Kulturní organizace města

Na území města Opavy nabízí kulturní vyžití řada institucí. K těm nejvyhledávanějším patří Slezské divadlo, Obecní dům, Dům umění a knihovna, jejichž zřizovatelem je právě město. Z dalších pak kino Mír, Kulturní dům na Rybníčku, Slezské zemské muzeum nebo Loutkové divadlo. Kulturní akce pořádají i hudební kluby a výtvarné galerie.

Slezské divadlo Opava (Horní náměstí 13, 746 01 Opava)

 

slezské divadlo opava

Slezské divadlo je příspěvkovou organizací města. V současné době má dva soubory - činoherní a operní/operetní, pod něhož spadá také soubor baletu.
Každoročně členové souborů připravují zhruba desítku premiér, další představení se odehrává na komorní scéně za oponou.  V sezóně 2014/15 divadlo odehraje celkem 12 premiér, vybrat si diváci mohou z klasické i současné komedie, oper i dvou muzikálů.
Členka operního souboru Katarína Jorda Kramolišová získala za mimořádný jevištní výkon v oboru opera v roce 2004 cenu Thálie. 

Telefon:  555 537 411
E-mail:  vnejsivztahy@divadlo-opava.cz
Web: www.divadlo-opava.cz
Informace pro nájemce:

Prostory divadla je možné si krátkodobě pronajmout.

Více informací najdete na stránkách Slezského divadla.

Obecní dům (Ostrožná 46, 746 01 Opava)

 

obecní dům opava

Obecní dům provozuje příspěvková organizace Opavská kulturní organizace Opava. Budova původně Rakousko-uherské banky se nachází na horním konci Ostrožné ulice. Hlavním společenským protorem je Sál Purkmistrů, kde se kromě svatebních obřadů konají společenské plesy, koncerty vážné hudby nebo firemní večírky a bankety. V prvním patře se nachází stálá muzejní expozice k dějinám Opavy s názvem Expozice Cesta města shrnující historii od dob prvního osídlení do konce 20. století. Galerie Obecního domu ve druhém patře objektu slouží k realizaci výstav soudobé umělecké tvorby převážně regionálních umělců. Ve stejném podlaží je také Schösslerův salónek, společenská místnost určená ke konání menších kulturních a společenských akcí. Suterénu vévodí klub Art, kde se pravidelně konají rockové koncerty, divadelní představení a další kulturní akce, včetně těch alternativních.

TELEFON:  553 791 947
E-MAIL:  obecni.dum@oko-opava.cz
WEB: www.oko-opava.cz
Informace pro nájemce:

Opavská kulturní organizace nabízí v Obecním domě k pronájmu hned dva sály - Sál purkmistrů a Schösslerův salonek. Prostory se hodí k nejrůznějším společenským událostem, včetně svateb.

Více informací najdete na stránkách Opavské kulturní organizace.

Dům umění v Opavě (Pekařská 12, 746 01 Opava)

 

dům umění opava

O výstavní provoz Domu umění se stará Opavská kulturní organizace. Objekt je přestavěn z dominikánského kláštera a zahrnuje základní uměleckou školu a vinárnu U Přemka. Součástí je i kostel sv. Václava z 13. století, kde se konají svatební obřady, koncerty vážné hudby a významná společenská setkání.
Dům umění nabízí výstavy současného výtvarného umění, výstavy výrazných uměleckých osobností nebo přehlídky ateliérů vysokých uměleckých škol.

Telefon:  553 668 734, 734 862 481
E-mail: dum.umeni@oko-opava.cz
Web: www.oko-opava.cz
Informace pro nájemce:

Kostel sv. Václava je možné si krátkodobě také pronajmout. Prostor je svou kapacitou vhodný k pořádání nejrůznějších druhů kulturních nebo společenských akcí. Velmi oblíbený je tento prostor také pro pořádání svateb. 

Více informací najdete na stránkách Opavské kulturní organizace.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě (Nádražní okruh 27, 746 01 Opava - Předměstí)

 

knihovna petra bezruče opava

Knihovna Petra Bezruče s čítárnou a studovnou kromě výpůjček knih a periodik poskytuje bibliograficko-informační služby, půjčuje hudební nosiče i DVD, specializuje se na meziknihovní výpůjční služby a pořádá také výstavy.

Telefon:  553 821 700
E-mail:   okpb@opava.cz
Web:  www.okpb.cz
Informace pro nájemce:

Knihovna sídlí v Městském domě kultury Petra Bezruče, jehož prostory jsou k dispozici také ke krátkodobému pronájmu. Pronajmout si lze varhanní sál (obřadní síň města), přísálí a salonek. 

Více informací se dozvíte na telefonu 720 531 040.

Kategorie: