Sportoviště pro rekreační sport

Opava nabízí celou řadu možností, jak aktivně trávit volný čas. Ve městě najdete koupaliště, bazén, zimní stadion, cyklostezky, inline trasy a další. Na této stránce vám přinášíme přehled aktivit, které jsou zdarma, či jsou alespoň částečně podporovány městem. 

Městské koupaliště (plavání)

Koupaliště Opava

Městské koupaliště se nachází v těsné blízkosti Městských sadů. Areál pojme až 3 tisíce lidí, kteří mohou využít hlavní bazén půlený pro plavce a neplavce, dětské brouzdaliště, dva tobogány, hřiště na petanque, dvě hřiště na beachvolejbal a dětské hřiště. Po rekonstrukci v roce 2007 získalo koupaliště mimo jiné přihřívanou vodu.

Informace (nejen) o provozní době, vstupném nebo aktuální teplotě vody najdete na webových stránkách koupaliště Opava.

Městské lázně (plavání)

městské lázně Opava

Městské lázně nabízí prakticky v centru města především 25metrový plavecký bazén, ale také očistné a parní lázně, pedikúru, masáže či saunu. 

Plavání pro veřejnost nemá v současnosti stanovený hodinový rozvrh. Ten se tvoří vždy týden dopředu a je k dispozici na stránkách technických služeb.

Zimní stadion (bruslení)

zimní stadion Opava

Ledová plocha na stadionu je k dispozici během celé hokejové sezóny. Kromě hokejistů a krasobruslařů ledová plocha slouží také veřejnosti. Zimní stadion Opava také nabízí bruslení pro veřejnost a rozpis najdete na stránkách www.hcslezan.cz.  

Discgolfové hřiště (discgolf)

Discgolfové hřiště

V roce 2013 vzniklo v blízkost Stříbrného jezera 9jamkové discgolfové hřiště, populární sport, který kombinuje házení s létajícím diskem společně s klasickým golfem. Hřiště je volně přístupné, takže zájemcům o hru si stačí zakoupit speciální disk (k dostání například v Turistickém informačním centru) a užít si hru.

 

Inline trasy (bruslení)

inline stezky Opava

Příznivci inline bruslení v Opavě rozhodně nestrádají. Kromě populárních večerních projížděk Blade Nights Opava, při kterých bruslaři společně projedou přibližně 12kilometrovou trasu vedoucí po silnicích ve městě, existuje celá řada míst, kde mohou jezdit kdykoliv. Nejoblíbenější bruslařskou lokalitou jsou dlouhodobě Městské sady, ve kterých jsou přiraveny 3 základní okruhy na speciálním povrchu v délkách 1685, 1085 a 620 metrů. Populární je také stezka podél řeky Opavy vedoucí z Městských sadů do Malých Hoštic. Délka této cyklostezky je 3,5 kilometru.

Cyklostezky (cyklistika)

cyklostezky Opava

Cyklisté v Opavě mohou využít téměř 22 kilometrů cyklostezek. Městem v současnosti vede 16 cyklotras, včetně dálkové trasy 2. třídy č. 55 známé jako Slezská magistrála. 

Více se o nabídce pro cyklisty dozvíte v samostatném článku.

Skatepark (bikeři, bruslení, koloběžky)

skatepark Opava

Na okraji Městských sadů je k dispozici betonový skatepark, který vznikl v roce 2012 na místě původního dřevěného. Skatepark byl vytvořen ve spolupráci s opavskou komunitou, která navrhovala také prvky, jenž by rozhodně neměly v parku chybět. Výsledkem je kvalitní betonový skatepark, který nabízí celou řadu překážek, včetně u-rampy. 

Opavský skatepark je po celý rok volně přístupný veřejnosti.

Běžecké trasy (běh)

Běh Opava

S trochou nadsázky se dá říct, že běhat se dá prakticky všude. A Opava v tom není výjimkou. Velmi oblíbené jsou opět Městské sady, zejména pak cyklostezka vedoucí mezi sady a řekou Opavou. Ti, kteří dávají přednost raději nezpevněnému povrchu, pak mohou běhat například v okolí Stříbrného jezera.

V Opavě funguje také občanské sdružení BěhOpava, které kromě běžeckých závodů pořádá také pravidelné společné opavské běhy. Více informací najdete na www.behopava.cz.

Fitness zóna (posilování)

fitness zóna Opava

Přírodní fitness zóna vznikla v roce 2014 v zadní části Městských sadů. Zóna je tvořena tartanovým povrchem, který je sám o sobě vhodný ke cvičení na zemi. Součástí je pak také konstukce, která slouží ke cvičení a lze na ní provádět především různé posilovací cviky. Vzhledem k využívání této fitness zóny se do budoucna jedná o jejím postupném rozšiřování.

Stříbrné jezero (plavání)

Stříbrné jezero Opava

Příznivci přírodního koupání zcela jistě dají před koupalištěm přednost Stříbrnému jezeru, které vzniklo v těsné blízkosti města zatopením bývalého sádrovcového dolu. Délka jezera je téměř 600 metrů, šířka je pak 200 metrů. Maximální hloubka činí 18 metrů. Jde o oblíbenou odpočinkovou lokalitu, která se nachází nadaleko Městských sadů. Voda v jezeře je pravidelně kontrolována krajskou hygienickou stanicí, která ji hodnotí jako dobrou. 

Hřiště u škol (futsal, tenis, volejbal atd.)

V Opavě jsou v odpoledních hodinách pro veřejnost zpřístupněna hřiště základních škol. Možnosti aktivního odpočinku na hřištích se liší podle jejich vybavení. Obecně však platí, že je zde možné hrát futsal, házenou, volejbal a na některých hřištích také tenis. Více podrobností najdete v přehledu základních škol.

Minigolf (minigolf)

V těsné blízkosti Městského koupaliště se nachází také minigolfové hřiště, které nabízí celkem 18 jamek s nejrůznějšími překážkami. Minigolf je přístupný od května do konce září. 

Více informací najdete na stránkách Městského koupaliště.

Tyršův stadion

Tyršův stadion

Venkovní část Tyršova stadionu s travnatým hřištěm a běžeckým oválem je mimo časů oficiálních tréninků k dispozici pro veřejnost v souladu s vyvěšeným provozním řádem po domluvě se zástupci atletického oddílu TJ Sokol Opava, který je majitelem a řeší údržbu a provoz stadionu.

Více informací na stránkách TJ Sokol Opava.

Kategorie: