Parkování motorových vozidel

Statutární město Opava provozuje Zónu placeného stání s celkovým počtem 719 parkovacích míst v MPZ města Opavy, tj. parkoviště pro krátkodobé a střednědobé placené parkování, vč. služby SMS Parkovné. Dále realizuje prodej parkovacích karet pro abonentní a rezidentní zákazníky.

„Mapa zóny placeného parkovacího stání“

 

Parkovací dům na náměstí Osvoboditelů

Poblíž centra města, na náměstí Osvoboditelů, je k dispozici parkování v parkovacím domě. Jeho kapacita je 201 parkovacích míst, která jsou nejen zastřešená, ale také hlídaná kamerovým systémem městské policie. Jedná se o ideální možnost parkování pro všechny, kteří míří do centra města. Parkovací dům je v provozu nonstop. 

Ceník parkování: 

První 4 hodiny: 

5,- Kč/hod. 

Každá další započatá hodina: 

10,- Kč/hod. 

Umístění: náměstí Osvoboditelů 433/8, Opava

Parkovací dům ve Skladištní ulici

V červnu 2022 byl otevřen nový parkovací dům v sousedství vlakového nádraží Opava-východ ve Skladištní ulici, u přestupního místa na MHD i dálkové autobusové spoje. Celkem zde najde místo 242 osobních vozidel. Jsou zde i čtyři místa s nabíječkou pro elektrická auta a vyhrazená místa pro vozy s LPG/CNG. Parkovací dům je v provozu nonstop, prostory jsou plně větrané, zastřešené a hlídané kamerovým systémem.
V těsné blízkosti je i vedlejší pozemní parkoviště s kapacitou 32 míst pro osobní auta a prostor pro uzamčení 30 jízdních kol.

Ceník parkování:

Parkovné: 

                                                     5,- Kč/hod. 

Celodenní parkování:

                                                      40,- Kč

Podzemní parkoviště OC Breda & Weinstein 

Poblíž centra města je možné zaparkovat také v podzemním parkovišti obchodního a společenského centra Breda & Weinstein. Vjezdy do parkoviště jsou z ulice Pivovarská a Nákladní. Parkování je možné během otvírací doby obchodního centra.  

Ceník parkování: 

První 2 hodiny: 

zdarma 

Každá další započatá hodina: 

20,- Kč/hod. 

Sobota, neděle, státní svátky 

zdarma 

 

Parkování pro autobusy

Autobusy mohou parkovat v blízkosti zimního stadionu či OC Silesia (viz. vyznačené body v mapě)

Nekrytá parkoviště (nad 50 automobilů) 

V centru města jsou k dispozici také dvě placená parkoviště s kapacitou větší než 50 parkovacích míst. Obě parkoviště jsou v provozu od pondělí do pátku mezi 8. a 18. hodinou a v sobotu mezi 8. a 14. hodinou. 

Parkoviště na ulici Masařská (vnitroblok Holubí, Masařská, Lazebnická) – jde o parkoviště, které je nejblíže centru města. Tomu odpovídá také jeho využívání. Nejkratší doba stání je půl hodiny (za poloviční sazbu), jinak na parkovišti platí cena 20,- Kč/hod. (49°56'17.179"N, 17°54'16.833"E) 

Parkoviště na náměstí Svobody – cena za parkování je 10,- Kč/hod. Mimo provozní dobu parkoviště je účtována za stání jednorázová sazba 2,- Kč (jako náklady na tisk parkovacího lístku). 

Nekrytá parkoviště (pod 50 automobilů) 

Další možností, kde zaparkovat, jsou menší parkoviště na ulicích Masařská, Masarykova třída, Popská, Rybí trh, Čapkova, Kolářská, Na Valech, Solná, Zámecký okruh a Pivovarská. Parkoviště jsou zpoplatněna ve všední dny od 8 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Cena za hodinu parkování je 20,- Kč (na Zámeckém okruhu a na ulici Pivovarské pak 10,- Kč/hod.). Mimo uvedené časy je pak parkování zdarma. 

Placená stání najdete přehledně v živé mapě s názvem Zóna placeného stání.

Ostatní parkoviště v blízkosti centra města

Dále jsou parkoviště umístěna u některých významných objektů v blízkosti centra města (např. u Městského domu kultury Petra Bezruče, u zimního stadionu, na ulici Skladištní apod.).