Bezručova Opava

 

 

61. Bezručova Opava Československé kulturní inspirace (září - říjen 2018)

V letošním roce si připomínáme řadou akcí na regionální i celostátní úrovni jedno století od vzniku samostatného státu Čechů a Slováků, jehož název Československo ve světě dodnes silně rezonuje, byť již oba národy pětadvacet let žijí každý pod svou samostatnou vlajkou. A proto se náš multižánrový kulturní festival Bezručova Opava připojuje k oslavám naší státnosti tématem „Československé kulturní inspirace“, aby zdůraznil a poukázal na trvalou propojenost, vzájemné ovlivňování a společné kořeny i cesty české a slovenské kultury a umění.

Slavnostní zahájení festivalu sice proběhne na Horním náměstí a poté v kostele sv. Václava ve čtvrtek 6. září, ale festivalové programy budou zahájeny už v neděli 2. září, kdy se můžeme zaposlouchat do divadla poezie a zavzpomínat na básnířku a bojovnici za nezávislost Izraele Věru Weislitzovou. A jelikož hostem pořadu bude také Pepi Lustig, nelze nevzpomenout na jeho tatínka – spisovatele a humanistu Arnošta Lustiga.

V celkové pestré programové nabídce, která se bude realizovat v průběhu měsíce září a dvěma akcemi v říjnu, je zahnuto více než 60 pořadů z oblasti divadla, filmu, hudby, literatury i výtvarného umění, které doplňují přednášky, besedy, workshopy, recitační soutěž, konference i akce ve veřejném prostoru.

Výtvarné umění je prezentováno osmi výstavami. Svou tvorbu a také katalog k padesátému výročí své existence představí výtvarná skupina X v Galerii Obecního domu a exteriérová výstava na Horním náměstí nám připomene vzhled Opavy prvorepublikové. Dvě mimořádné vernisáže budou součástí slavnostního zahájení v areálu Domu umění. Pozoruhodný výtvarný projekt, který se stal zásadním výtvarným počinem festivalu odkazujícím na česko-slovenskou vzájemnost, připravil slovenský výtvarník Miro Brooš pod názvem „Darování… země“ a výstava „Pořád spolu“ přátelsky konfrontuje ve vizuálním souboji díla 12 slovenských a 15 českých výtvarníků. Výstava „Nadání je touha“ se týká odkazu Friedl Dicker Brandeisové, která patřila mezi špičku avantgardy, ale také prostřednictvím svého pedagogického působení pomáhala dětem důstojně přežívat v pekle terezínského ghetta. Téma festivalu umocňuje rovněž výstava plakátů 23 špičkových českých a slovenských grafických designerů ke 100. výročí vzniku Československa (Vision 100/ 1918 – 2018) a neopakovatelnou atmosféru nabídne výtvarně-hudební happening „Zasvěceno kráse: ateliér Alfonse Muchy“ se scénickou hudbou a koncertem slovenské kapely Longital.

Hudba je v životě koliko potřebná, jako v lidském obcování chléb vezdejší“ kdysi pravil skladatel a legendární český kantor Jakub Jan Ryba a nejen proto bývají koncerty páteří festivalového programu. Můžeme se těšit na koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava umocněný projekcí prvního českého historického velkofilmu z roku 1929 Svatý Vaclav v kostele sv. Václava, mimořádný koncert zpěvačky, houslistky a skladatelky Ivy Bittové s Mucha Quartetem a orchestrem Slezského divadla, děti z pěveckých sborů se setkají na workshopu a následném koncertu s vynikající osobností – britským skladatelem a sbormistrem Bobem Chilcottem. V rámci koncertu a křtu autorského CD Václava Kramáře „BlueSonety“ pokřtíme také novou knihu Hradec nad Moravicí (Nula až nekonečno), přivítáme rockovou skupinu Ploštín Punk z našeho partnerského města Liptovského Mikuláše. Kapela Šlapeto Patrola nám v rámci „Pocty Karlu Hašlerovi“ představí nejslavnější hospodské kuplety, popěvky a písně první poloviny dvacátého století, sbormistr Karel Kostera pozval pěvecký sbor Sursum Corda z Rosiny u Žiliny, který uvítají tři jeho sborová tělesa v rámci společného koncertu, do zlaté éry divadla Semafor nás zavede legenda české kultury Jiří Suchý společně s Jitkou Molavcovou a orchestrem divadla Semafor, slovenskou stopu festivalu výrazně obohatí koncert velké postavy československého bigbeatu Pavol Hammel a epilog festivalu posvětí geniální cyklus symfonických básní „Má vlast“ Bedřicha Smetany.

