Městské kulturní akce

Připravujeme

17. listopad (17. listopadu, město)

Den boje za svobodu a demokracii nabídne v Opavě propojení vzpomínek a kulturních zážitků. Nebude chybět ani tradiční lampionový průvod.

Program začne v pátek 17. listopadu v 10 hodin pietním aktem na náměstí Slezského odboje. Sváteční večer pak bude od 18 hodin patřit vystoupení písničkáře, hudebníka a spisovatele Vladimíra Merty na Horním náměstí. „Touto akcí se snažíme oslavám státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii dát důstojný ráz. Již tradičně zazní také Modlitba pro Martu, tentokrát v podání pěvkyně Zdenky Mervové ze Slezského divadla a Divadla Jiřího Myrona v Ostravě,“ uvedla Magdaléna Hájková z odboru kancelář primátora. V rámci doprovodného programu v podvečer od 17 hodin projde centrem města lampionový průvod. „Letos povede trasa průvodu jinudy. Malí i velcí návštěvníci se nejdříve vydají z Horního náměstí na Ostrožnou ulici, poté budou pokračovat do sadů Svobody, Dvořákových sadů a vrátí se kolem spořitelny zpět na Horní náměstí,“ upřesnila Monika Štěpánková z odboru kancelář primátora. Své lampiony si děti můžou vyrobit samy v prostorách Střediska volného času na Jaselské ul. č. 4 od 14.30 do 16.30 hodin, kde bude za poplatek 30 Kč připraven potřebný materiál včetně svíček a lampionových tyčí. „Průvod opět doprovodí bubenický soubor Boris a pohádkové bytosti v podání studentů Slezského gymnázia. Na trase budou účastníky čekat členi souboru opery Slezského divadla představující desítku figurín i živých soch,“ doplnila režisérka opery Jana Andělová Pletichová.

Vánoční trhy  (listopad-prosinec, Dolní náměstí)

 

I v letošním roce se mohou Opavané a návštěvníci našeho města těšit na bohatý, téměř měsíc trvající program. Zahájení vánočních trhů proběhne v neděli 25. listopadu, kdy bude slavnostně rozsvícen stromeček a po loňském úspěchu opět naváže slavnostní ohňostroj. Následovat bude koncert swingového orchestru Dolbend.

Mezi další velká lákadla programu patří například koncert Anety Langerové, Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu, Davida Krause s kapelou nebo například unikátní andělská show s 13 m vysokou loutkou obřího anděla v podání Divadla Kvelb. Chybět nebude ani oblíbené řemeslné městečko, které na Dolním náměstí vyroste v závěru vánočních trhů od 19. do 22. prosince, nejrůznější tvořivé dílny, vánoční a hudební programy, které budou vyplňovat předvánoční čas na Dolním náměstí každý den až do 23. prosince. „Na začátku trhů děti opět navštíví také Ježíškův pošťák s pravým opavským vánočním dopisním papírem. Stejně jako loni budou moci děti i dospělí svá přání symbolicky odeslat přímo v Ježíškově poště, která bude na náměstí umístěna po celou dobu konání trhů,“ uvedla Magdaléna Hájková z kanceláře primátora, která má organizaci vánočních trhů na starost.

Na trzích se představí také opavské příspěvkové organizace a školy, nebude chybět tradiční folklorní program v režii Střediska volného času, program Opavské kulturní organizace nebo podvečer se Slezským divadlem, programy ZUŠ Opava a již tradičně se v prodejním stánku bude prezentovat také SŠ hotelnictví a služeb a VOŠ či opavská zemědělka s výrobou adventních věnců. „Po dobu konání vánočních trhů budou mít lidé možnost každý den mezi 16. až 20. hodinou vystoupit na věž Hlásky,“ dodala Magdaléna Hájková s tím, že bližší informace získají v Turistickém informačním centru Opava.

Kompletní program v lepším rozlišení najdete ke stažení na https://www.opava-city.cz/cs/vanoce a facebooku města.

Opavský betlém se opět rozroste

Dřevěný betlém, který na zakázku města vyrobili v roce 2016 studenti Střední školy průmyslové a umělecké a Středního odborného učiliště stavebního v Opavě, se v letošním roce opět rozroste. Loni ke svaté rodině přibyla zvířátka, letos to budou postavy tří králů, které opět vyrábí studenti Střední školy průmyslové a umělecké. Betlém bude náměstí zdobit po celou dobu konání trhů i přes vánoční svátky.

Proběhlo

Opavské léto zábavy (22. 6. – 1. 9.)

V roce 2018 si připomínáme 100. výročí vzniku Československé republiky. Prvorepublikové téma pak bude rezonovat také na letních akcích, které proběhnou v měsíci červenci a srpnu, ve stejném tematickém duchu se pak ponese také zářijová Cyklojízda a řada dalších akcí. Již tradiční akci Koupák rozvlní v rytmu swingu Ondřej Havelka a jeho Melody Makers nebo svižná populární taneční kapela Mydy Rabycad. Na Ptačím vrchu budou pak připraveny hned dvě stylové letní akce, chybět nebudou swingové orchestry ani taneční melodie. Novinkou letošního roku bude akce na náměstí Osvoboditelů, kde se vydáme po stopách prvorepublikového skautingu a trampingu a mimo jiné zde zazáří také kapela Spirituál Kvintet. Opavské léto zábavy odstartujeme stejně jako loni akcí Město vítá léto, kde se Opavané mohou těšit na kapelu Olympic, Mirai, Horkýže Slíže, Janka Ledeckého, Františka Nedvěda nebo Míšu (program pro děti).

Aktuální informace lze získat také prostřednictvím facebooku: www.facebook.com/mestoopava a program najdete na webovém odkaze www.opava-city.cz/olz.

 

Podrobný program najde zde.

 

Vánoční trhy  (listopad-prosinec, Dolní náměstí)

 

 

Velikonoční trhy 2017 (Velikonoce, centrum města)

Od 30. března náměstí zaplní velikonoční trhy, které potrvají až do Zeleného čtvrtka 13. dubna. Připraven bude bohatý program, ve kterém nebudou chybět tradice a zvyky, jarní tvořivé dílny, koncerty jako například vystoupení známého českého hudebníka a zpěváka Ivana Hlase a jeho tria, Markéty Konvičkové, finalistky soutěže Česko Slovenské SuperStar či dvojnásobné držitelky ceny Anděl v kategorii World music, zpěvačky a houslistky Jitky Šuranské v triu s Martinem Krajíčkem a Marianem Friedlem. Poslední tři dny trhů budou patřit již tradičnímu Řemeslnému městečku Agripa. Ve stáncích bude možno nakoupit si řadu pochutin i specialit od zabijačky po zdravou výživu, chybět nebudou klasické ani speciální punče nebo pivo z minipivovaru, velikonoční jidáše či nejrůznější dekorace a spousta dalších zajímavostí. Děti i dospělí se mohou těšit na ukázky tradičních řemesel, vyzkoušet si budou moci pletení pomlázek a přiučit se něčemu novému na jarním bylinkovém semináři v Myší díře. Detailní informace budeme průběžně přinášet na www.facebook.com/velikonoceopava. Podrobný program najdete na http://www.opava-city.cz/cs/velikonoce.

Opavský den dětí (červen, Městské sady)

Děti se mohou opět těšit na velké množství doprovodných aktivit a soutěží, které budou rozprostřeny po celých Městských sadech. Na pódiu bude probíhat letos již čtvrtý ročník mezinárodního festivalu dětských folklórních souborů s názvem „Děcka, poče se hrač“. Děti si dále budou moci prohlédnout armádní, policejní a hasičskou techniku a program si připravily také nejrůznější opavské organizace, které dětem nabídnou zábavné aktivity a hry. Chybět nebude lukostřelba, plavba v loďkách po řece Opavě, malování na obličej, výtvarné aktivity, hry ze života psů, jízda na in-line bruslích a koloběžkách, aikido, judo, projížďka na koních, děti budou moci zjistit jak správně pečovat o domácí zvířátka a mnoho dalšího. Veškeré atrakce a vystoupení jsou pro návštěvníky zdarma. V případě deštivého počasí se venkovní soutěže a aktivity přesouvají na 11. června ve stejný čas opět do Městských sadů.

Dny evropského dědictví (září)

Opava se k této celoevropské akci připojuje pravidelně již od roku 2003.

Pietní akce města (celoročně)

Město Opava se pravidelně připojuje k celé řadě vzpomínkových akcí u příležitosti významných událostí v historii České republiky i města.

Během roku se konají tato pietní setkání:

  • 7. 3. narození T. G. Masaryka u pamětní desky T. G. M. na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě
  • 22. 4. osvobození Opavy u památníku na náměstí Osvoboditelů
  • 8. 5. Den vítězství u Památníku rudoarmějcům na Městském hřbitově
  • 21. 6. úmrtí generála Heliodora Píky u pamětní desky H. Píky umístěné na budově Hlásky na Horním náměstí (vedle Café Kramer)
  • 28. 10. Den vzniku samostatného Československa u pamětní desky T. G. M. na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě
  • 17. 11. Den boje za svobodu a demokracii u památníku na náměstí Slezského odboje
Kategorie: