Strom hrdina - Moruše

Upraveno: 27.03.2020

Charakteristika

Moruše bílá (Morus alby) je strom dosahující výšky asi 15 m, rozloha její koruny je 13 m a obvod kmene ve výšce 1,3 m je …stáří stromu jistě dosahuje více než jedno století.

Původem pochází z Číny a objevila se v Evropě již před několika staletími. Původně sloužila jako potrava pro bource morušového.

Plody moruše se tvarem velice podobají ostružině. Pro jejich výživnou hodnotu je můžeme zařadit mezi superpotraviny. Mají vysoký obsah vitamínu C, K a řadu minerálů – železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík a také velké množství vláknin a bílkovin. 

V čínské tradiční medicíně jsou bílé moruše známé po staletí a používají se k léčbě únavy a slabosti, prospívají ledvinám, upravují chudokrevnost, pomáhají chránit před rakovinou, brání předčasnému šedivění vlasů, zlepšují spánek či zklidňují mysl.

 

Nachází se….

Na návsi u plotu místního skanzenu v městské části Opava-Malé Hoštice, Družstevní 2, okres Opava, kraj Moravskoslezský.

 

Příběh

Moruše bílá, náš strom.

Nedá mi to, abych nenapsala pár slov o našem stromu, který se nachází přímo uprostřed návsi naší obce, jako krásná, zelená dominanta u skanzenu a místní kaple. Je to Moruše bílá a nazvala bych jej, s dovolením, naším stromem. Víte proč?

 

Dokonale pózuje, moruše stará, roztahuje větve jako ruce a prsty, stojí se svými kořeny pevně na zemi před oknem stařičkému domu, co má duši a pamatuje tři století. Zvědavě vyhlíží do zahrady, na kolemjdoucí, na měnící se charakter návsi. Její staletý stín dosahuje mnoha metrů a vytváří příjemný odpočinek všem, kteří kolem ní projdou. Její kůže je již vrásčitá, ale je vidět, že je to dobrák od kosti. Ač trápí ji současná civilizace, již desítky let, rok co rok, hází nám, človíčkům, za odměnu malé, šťavnaté, bílé plody, které se dají využít na výrobu marmelády, na kompoty nebo jen tak si je můžeme nechat rozpustit na jazyku. Když usednete do jejího košatého stínu, vítr si pohrává s jejími větvemi a umí vyprávět krásné příběhy, co šustí v listech stromů. Co ta všechno pamatuje! Je tajemná a umí hovořit o neústupné pravidelnosti dění, o neopakovatelnosti obrazů koloběhu času, o všedním a přitom krásném životě nás všech. Stačí se jen zaposlouchat. Přestože je stařičká, je krásná a hlavně, je naše.

Ke stažení