Evropský týden mobility

Evropský týden mobility

Již brzy v Opavě propukne EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY. Jedná se o celotýdenní kampaň na podporu udržitelné dopravy ve městech, která se bude konat již počtrnácté v mnoha zapojených evropských městech. Oficiální termín konání kampaně je stanoven na 16. – 22. září a v Opavě se uskuteční její již pátý ročník.

A že se opavané mají na co těšit. Začneme sportovně a trošku dříve, v sobotu 12. září totiž proběhne oblíbená Blade Night Opava s OC Breda & Weinstein, přijďte si užít tuto noční jízdu městem na kolečkových bruslích a koloběžkách. Nejoriginálněji závodně oděný sportovec bude odměněn. Hned druhý den se můžete zúčastnit Mistrovství ČR v in-line 1/2maratónu v Městských sadech. Bude to jistě velmi zajímavá podívaná.

V úterý 15. září se, abychom si po sportovních výkonech oddechli, zaměříme na besedy o dopravě ve městě. Dopoledne to budou besedy pro žáky škol, kteří budou moci diskutovat se zástupci města, odborníky na dopravu a strážníky Městské policie o problémech, které je v dopravě tíží, a také se dozví spoustu zajímavých informací především o tom, jak dbát na svou bezpečnost při pohybu v silničním provozu. Neméně zajímavá bude jistě beseda o cyklodopravě, na kterou zveme širokou veřejnost k diskuzi o příležitostech a úskalích cyklistické dopravy v našem městě. Neváhejte a přijďte přispět se svým názorem od 16 hodin do Obecního domu.

Už jste viděli show Smokeman zasahuje? Jestli ne, tak určitě přijďte ve středu 16. září na Horní náměstí, kde se v 10, 12 a 15 hodin můžete podívat na edukativní vystoupení určené dětem i dospělým. Dozvíte se, kdo je to ten Smokeman a co je jeho životním posláním. Napovíme jen, že s sebou vezme svou pojízdnou kotelnu. A to není zdaleka vše. Od 10 do 16 hodin si zájemci budou moci prohlédnout elektromobil, který nám pro tento den laskavě zapůjčí Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Co říkáte, nechtělo by to zase trošku rozhýbat? Ano!  Žáci opavských škol se budou moci „vyřádit“ na kolečkových bruslích a koloběžkách v prostorách podzemních garáží OC Breda & Weinstein v rámci akce Den na kolečkách!

Ve čtvrtek, 17. září zveme především seniory, ale také širokou veřejnost na besedu o dopravní nehodovosti a dodržování bezpečnosti v silničním provozu, kterou povede zástupce Policie České republiky, Dopravního inspektorátu Opava. Beseda se uskuteční od 10 hodin v Obecním domě. V pátek 18. září přijede do Opavy ODISbus, speciálně upravený autobus, ve kterém se zájemci dozví nejen informace o integrovaném systému ODIS, ale také spoustu dalších věcí. Najdete ho na Horním náměstí od 10 do 17 hodin.

Následující akcí jistě potěšíme malé i velké cyklisty se zájmem o přírodu, budou si s námi totiž moci vyjet v sobotu 19. září na cyklovýlet údolím Raduňky do Jakubčovic a zpátky do Opavy. Cestou se uskuteční přírodovědné zastávky o zajímavostech okolní přírody. Vyjíždět se bude ve 13 hodin od kostela v Kylešovicích, ale připojit se můžete i cestou. Nezapomeňte si přilbu a hurá na výlet!

V pondělí 21. září se vedení města, úředníci Magistrátu města Opavy, ale také opavští zastupitelé, zapojí do akce „Na úřad bez auta!“, kterou iniciuje Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Jde o podporu mezinárodního Dne bez aut, jehož cílem je upozornit na stále narůstající negativní vliv automobilové dopravy ve městech. A když už jsme u těch automobilů, chtěli bychom ve spolupráci s Městským dopravním podnikem Opava vyzvat občany, aby v úterý 22. září nechali své plechové miláčky doma a k přepravě po městě využili městskou hromadnou dopravu, a to zadarmo. Místo jízdenky je možno použít platný malý technický průkaz vozidla, který předloží řidiči. Na jeden technický průkaz bude zdarma přepravena jedna osoba.