Jak k nám dojet

Opava leží v severovýchodní části republiky, v Moravskoslezském kraji. Je velmi dobře dostupná vlakem, ale problém není ani autobus či auto. Díky značeným cyklotrasám se dá z kratších vzdáleností k návštěvě města využít také kolo.

Vlakem

Přestože existuje i přímé spojení mezi Opavou a Olomoucí (vedoucí malebnou krajinou Jeseníků), hlavní vlakové spojení představuje elektrifikovaná trať mezi Opavou a Ostravou. Krajské město je velmi dobře dostupné díky své poloze na hlavním koridoru. Z Ostravy pak jezdí vlaky přibližně 2x za hodinu (vždy jeden spěšný, jeden osobní a co druhou hodinu rychlík). Cesta trvá podle typu vlaku od 20 do 30 minut. Na trati jsou nasazovány převážně novější vlakové jednotky známé jako City Elefant.

Nádraží Opava východ je navíc v docházkové vzdálenosti od centra města (ulice Janská). Zároveň se před nádražím nachází zastávky autobusů a městské hromadné dopravy, což z něj činí opravdový dopravní uzel ve městě.

Autobusem

Meziměstskou dopravu zajišťuje společnost TQM. Autobusy se hodí zejména na dopravu z menších měst, kde je komplikovaná doprava vlakem. Přesto však je možné s pomocí autobusu dojet do Opavy také z Ostravy, Olomouce nebo Krnova.

Hlavním dopravním uzlem pro autobusy je prostor před nádražím Opava východ.

Autem

Do Opavy lze dojet třemi hlavními tahy - ve směru z Krnova, z Olomouce a samozřejmě z Ostravy. Ve všech případech se jedná o dvouproudé komunikace. Výjimkou bude spojení mezi Opavou a Ostravou - zde v současnosti dochází k výstavbě nové rychlostní komunikace, která by měla zkrátit dojezdový čas na něco málo přes 10 minut. V současnosti trvá cesta do Ostravy kolem 30 minut. Alternativou k hlavnímu tahu přes Hrabyň, na němž je na několika úsecích omezená doprava z důvodu stavby nové komunikace, je cesta přes Hlučín. Která je o něco delší, avšak zejména ve špičce je časově srovnatelná.

O tom, kde následně své auto můžete zaparkovat se dozvíte více zde.

Na kole

S dobudováním cyklotrasy č. 55 známé jako Slezská magistrála se otevřela také poměrně zajímavá možnost, jak se do Opavy dostat na kole. Slezská magistrála vede skrz Opavu z Krnova až do Hlučína, kde navazuje na nadnárodní cyklotrasu č. 5 - Jantarovou stezku. Ta spojuje Baltská a Jaderské može a měří téměř 2 tisíce kilometrů.

Více o cyklodopravě najdete v článku Opavou na kole.

Letadlem

Město Opava leží přibližně 50 km od Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Na letiště lítají pravidelné linky z 15 letišť především z jihu Evropy (v letní sezóně), ale také z Paříže nebo Londýna. Z letiště je možné dostat se do Ostravy přímou autobusovou linkou. V součanosti se navíc buduje napojení letiště na železnici. Z Ostravy je dále možné cestovat vlakem nebo autobusem. 

Druhou alternativou je letiště v polských Katowicích vzdálené od Opavy přibližně 150 km, které má pravidelné spojení s několika desítkami letišť po celé Evropě. Z Katowic je opět možné dojet do Ostravy přímou autobusobou linkou nebo vlakem a dále pak pokračovat do Opavy (přibližně za 2 a půl hodiny).

 

 

Kategorie: