Partnerská a spolupracující města

Město Opava má v současnosti podepsánu dohodu o partnerské spolupráci s pěti městy - Kearney (USA), Liptovským Mikulášem (SVK), Ratiboří (POL), Rothem (GER) a Zywiecem (POL). Kromě těchto měst však Opava spolupracuje také s dalšími městy. Opava udržuje velmi dobré kontakty také s Katovicemi (POL), Leobenem (AUS) nebo Zuglem (HUN). V Asii s městy Toyokawa (JAP) nebo Dongguan (CHN). Město Opava je také členem Kooperační sítě evropských měst střední velikosti. Zajímavostí je též opavsko - lichtenštenská spolupráce.

Více informací o zahraniční spolupráci...

Partnerská města

Liptovský Mikuláš (Slovensko)

Toto 30tisícové město se nachází uprostřed Liptovské kotliny. Jedná se o hospodářské, kulturní a turistické centrum regionu Liptov. Opava s Liptovským Mikulášem spolupracuje již 50 let. Spolupráce tak funguje už i mezi jednotlivými místními organizacemi bez přímé účasti městských úřadů.

Více...

Racibórz (Polsko)

Racibórz má podobně jako Opava přibližně 60 tisíc obyvatel. Město leží v jihozápadní části Slezského vojvodství, v minulosti jím procházela mimo jiné také Jantarová stezka. Opava spolupracuje s Racibórzi od začátku 90. let, spolupráce, strvzená podpisem partnerské smlouvy, tak trvá více jak 20 let.

Více...

Roth (Německo)

Německé město Roth má sice pouhých 26 tisíc obyvatel, avšak díky své strategické poloze (město leží 25 km jižně od Norimberku) je Roth významným místem obchodu, služeb i průmyslu. Spolupráci obě města navázala díky společným kontaktům s polskou Raciborzí v roce 2003.

Více...

Żywiec (Polsko)

Jedná se o 30tisícové město na úpatí hory Grojec, v jeho blízkosti se nachází Żywiecké jezero. Spolupráci s Opavou město navázalo v roce 2009 jako jedno z partnerských měst Liptovského Mikuláše. K podpisu partnerské smlouvy mezi Opavou a Zywiecem pak došlo v roce 2013.

Více...

Kearney  (USA)

Město Kearney leží uprostřed USA, 2789 km od Bostonu i od San Francisca. Je křižovatkou obchodu a kultury, za svůj domov ho považuje více než 35 000 občanů města. S aglomerací má Kearney více než 60 000 obyvatel. Kearney je domovem Univerzity státu Nebraska v Kearney, která získala umístění v desítce nejlepších regionálních univerzit v USA, a v nedávné minulosti navázala spolupráci také s opavskou Slezskou univerzitou.

Více...

 

Další spolupracující města

Dongguan (Čína)

Město Dongguan patří mezi nejvýznamnější čínská města. Nachází se na jihovýchodě Číny v deltě Perlové řeky, která je nejbohatší a nejprogresivnější oblasti Číny, nedaleko měst Kanton, Hongkong a Macao. Město se mimořádně zaměřuje na přímé zahraniční investice. Z hlediska exportu se jedná o čtvrté nejvýznamnější čínské město, významnější dokonce než Peking. Z hlediska výroby pro čínský trh je Dongguan třetím nejvýznamnějším městem v Číně. Počet lidí v tomto městě žijících díky obchodním a pracovním příležitostem a dynamicky se rozvíjejícímu se regionu v nedávné minulosti strmě rostl. Má asi 2 mil. obyvatel, dalších cca 6 mil. lidí zde žije kvůli práci. Zastoupení zde mají významné zahraniční firmy Samsung, Coca-Cola , Nokia, Nestle, Maersk a řada dalších.

Oficiální stránky Dongguanu

Katovice (Polsko)

Toto více než 300tisícové město patři mezi významné historické města Horního Slezska. Je centrem dvoumilionové aglomerace, která je významná především těžbou černého uhlí a těžkým strojním průmyslem. Od roku 1968 v Katovicích sídlí Slezská univerzita (Uniwersytet Ślaski). Spolupráce mezi Opavou a Katovicemi probíhá především díky univerzitám, které v obou městech sídlí.

Oficiální stránky Katovic

Leoben (Rakousko)

Leoben je 25tisícové rakouské okresní město ve spolkové zemi Štýrsko, jde o druhé největší město této spolkové země, centrum Horního Štýrska. Leží na úpatí Ennstalských Alp. První osídlení sahá až do počátku 10. století, město samotné bylo založeno o 300 let později českým králem Přemyslem Otakarem II. Leoben je univerzitním městem, své sídlo zde má technicky zaměřená Montanuniversität Leoben. Leoben má dlouhou hornickou a hutnickou tradici, ve městě se rovněž vyrábí známé rakouské pivo Gösser. Město je rovněž známo svou kulturou, zejména pak výstavami.  

Oficiální stránky Leobenu

Toyokawa (Japonsko)

Japonské město Toyokawa se nachází v prefektuře Aichi na největším japonském ostrově Honšu nedaleko zálivu Mikawa Bay. Má 180 000 obyvatel a v druhé polovině 20. st. k němu bylo připojeno několik dalších japonských měst. Území dnešní Toyokawy bylo osídleno již v prehistorickém období Japonska. V období Nara zde byl v roce 741 založen budhistický chrám Toyokawa Inari. Městská práva získala Toyokawa v roce 1893. Během 2. světové války patřilo město mezi centra japonského zbrojního průmyslu, proto patřilo mezi plánované cíle pro shození atomové bomby. Dnes je Toyokawa mj. významným kulturním centrem. Koná se zde mnoho kulturních festivalů, např. Festival kvetoucích třešňových květů a další (Amagoi, Oiden, Tezutsu aj.). Ve městě jsou pravidelně pořádány také akce zaměřené na českou kulturu, především pak vážnou hudbu.

Oficiální stránky Toyokawy

Tsukuba (Japonsko)

Jedná se o přibližně 200tisícové město v prefektuře Ibaraki ležící cca 50 km od Tokia. Jde o nejvýznamnější technologické centrum Japonska, v roce 1985 se zde konalo Expo. Spolupráce mezi oběma městy se rozvíjela od roku 2006, aktuálně je ovšem výrazně utlumena celosvětovou ekonomickou situací.

Oficiální stránky Tsukuby

Veliko Tarnovo (Bulharsko)

Veliko Tarnovo je starobylé historické město nacházející se v horách na severu Bulharska. Až do roku 1965 se nazývalo pouze Tarnovo. Městem, které má aktuálně má cca 67 000 obyvatel, protéká řeka Jantra. Pro svou historii a památky patří mezi významná turistická centra Bulharska. Nejen v Bulharsku bývá Veliko Tarnovo nazýváno městem carů. Je známo jako centrum tzv. druhé bulharské říše. Řadí se rovněž mezi jedno z nejstarších bulharských měst. První archeologické nálezy pochází již z 3. tisíciletí př. n. l. Ve 12. - 14. století se stalo jednou z nejsilnějších pevností na území Bulharska, ve které žilo až 15 000 obyvatel. V roce 1393 bylo město 3 měsíce obléháno a následně dobyto a zničeno Turky. Ruiny carského paláce a starého patriarchálního chrámu jsou dodnes připomínkou nejen dobytí města, ale i slávy druhé bulharské říše. V roce 1979 zde byla přijata první bulharská ústava - tzv. Tarnovská ústava.

Oficiální stránky Veliko Tarnovo

Zugló (Maďarsko)

Zugló je 14. obvodem Budapešti a má přibližně 130 000 obyvatel. Patří mezi nejhezčí a nejbezpečnější obvody Budapešti. Na jeho území se nachází známý městský park Városliget. V něm nalezneme Szechenyho  lázně, zábavní park Vidampark, náměstí Hrdinů, hrad Vajdahunyad, významná muzea, zoologickou zahradu Állatkert, nejznámější maďarskou restauraci Gundel a mnohé další zajímavosti. K velkému rozvoji Zugló došlo v 2. polovině 19. století, kdy v tomto budapešťském městském obvodu již jezdilo metro, po Londýnu druhé nejstarší evropské metro. 

Oficiální stránky Zugló