Postup při řešení přestupku
V případě že strážník městské policie zjistí podezření ze spáchání přestupku, existují dva způsoby jeho řešení:
- příkazem na místě (napomenutí nebo pokuta)
-
oznámení podezření příslušnému správnímu orgánu
Pokud strážník řeší přestupek příkazem na místě, rozhoduje o výši stanovené sankce na základě konkrétních okolností případu, např.:
-
závažnost přestupku
-
způsob spáchání přestupku
-
případné vzniklé následky
-
okolnosti, za nichž byl přestupek spáchán
-
pohnutky, jež dotyčného vedly ke spáchání přestupku
-
osoba pachatele přestupku
Příkaz na místě
Jestliže jsou splněny všechny náležitosti pro rozhodnutí o přestupku strážníkem, může věc vyřešit sankcí příkazem na místě. Tím se rozumí napomenutí, které má písemnou formu, nebo pokuta ve výši dle zákonem stanoveného rozmezí u konkrétního protiprávního jednání. Pokuta může být zaplacena na místě a přestupci jsou vydány pokutové bloky v nominální hodnotě odpovídající výši uložené pokuty. Pokud přestupce u sebe nemá hotovost, strážník mu vystaví blok na pokutu na místě nezaplacenou. Její splatnost je do 15 dnů prostřednictvím České pošty, převodem z účtu nebo osobně na úseku přestupků Městské policie Opava. V případě že není pokuta na místě nezaplacená uhrazena v uvedeném termínu, je předána k vymáhání.
Oznámení podezření příslušnému správnímu orgánu
Když nejsou naplněny podmínky pro řešení přestupku na místě, je strážník povinen oznámit podezření příslušnému správnímu orgánu. V takovém případě strážník událost zadokumentuje a zajistí veškeré podklady pro posouzení skutku ze strany správního orgánu. Po prověření oznámení může správní orgán věc odložit nebo zahájit správní řízení.