Mapový portál

Prostřednictvím mapového portálu poskytuje město Opava informace svým občanům a návštěvníkům, které mají vazbu na území a dají se přehledným způsobem zobrazovat nad mapou.   

Živé mapy

Živá mapa představuje webovou mapovou aplikaci, která umožňuje interaktivní práci s mapou. V mapě se lze pohybovat, přibližovat, měnit obsah, vyhledávat objekty, klikáním do mapy lze zjišťovat informace k objektům v mapě a spoustu dalších operací a úkonů. Poskytovatelem údajů je Statutární město Opava.

Více...

baner

Mapy na internetu

Mapy na internetu představují zajímavé projekty, jejichž výstupem je i mapa s tématickým obsahem vztahujícím se k území města Opavy a jeho okolí. Tyto mapy rozšiřují stávající nabídku poskytovaných geodat městem Opavou formou tzv. živých map. Oproti živým mapám, u nichž je garantem poskytovaných údajů Statutární město Opava, je obsah map na internetu garantován autorem daného projektu.

Více...

 

Mapy ke stažení

Mapy ke stažení představují soubor statických mapových výstupů ve formátu PDF. Mapy doplňují témata zpracovaná formou živých map. Jsou volně dostupé ke stažení a vytištění.

Více...

Mapové služby

Webová mapová služba (Web Map Service, WMS) je standard vyvinutý a dále rozšiřovaný sdružením Open Geospatial Consortium (OGC) pro sdílení geografických dat v prostředí internetu. Uživatelé mohou jejím prostřednictvím sdílet mapy a aplikace bez nutnosti mít příslušná data na svém počítači nebo serveru.

Více...

GPS souřadnice

GPS je globální družicový polohový systém s jehož pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí. Pro potřebu využití v dopravních navigačních systémech nebo terenních GPS přístrojích využijte níže uvedeny seznam GPS souřadnic zajímavých míst v Opavě a blízkém okolí:

Více...

 

Nápověda 

Nápověda k ovládání a funkcionalitě mapové aplikace živých map.

Více...

Technická specifikace

Pro správný chod mapové aplikace, ve které jsou zpracovány živé mapy a videa je potřeba mít na svém počítači nainstalovaný doplněk Adobe Flash Player verze 11 a vyšší.

To, zda-li máte na svém počítači instalovaný doplněk Adobe Flash Player verze 11 a vyšší zjistíte jednoduchým způsobem. Pokud se Vám v následujícím rámečku přehrává video (nálet na polohu města Opavy), můžete zahájit práci s živými mapami!

 

 

Pokud se Vám video nezobrazuje je zapotřebí doplněk Adobe Flash Player nainstalovat. Tento úkon není složitý a zabere Vám nanejvýš pár minut.

Doplněk stáhnete na webové stránce společnosti Adobe. Postupujte podle pokynů na stránkách společnosti Adobe (zvolte typ operačního systému vašeho počítače, zvolte typ webového prohlížeče, který využíváte - Internet Explorer nebo jiný a po kliknutí na tlačítko "Stáhnout" zahajíte vlastní instalaci tohoto doplňku).

Více informací o doplňku Adobe Flash Player naleznete na stránkách společnosti Adobe.

O GIS

Geografický informační systém neboli GIS,  umožňuje tvořit, ukládat a spravovat údaje (data) vztažené k území. Umožňuje s těmito daty pracovat a provádět nad nimi analýzy. Umožňuje data prezentovat a publikovat různou formou uživatelům (mapy ke stažení, živé mapy, mapové služby).

Jedna z mnoha existujících definic popisuje geografický informační systém jako organizovaný souhrn počítačové techniky, programového vybavení, geografických dat a zaměstnanců navržený tak, aby mohl efektivně získávat, ukládat, aktualizovat, analyzovat, přenášet a zobrazovat všechny druhy geograficky vztažených informací.

Geografický informační systém města Opavy využívá technologie společnosti Oracle pro uložení dat a technologie společnosti ESRI pro správu a publikaci dat do prostředí internetu. Ke speciálním účelům jsou využívány produkty společností ArcData PrahaT-Mapy a Bentley.

Konkrétně se jedná o následující produkty:

  • Databáze Oracle
  • ArcGIS for Server 
  • ArcGIS for Desktop
  • T-MapServer
  • Microstation

Více informací o geografickém informačním systému města Opavy naleznete v článcích, které byly uveřejněny v časopisech GeoBusiness, ArcRevue nebo TIP.

upozornění: informace uvedené v článcích jsou poplatné datu jejich vydání

Podrobné a aktuální informace ke geografickému informačnímu systému města Opavy Vám poskytne správce geografického informačního systému.

Přihlášení

Přihlášení k neveřejným mapovým aplikacím

 baner

Kontakty

Kontakt na správce geografického informačního systému města Opavy.

Mgr. Marek Drozdek, odbor informatiky

e-mail: marek.drozdek(zavináč)opava-city.cz
telefon: 553 756 829
Více...

Zvětšit mapu

  

  

 

Kategorie: