního festivalu dětských folklórních souborů s názvem „Děcka, poče se hrač“. Děti si dále budou moci prohlédnout armádní, policejní a hasičskou techniku a program si připravily také nejrůznější opavské organizace, které dětem nabídnou zábavné aktivity a hry. Chybět nebude lukostřelba, plavba v loďkách po řece Opavě, malování na obličej, výtvarné aktivity, hry ze života psů, jízda na in-line bruslích a koloběžkách, aikido, judo, projížďka na koních, děti budou moci zjistit jak správně pečovat o domácí zvířátka a mnoho dalšího. Veškeré atrakce a vystoupení jsou pro návštěvníky zdarma. V případě deštivého počasí se venkovní soutěže a aktivity přesouvají na 11. června ve stejný čas opět do Městských sadů.

Opavské léto zábavy (24. 6. - 31. 8. 2017, cetrum města)

Opavské léto zábavy je nový název pro Opavské kulturní léto, které letos zaznamená hned několik změn. Z Dolního náměstí se dění přesune do nejrůznějších koutů města. Nově proběhne akce s názvem Město vítá léto (24. 6.) v parku za Slezankou, kde vystoupí kapela Buty, Zbyněk Drda, Jožka Černý s cimbálovou muzikou, Kobeřanka či kapela Azyl. Pro děti i dospělé bude připravena řada zábavných aktivit, atrakcí a soutěží o ceny i bohaté občerstvení. Po loňském úspěchu se budou opakovat také akce Ptačák (15. 7.) a Koupák (26. 8.). Na koupališti bude opět od rána až do noci připravena spousta zábavných letních aktivit pro děti na souši i ve vodě, chybět nebude herní zóna, divadlo pro děti, fotokoutek malé mořské víly, gymnastická vystoupení, hry a samozřejmě ani koncerty. Vystoupí kapely Lake Malawi, Fast Food Orchestra nebo Circus Problem a další. Akce Ptačák bude pak v letošním roce laděna v duchu piknik party, děti si budou moci vyrobit ptáčky a jiné ozdoby ve tvořivých dílnách, zúčastnit se zábavných her a aktivit, chybět nebude ani pouliční divadlo Pejsek a kočička. K poslechu zahraje v hudebním altánku swingový orchestr nebo stylový Stanley´s Dixie Street Band v dobových kostýmech „à la 20. léta“, v závěru večera pak proběhne také  fireshow. Ptačí vrch ožije také každou červencovou i srpnovou neděli akcí Bird-hill-chill, kdy v altánku k poslechu zahrají DJové v režii Baru Myslivna Opava. I v letošním roce se opět uskuteční filmové retro projekce na Ptačím vrchu. Promítat se bude každý srpnový čtvrtek, například Balada pro banditu, Světla velkoměst nebo klasika pro děti i dospělé – Ať žijí duchové atd. Uskuteční se také tradiční akce na Dolním náměstí, 17. 8. to bude Atletický cirkus (sportovní exhibice ve skoku o tyči a bench pressu) a 19. 8. Pony Express (předání pošty doručované v koňském sedle a koncert kapely Tarantule). Novinkou pro letošek bude také akce Za pejskem a kočičkou, která proběhne 29. 7. v režii Divadla Gafa v Městském útulku pro psy u příležitosti 20. výročí jeho založení. Pro děti bude připraveno zábavné odpoledne se soutěžemi či divadlem.  Více informací naleznete také na www.facebook.com/mestoopava

Dny evropského dědictví (září)

Opava se k této celoevropské akci připojuje pravidelně již od roku 2003.

Pietní akce města (celoročně)

Město Opava se pravidelně připojuje k celé řadě vzpomínkových akcí u příležitosti významných událostí v historii České republiky i města.

Během roku se konají tato pietní setkání:

  • 7. 3. narození T. G. Masaryka u pamětní desky T. G. M. na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě
  • 22. 4. osvobození Opavy u památníku na náměstí Osvoboditelů
  • 8. 5. Den vítězství u Památníku rudoarmějcům na Městském hřbitově
  • 21. 6. úmrtí generála Heliodora Píky u pamětní desky H. Píky umístěné na budově Hlásky na Horním náměstí (vedle Café Kramer)
  • 28. 10. Den vzniku samostatného Československa u pamětní desky T. G. M. na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě
  • 17. 11. Den boje za svobodu a demokracii u památníku na náměstí Slezského odboje
Kategorie: