Kontejnerové stání, nepořádek

Upraveno: 05.03.2020

Dobrý den, chtěl bych se dotázat, jak funguje úklid kolem kontejnerového stání? Dle prohlášení náměstka z TS Opava pana Giráška bylo ve veřejných publikacích uvedeno, že kontejnerové stání se pravidelně uklízejí. Tímto by mě zajímalo, jestli se někde uvádí, kdy bylo kontejnerové místo v rámci běžného úklidu ( tímto nemyslím úklid při nahlášení nepořádku občany)uklizeno. Jelikož u kontejnerového místa v ulici Joži Davida vedle budovy SSMSK jsem nikdy žádnou úklidovou službu, která by provedla úklid kolem kontejnerového stáni jen tak v rámci běžného úklidu neviděl, tak jak publikoval pan Girášek, že se  úklid provádí. Třeba odtažení kontejnerů a pozametání místa od zbylých střepů od skla, nebo od napadaného jehličí ze stromu vedle kontejnerového stání, případně sběr popadaných papírku.  Že to na kontejnerovém stání takto vypadá lze vidět dle  přiložené fotky. 

Dále bych se chtěl zeptat, proč se nenavýší počet kontejnerů, když kapacita na ulici Joži Davida u budovy SSMSK nestačí. Pokud vím, tak kdysi bylo další kontejnerové stání na ulici Bílovecká u restaurace U Zajíce. Když proběhla rekonstrukce ulice Bílovecké, tak se jaksi pozapomnělo udělat kontejnerové stání u restaurace. Když byly poté kontejnery postaveny na soukromý pozemek u restaurace, tak jste musely kontejnery odstranit, jelikož vlastník pozemku kontejnery na pozemku nechtěl. Že by se chybějící kontejnery případně dodaly ke kontejnerům na ulici Joži Davida vedle budovy SSMSK se nestalo. Tímto tak všichni odvážejí vytříděný odpad na ulici Joži Davida, kde poté jsou kontejnery přeplněny a lidí i tak poté odpad ukládají před ně, kdy za silného větru se odpad rozfoukává po ulici a na přilehlé soukromé pozemky. Už několikrát jsem sbíral ze své předzahrádky nafoukané papírky od vašich kontejnerů.

Dále bych se chtěl zeptat, zdali posádky, které vyvážejí odpad, hlásí případný nepořádek kolem kontejnerového stání. Myslím, že rozfoukané papírky a nepořádek kolem kontejnerů musí vidět jak řidič vozidla, tak i pracovníci obsluhující zadní část vozidla.

Třeba v období vánočních svátku nějaký šikovný spoluobčan hodil do plastového kontejneru pneumatiku. Pochopil jsem, když přijeli popeláři a zjištěná pneumatika byla z kontejneru popelářem vyhozena ven za kontejnery, že do plastu nepatří. Bohužel po vyhození pneumatiky za kontejnery do dnešního dne 3.2.2019 pneumatika stále leží u kontejnerů (viz přiložené foto).

Dále bych se chtěl zeptat, když už je nepořádek námi občany nahlášen a když už tedy někdo nepořádek dorazí uklidit, zdali pak někdo úklid zkontroluje. Protože v prvním týdnu po oznámení nepořádku kolem kontejnerového stání přijeli skupinka lidí (zřejmě z týmu prospěšných prací) kteří pouze kolem kontejneru vysbíraly papírky a odjely. To, že rozfoukané papírky byly i v nedalekém keři už nějak neřešili. ( viz přiložené foto) Kontroloval pak někdo jejich provedenou prací a nebo se pouze udělala čárka, že úklid byl proveden i když jen asi z polovičky? Nebo se rozfoukané smetí po okolí už neuklízí, jelikož se to bere, že není už od vás?

Nechci být věčný stěžovatel, ale už jsem byl i na životním prostředí na magistrátu, nepořádek jsem už několikrát oznámil na linku 156, ale stále mi to přijde dokolečka, kdy vše Vám okecáme, ale skutek utek a nic se ke zlepšení neudělá. Chápu, že mi i zde něco odepíšete, ale chtěl bych požádat, zdali by šlo také kromě slov udělat nějakou akci, kterým by se dlouhodobý problém s nepořádkem kolem kontejnerů a s rozfoukáváním smetí po okolí něco udělalo.

Chápu, že pracovníci z TS Opava jsou jen lidé a moc si jejich práce vážím, ale také i my lidé co bydlíme kolem kontejnerového místa chceme mít pěkně kolem sebe a ne se při pohledu z okna dívat na nepořádek kolem kontejnerového stání a při případných návštěvách slýchávat odpovídat na dotazy, zda bydlíme vedle smetiště. Kolikrát se za nepořádek stydím a raději jdu kolem kontejnerů uklidit sám.

Děkuji za odpověď.  

 

Odpověď provozně-technického náměstka Technických služeb Opava s.r.o.:

Dobrý den,

Běžný normální úklid kontejnerových stání, např. drobný odpad rozházený kolem nádob na odpad, provádí průběžně osádka svozového vozu komunálního odpadu.

V případě, že je v kontejnerovém stání objemný odpad, tuto skutečnost osádka svozového vozu nahlásí a úklid tohoto objemného odpadu, jež je mimo kontejnery je zrealizován (pokud kapacita provozovny dovolí) následující den po nahlášení. Je nutno si však uvědomit, že kontejnerových stání je ve Statutárním městě Opava více než 350 a nádob na odpady téměř 14 tisíc. Není v ekonomických, lidských ani technických silách zajistit denně úklid všech kontejnerových stání a prostor kolem nádob.

V minulém týdnu proběhla přímo na místě kontejnerového stání schůzka zástupců Technických služeb provozovny svážející odpady a zástupce odboru životního prostředí, který nás informoval o skutečnosti, že:

Častější a důkladnější úklid tohoto konkrétního kontejnerového stání zajistí přímo odbor životního prostředí prostřednictvím firmy, kterou na takové práce v rámci veřejně prospěšných prací město používá.

Tyto práce a kvalitu odvedené práce kontroluje přímo odbor životního prostředí města. O počtech nádob na odpady, četnosti výsypu a umístění nádob na to které konkrétní místo stání rozhoduje odbor životního prostředí magistrátu města. Na základě takového rozhodnutí poté Technické služby např. nádobu přidají a zajistí pravidelný výsyp nádoby. Přesto předáme požadavek na navýšení počtu nádob Odboru životního prostředí k posouzení.

Mrzí nás že k takovým situacím dochází o to víc, že vždy to tak nemusí být. Bohužel jsou lidé neohleduplní, čím dál více lidí kontejnery obchází, vybírají z nich pro ně potřebné věci. Co se jim nehodí, nahází na chodník před nebo za kontejnery a už po sobě neuklidí…a vítr to následně rozfouká a volá se na Technické služby proč je tam nepořádek.

Opravdu se snažíme, ale není to jen o tom úklidu, není v našich silách být na všech místech. Rozhodně to však neházíme za hlavu a snažit se s tím něco udělat budeme.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Ing. Martin Girášek, MCI