Opavská radnice je druhá nejpřívětivější v kraji
Magistrát města Opavy uspěl v každoročním porovnávání radnic, které provádí podle daných kritérií Ministerstvo vnitra. Zároveň ministerstvo vydalo publikaci Příklady dobré praxe, ve které jsou hned 2 příklady z Opavy, a to péče o seniory v době koronavirové pandemie a mapový portál přístupných míst pro lidi na vozíčku. V rámci Moravskoslezského kraje skončila Opava v soutěži Přívětivý úřad druhá za vítěznou Ostravou, třetí je pak Karviná.
„Je to výborná zpráva a já moc děkuji všem našim lidem, kteří se svou práci o tento úspěch zasloužili. Tato soutěž ukázala na to, že v Opavě děláme mnoho věci pro občany nad rámec svých povinností, a to je velmi dobře. Protože čím lépe bude fungovat radnice, tím lépe se občanům bude v našem městě bydlet, pracovat a žít. Děkuji vám za vaši úžasnou práci a jsem na vás pyšný,“ vzkázal zaměstnancům radnice primátor Opavy Tomáš Navrátil.
„Za posledních pět let jsme podruhé na druhém místě a podruhé byly uvedeny hned dva příklady dobré praxe z Opavy. Velmi si toho vážím. Cena patří jak vedení města, tak i všem zaměstnancům, bez kterých bychom nedokázali vůbec nic. Všem za jejich dobrou práci zejména v této nelehké době děkuji,“ řekl tajemník Magistrátu města Opavy Tomáš Elis s tím, že Opava byla od roku 2016 dvakrát druhá, dvakrát třetí a jednou čtvrtá.
Ministerstvo vnitra vydává po každém ročníku soutěže brožurku, kde jsou uvedeny tzv. příklady dobré praxe. Tedy to, čím mohou daná města inspirovat další. Z Opavy ministerstvo vybralo hned dva příklady. Prvním je Opava bez bariér, mapový portál určený jak pro hendikepované na vozíku, tak i pro radnici. Vyznačují se zde místa, která nejsou přístupná pro vozíčkáře. Město zase pomocí tohoto portálu může najít místa, která je třeba kvůli přístupnosti opravit (například nesjízdný chodník či špatně přístupná zastávka MHD). Tato místa mapuje přímo osoba na vozíku.
Druhým příkladem dobré praxe byla služba pro seniory, nemocné či lidi v karanténě v době první vlny koronavirové pandemie. Město těmto lidem s pomocí Českého červeného kříže v Opavě zajišťovalo jídlo, nákupy či do každé domácnosti, kde žije senior nad 65 let, dodalo roušky. Krizový štáb zřídil telefonické linky, na které mohli lidé volt, že nemají roušky. Město jim pak látkové roušky zajistilo. Stejně tak hlídky městské policie dodávaly ochranné pomůcky lidem bez domova.
Soutěž Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností pořádalo Ministerstvo vnitra již popáté. Letošní ročník byl přerušen pandemií nového typu koronaviru. Ačkoliv se tedy průzkum mezi obcemi konal již v únoru letošního roku, k vyhlášení vítězů mělo dojít v rámci konference Moderní veřejná správa, ta byla ovšem kvůli epidemickým opatřením zrušena. Vítězové v jednotlivých krajích obdrží distanční formou tradiční samolepku stvrzující přívětivost, kterou si úřady vylepují na vchodové dveře, a také diplomy. Pro první tři úřady jsou připraveny trofeje.
Přívětivý úřad je soutěží, kterou Ministerstvo vnitra propaguje moderní a kvalitní služby městských úřadů. Letos se jí účastnilo 142 úřadů obcí s rozšířenou působností a městských částí Prahy, které vyplnily online dotazník. Tím ministerstvo sleduje stav služeb v elektronizaci, komunikaci, transparentnosti, participaci, klientském servisu nebo společenské odpovědnosti. K soutěži je vydávána také sbírka dobré praxe nadstandardních služeb úřadů.
Roman Konečný
Tiskové oddělení