Divadelní sféře vévodí nejúspěšnější a nejhranější slovenská inscenace „Jááánošííík po tristo rokoch“ Radošinského naivního divadla, Slovácké divadlo z Uherského Hradiště se ohlédne za zdánlivě samozřejmou součástí českých (nejen divadelních) dějin ve Fidlovačce, Mandarinkovou izbu – komedii plnou francouzského espritu a šarmu, přiveze Maroš Kramár a Bratislavské hudební divadlo. Divadelní představení pro děti jsou připravena v Loutkovém divadle a v rámci doprovodných akcí na Dolní náměstí v prvním zářijovém týdnu. Sto let české divadelní scény v Opavě je titul konference, která se uskuteční v Obecním domě.

Filmová oblast je vzhledem k uzavření kina Mír poněkud skromnější, přesto se můžeme dočkat zajímavých filmových setkání. Světoznámý mořeplavec Richard Konkolski se svými filmy a vyprávěním podělí o své zážitky z cest po mořích a oceánech. Jaromír Šofr, skvělý kameraman nejznámějších a oceňovaných Menzelových filmů, bude hostem projekce At´ žije republika Karla Kachyni v kině Orion v Hradci nad Moravicí, kde si také svou premiéru zažije Richard Vacula s dokumentem Konec filmových laboratoří v Čechách nebo později studenti Slezské univerzity nabídnou svůj netradiční pohled na Petra Bezruče v dokumentu Ještěr od Lysé hory.

Literární stopa festivalu, jenž nese jméno Bezručovo, nesmí zapomínat na tvorbu mladých básníků a prozaiků. Milovníci poezie se mohou ponořit do poezie českých a slovenských básníků pod střechou ostravského planetária v rámci Básnického maratonu, který pořádá nakladatelství Perplex. Dvoučlenný projekt Dolor spojí poezii, performanci a hudbu a jako hosty si pozval čerstvé nositele Českého lva za hudbu k filmu Křižáček Irenu a Vojtěcha Havlovi do hospody U Dvou dobráků. Autorské čtení a beseda s oceňovanými slovenskými literáty Janou Beňovou a Michalem Hvoreckým proběhne v Památníku Petra Bezruče, kde se také uskuteční křest sborníku literárněvědné konference z roku 2017 „Petr Bezruč – Bard prvý, co promluvil“ a také finále recitační soutěže Stužkonoska modrá. Literární večer Švejk versus Pepin nabídne setkání s největšími vypravěči v české literatury dvacátého století Jaroslavem Haškem a Bohumilem Hrabalem pod dozorem vnuka Richarda Haška a publicisty Tomáše Mazala.

Dvacet let poté, kdy ve svém 41. ročníku v roce 1998 festival Bezručova Opava naplňoval téma „Česko-slovenská kulturní vzájemnost“, se k tomuto tématu vrací znovu a dnes je pro vás připraven třicetidenní program. Výstava DAROVÁNÍ…ZEMĚ Miroslava Brooše je erbovní výstavou festivalu a vhodně nám připomíná vztah k rodné „československé“ půdě, která je sice naše, ale nepatří nám, spíše později budeme patřit my jí. A možná také k myšlence: „To, co daruješ, je navždy tvé, to, co si ponecháš, je navždy ztracené“. Vzhůru tedy ke společným inspiracím, vzájemnému obohacování a obdarovávání chvílemi a okamžiky, pro které stojí za to žít

Podrobný program naleznete v programových bulletinech festivalu.

Petr Rotrekl – dramaturg festivalu  

Realizace 61. ročníku festivalu Bezručova Opava je spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje .

 

do 11. 9.

LÍSTEK DO PAMÁTNÍKU ANEB NOSTALGIE PRVNÍ REPUBLIKY výstava členek Dámského výtvarného klubu a žáků ZUŠ Vladislava Vančury z Háje ve Slezsku

Knihovna Petra Bezruče

NE

2. 9.

18:00

SVĚT NARUBY (TAKZVANÝ RÁJ) -   Divadelní představení z poezie Věry Weislitzové, manželky  spisovatele Arnošta Lustiga, které je zároveň obrazem jejího osobního příběhu poznamenaného holocaustem

Klub Art

19:15

ARNOŠT LUSTIG VE VZPOMÍNKÁCH - povídání se synem Pepi Lustigem

PO

3. 9.

PODZIMNÍ KAŠPAŘENÍ – ZAHÁJENÍ DIVADELNÍ SEZÓNY LOUTKOVÉHO DIVADLA OPAVA   

15:00–17:00 POHÁDKOVÝ SVĚT výtvarné dílny pro děti

16:30–17:15 PYŠNÁ PRINCEZNA – divadelní představení 
pro děti - DDS Štěkátko

18:00–19:30 AZYL – country kapela

Myší díra, 
Dolní náměstí

ÚT

4. 9.

16:30 –17:15

ANIČKA   MALÍŘKA – divadelní představení 
pro děti DS Rarášci

Dolní   náměstí

18:00 –19:30

KONCERT   PRO RADOST II.mladí   opavští 
a ratibořští zpěváci
a jejich koncert písní evropských autorů a   interpretů

   

17:00

X – INSPIRACÍ – vernisáž výstavy opavské výtvarné skupiny X ke svému 50. výročí  

Galerie   Obecního domu

18:00

JANA BEŇOVÁ / MICHAL HVORECKÝ autorské čtení a beseda s oceňovanými slovenskými literáty

Památník   Petra Bezruče

ST

5. 9.

18:00

OPAVSKÁ   MÍLE 
běh městem Opavou na trati dlouhé 1 609 metrů

Start: Olomoucká ul.

Cíl: Horní nám.

ČT

6. 9.

17:00

OPAVA PRVOREPUBLIKOVÁ vernisáž exteriérové výstavy s prezidentem Masarykem

Horní náměstí

16:30 –17:15

PTÁK OHNIVÁK A LIŠKA RYŠKA – divadelní představení pro děti DS OPAL

Dolní náměstí

18:00 –19:30

MLODZIEŹOWA ORKIESTRA RCK RATIBOŘ 
– ratibořský mládežnický dechový orchestr

18:00

SLAVNOSTNÍ   ZAHÁJENÍ FESTIVALU, vernisáž výstav DAROVÁNÍ…ZEMĚ – výstava site-specific instalací s participativním charakterem   slovenského výtvarníka Miroslav Brooše, POŘÁD SPOLU 
 OSTRAVA VS. KOŠICE – intenzivní vizuální battle, kulturní program TS Puls, PŘEDÁNÍ CENY PETRA BEZRUČE

Kostel   
sv. Václava 
a Dům umění

7. 9.

17:00

 

NADÁNÍ JE TOUHA: FRIEDL DICKER-BRANDIES A VÝTVARNÝ VZDĚLÁVACÍ EXPERIMENT – vernisáž výstavy

ZUŠ Solná

 

20:00

SVATÝ VÁCLAV – koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s projekcí prvního československého velkofilmu Svatý Václav 
z roku 1929

Kostel   
sv. Václava

7. 9.

 

CHODNÍČKY K DOMOVU 
– mezinárodní folklórní festival             

15:30–16:00 festivalový průvod Ostrožnou ulicí 
na Dolní náměstí

16:00–18:30 I. festivalový program

18:30–19:45 Trenčan – koncert slovenského   folklórního souboru z Trenčína

Dolní náměstí

SO

8. 9.

 

CHODNÍČKY K DOMOVU – mezinárodní folklórní festival

9:30–11:30 II. festivalový program

15:00–18:00 III. festivalový program včetně malého jarmarku lidových řemesel

Dolní náměstí (II.), zahrada Střediska volného času, Jaselská ul. (III.)

PÁ, SO

7.-8. 9.

 

WORKSHOP BOBA CHILCOTTA s dětskými pěveckými sbory Carmina (Rychnov nad Kněžnou), Motýli (Šumperk), Domino (Opava)

Slezská univerzita, Hauerova 4

SO,NE

8.–9. 9.

9:00 – 17:00

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NA SRUBU PETRA BEZRUČE

Srub Petra Bezruče Ostravice

NE

9. 9.

10:00, 16:00

O SNĚHURCE – loutkové představení pro děti 
Malé divadélko Praha – Rostislav a Anna Novákovi

Loutkové divadlo

11:00

CAN YOU HEAR ME? – koncert dětských pěveckých sborů Domino (Opava), Motýli (Šumperk) a Carmina (Rychnov nad Kněžnou)  
pod taktovkou Boba Chilcotta

Kostel   
sv. Václava

PO

10. 9.

18:15

RICHARD   KONKOLSKI – projekce filmových dokumentů a beseda s naším nejslavnějším mořeplavcem

Kino Orion     Hradec nad Moravicí

ÚT

11. 9.

18:00

SATURNIN SE VRACÍ  literární podvečer s Miroslavem Mackem

Knihovna Petra Bezruče

ST

12. 9.

16:30

CZEXIT - BREXIT ? - BÝT, ČI NEBÝT SOUČÁSTÍ EVROPSKÉ UNIE? – přednáška lektorů Univerzity Palackého v Olomouci

Klub   ART

18:00

VISION 100 / 1918…2018 – nové plakáty ke 100. výročí vzniku Československa z dílen známých českých a slovenských grafických designér – vernisáž výstavy

Knihovna Petra Bezruče

19:00

BLUESONETY - koncert a křest autorského CD, křest knihy HRADEC NAD MORAVICÍ - INTERVAL{NULA AŽ NEKONEČNO}

ČT

13. 9.

19:00

PLOŠTÍN PUNK (Liptovský Mikuláš) – koncert slovenské kapely

Dolní   náměstí

14. 9.

15:00

VZPOMÍNKA NA PETRA BEZRUČE

Městský   hřbitov

16:30

„PETR BEZRUČ - BARD PRVÝ, CO PROMLUVIL“

– křest sborníku z literárně dné konference a koncert vokální skupiny Vokalamita

Památník   
P. Bezruče

19:00

POCTA KARLU HAŠLEROVI – nejslavnější   hospodské kuplety, popěvky a písně devatenáctého a první poloviny dvacátého století v podání kapely Patrola Šlapeto

Lidový dům

SO

15.9.

14:00

ZAŽÍT MĚSTO JINAK! OPAVA MĚSTO SNŮ

- sousedské slavnosti ve veřejném prostoru

Rybí trh

SO

15. 9.

19:00

JÁÁÁNOŠÍÍÍK PO TRISTO ROKOCH

alebo   ako legendu uchopili do svojich rúk – Radošinské naivné divadlo a Slovenský ľudový umelecký kolektív

Slezské divadlo

NE

16. 9.

10:00, 16:00

VÝLET NA ŘÍP – akční loutková jízda ranými českými dějinami – Loutky bez hranic Praha

Loutkové divadlo

16:00

KONCERT   ČESKO–SLOVENSKÉHO – SLOVENSKO–ČESKÉHO PŘÁTELSTVÍ – Sursum Corda   (Rosina, Slovensko) (dirigent Tomáš Vrškový), Opavský chlapecký sbor při 
ZŠ Vrchní, Opava–Kateřinky a   CZŠ Jaktař
, Pěvecký sbor   Stěbořice, Opavský chrámový sbor (dirigent Karel Kostera)

Knihovna  
Petra Bezruče

PO

17. 9.

18:15

AŤ  ŽIJE REPUBLIKA   film Karla Kachyni 
– filmová projekce s hosty kameramanem Jaromírem   Šofrem a představitelem hlavní role Zdeňkem   Lstibůrkem apremiéra filmu Konec filmových   laboratoří v Čechách

Kino Orion     Hradec nad Moravicí

ÚT

18. 9.

19:00

Iva Bittová & Mucha Quartet & orchestr Slezského divadla (dirigent Marek Šedivý)

Slezské divadlo

ST

19. 9.

9:00

STUŽKONOSKA MODRÁ – recitační soutěž

Obecní dům, Sál purkmistrů

18:00

STUŽKONOSKA MODRÁ – vyhlášení vítězů recitační soutěže

Památník   
Petra Bezruče

20:00

IVA BITTOVÁ V KUPÉ – setkání s osobností

Kupé

ČT

20. 9.

18:00

ZASVĚCENO KRÁSE: Ateliér Alfonse Muchy / LONGITAL – koncert

Kostel   
sv. VáclavaP

21. 9.

18:00

PAVOL HAMMEL TRIO - koncert legendy československého bigbeatu

KD Na Rybníčku 

SO

22. 9.

17:00

BÁSNICKÝ MARATÓN 2018 – intenzivní konfrontace se   současnou poezií a jejími představiteli

Planetárium   Ostrava

20:00

JAROSLA HAŠEK A BOHUMIL HRABAL ANEB ŠVEJK VERSUS PEPIN  vyprávění vnuka Jaroslava Haška Richarda a publicisty Tomáše Mazala s doprovodem harmonikáře Pepči   Čečila a filmovými dokumenty

Klub Art

NE

23. 9.

10:00,   16:00

ŠKAREDÉ KÁČÁTKO na motivy pohádky H. Ch. Andersena hraje Bábkové divadlo Žilina  

Loutkové divadlo

19:00

290 KILOMETRŮ (Z OPAVY DO VÍDNĚ)           – světová premiéra nové hry Tomáše Vůjtka

Slezské divadlo

PO

24. 9.

19:00

JIŘÍ SUCHÝ, JITKA MOLAVCOVÁ A ORCHESTR DIVADLA A SEMAFOR – koncertní pozvánka do zlaté éry Semaforu

KD Na Rybníčku

ÚT

25. 9.

9:30

STO LET ČESKÉ DIVADELNÍ SCÉNY V OPAVĚ 
 – konference

Obecní dům

18:00

JEŠTĚR OD LYSÉ HORY – premiéra filmového dokumentu studentů   Slezské univerzity o Petru Bezručovi

sál Slezské univerzity, Hauerova 4

19:30

DOLOR / IRENA A VOJTĚCH HAVLOVI 
 
večer na vlně básní, rozmanitých hudebních nástrojů s pohroužení se do sebe

Hospoda   
U dvou dobráků

ST

26. 9.

19:00

MANDARINKOVÁ   IZBA – komedie plná francouzského espritu a šarmu   v hlavní roli s Marošem   Kramárem Bratislavské   hudební divadlo

Slezské divadlo

ST

3. 10.

19:00

FIDLOVAČKA   – Slovácké divadlo Uherské Hradiště se   ohlíží za zdánlivě samozřejmou součástí českých (nejen divadelních) dějin

Slezské divadlo

ST

17. 10.

19:00

Festivalový epilog: BEDŘICH SMETANA – MÁ VLAST – Janáčkova filharmonie Ostrava

Kostel   
sv. Václava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60. Bezručova Opava - Síla tradice

Jubilejní ročník festivalu prověří sílu tradice

Slezskou metropoli čeká 60. multižánrová Bezručova Opava a téma Síla tradice. Jste-li milovníci všech kulturních odvětví, tak si vezměte do ruky tužku a kalendář a na měsíc září si nic jiného neplánujte. Začíná totiž Bezručova Opava, která chce důstojně, bohatě a velkoryse připomenout nejen šedesát let existence našeho multižánrového festivalu, jenž se řadí mezi nejstarší kulturní svátky v České republice, ale nemůže opomenout ani 150. výročí narození slezského barda, buřiče a básníka slezského lidu – Petra Bezruče, jehož jméno nese ve svém titulu. „Více než 60 programových položek všech uměleckých žánrů a také řada doprovodných akcí chce také hrdě poukázat na historii a kvalitu všestranných kulturních aktivit Opavanů při budování pozice hlavního kulturního a společenského centra Slezska,“ uvedl dramaturg festivalu Petr Rotrekl. Pořadatelem festivalu je statutární město Opava a jako výraznou nadregionální kulturní událost ji také dlouhodobě podporuje ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj.

Jaká budou divadla?

V oblasti divadla se můžeme těšit na úspěšnou hudební komedii Divadla Petra Bezruče Škola základ života, Divadlo Na Zábradlí přiveze autorskou hru inspirovanou osudy velkých postav české literatury (Jan Zábrana, Josef Škvorecký, Bohumil Hrabal, Jiří Kolář), alternativní Bílé divadlo ztvární obrazy básní Petra Bezruče na Horním náměstí a promění konstrukci šachetní věže v havířskou Harendu či Lysou horu. Jaroslav Dušek s divadlem Vizita nás zavede k tradici a moudrosti Toltéků v Páté dohodě. Příležitostný divadelní soubor doktora Frantíka Smělíků aktivně zavzpomíná na legendární představení Pobřežní hlídka, které mělo premiéru v roce 1996. V Loutkovém divadle potěší děti Naivní divadlo Liberec, divadlo Radost z Brna a ŠUS z Rokycan.

Pestrá hudební nabídka

Hudební stopa festivalu je neobyčejně pestrá a kvalitní. Tzv. vážná hudba zahrnuje koncerty Hold klasikům (Mozart, Beethoven) s vynikajícími sólisty. „Americká houslistka Esther Yoo je nejmladší vítězkou soutěže královny Alžběty v Bruselu,“ doplnil Petr Rotrekl. Koncert Srdce Evropy mezinárodního souboru Silva Rerum arte představí barokní a klasickou hudbu. Pod taktovkou Marka Šedivého zazní také Carmina Burana na Horním náměstí po slavnostním průvodu festivalu. „Velká očekávání budou od koncertu českého muzikanta dnes Američana, Ivana Krále, který zanechal výraznou stopu ve světové rockové hudbě,“ připomněl dramaturg s tím, že na festivalu bude rovněž k vidění další velké hudební jméno: Michal Prokop a Framus Five, kteří oslaví padesát let od založení kapely.

Mezi další lákadla jistě budou patřit: koncert Hany Kotkové a vzpomínka na Štěpána Kotka, zakladatele cimbálových muzik a velkou postavu udržování folklorních tradic, ale také koncert Pocta Elle Fitzgerald v podání Eleny Sonenshine a kapely Jocose Jazz, koncert pražské rapperky SharkaSs s klavíristou Dominikem Fajkusem a workshop a koncert špičkových dětských pěveckých sborů Permoník (Karviná), Motýli (Šumperk) a Domino (Opava) s katalánskou sbormistryní Elisendou Carrasco.

„Laureát Ceny Petra Bezruče – fenomenální virtuos Radim Zenkl se vrací ,domů´ s koncertem Síla tradice u strunných a dechových nástrojů,“ konstatoval dramaturg. Nezastupitelným reprezentantem tradice bude Mezinárodní folklorní festival Chodníčky k domovu s řadou zahraničních hostů i koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů. Samostatnou hudební, ale i divadelní kapitolou s bohatým doprovodným programem zahrnujícím besedy, výstavy, workshopy, tanec i cirkus je druhý ročník celodenního festivalu Cesty za oponu II. v areálu Psychiatrické nemocnice s řadou lákadel (Buty, Ladě, Jitka Šuranská, Beata Bocek, Jan Potměšil, Babalet, Luscinia a další).

Finále festivalu mimořádně provede orchestr Slezského divadla s programem Hudba ve Slezsku (Helebrand, Schiffauer, Foltýn, Beethoven).

Výtvarné umění, film a komponované pořady

Na filmovém plátně bude vévodit vynikající dokument o Ivanu Královi – Dancing Barefoot, koncert Davida Gilmoura v Pompejích, předpremiéra dokumentu o operní divě Soni Červené či filmový zlatý fond prezentovaný arcidílem Andreje Tarkovského o slavném malíři ikon – Andreji Rublevovi.

Výtvarné umění bude reprezentovat celkem čtrnáct výstav, z nichž můžeme jmenovat alespoň Sto let Hollaru: Současná tvorba, výstava plakátů festivalu Bezručova Opava, Krajka Karly Klusoňové, Ikony současnosti – Mimoza Bocin nebo výstavy Lucie Seiferové Tajemná Opava a s ní spojený křest stejnojmenné knihy a Dějiny udatného českého národa.

Hudebně-literární přesahy budou mít také pořady Šťastný princ nebo Kde žije nevyzpívaná krása s účastí Alfreda Strejčka a Ensemble Flair. O výrazném podílu Slezského zemského muzea na programu letošního festivalu a jeho aktivitách výstavních a literárních píšeme níže.

Divadelní, hudební, filmové, výtvarné i literární menu festivalu je připraveno. „Tradice je totiž fenomén stále živoucí, plný energie, tradice je hodnota, která se musí zachovávat, kultivovat, pěstovat, hýčkat a opatrovat. Tradice je dědictvím a pokladem všech. A my všichni se musíme snažit, aby tradice měla svou budoucnost!“ dodal k festivalu Petr Rotrekl.

Novinka

Po celou dobu konání festivalu bude na Horním náměstí v provozu informační stánek, kde si budete moci zakoupit propagační předměty k festivalu (trička, tašky, placky, propisky) či vstupenky na jednotlivé programy. Od 14. září zde také pořídíte knihu Tajemná Opava, o níž se více dočtete na straně 13. Ve vedlejším stánku si navíc budete moci dopřát kávu z Mental Café – iniciativy, která zapojuje do běžného života lidi s mentálním hendikepem.

 

Tajemná Opava v knize i na výstavě

V Knihovně Petra Bezruče bude v rámci festivalu Bezručova Opava ve středu 13. září v 17 hodin slavnostně pokřtěna kniha Tajemná Opava za účasti autorky Lucie Seifertové. „Jedná se o knihu, v níž se autorce na ploše šesti prostorových obrazů podařilo nebývale výstižným a vtipným způsobem popsat historii města i s jeho památkami, významnými osobnostmi a příběhy,“ uvedla k publikaci Magdaléna Hájková, referentka pro ediční činnost z kanceláře primátora města. Po celé září a říjen pak bude v Křížkovského sadech na chodníku směrem ke knihovně ke zhlédnutí také venkovní výstava na motivy této knihy.

Lucie Seifertová se řadí k předním současným českým autorům a ilustrátorům knih pro děti. Kromě vysoké obsahové kvality a vynikajících ilustrací se její knihy vyznačují především výjimečnou schopností v humorné obsahové zkratce zachytit historii, významné události, osobnosti i pověsti, stejně jako nejrůznější aktuální témata. Knihy Lucie Seifertové jsou pro svůj obsahově i výtvarně originální přístup k dětské literatuře velmi populární u dětí, u kterých dokážou probudit nevídaný zájem o historii nebo o četbu jako takovou. „Zároveň si svou cestu dokážou najít i k dospělým čtenářům a v neposlední řadě je tvorba Lucie Seifertové vysoce ceněna rovněž odbornou veřejností,“ doplnila Magdaléna Hájková.

Na motivy knihy byla vytvořena také desková hra, kterou si stejně jako knihu budete moci zakoupit při slavnostním křtu. Následně pak budou k dostání od 14. září v Turistickém informačním centru (kniha za 290 Kč a desková hra za 120 Kč). Hra bude navíc od 13. září ve velkoformátovém prostorovém provedení umístěna ve foyer knihovny, kde si ji budete moci sami vyzkoušet až do 6. října v rámci provozní doby knihovny. Knihu vydalo statutární město Opava ve spolupráci s nakladatelstvím Petr Prchal.

 

Muzeum v Bezručovském hávu

Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil. Tak se jmenuje jedna z nových výstav, které Slezské zemské muzeum připravilo u příležitosti 150. výročí narození opavského rodáka a slezského barda Vladimíra Vaška alias Petra Bezruče. „Výstavami, konferencí, doprovodným programem, ale i zcela unikátním vydáním Slezských písní připomeneme jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 19. a 20. století,“ uvedla tisková mluvčí muzea Romana Cieslarová.

První výstava o Petru Bezručovi s titulem Petr Bezruč v hudbě a umění bude k vidění v prostorách Památníku Petra Bezruče. „Návštěvníkům představíme hudební a výtvarná díla, která byla inspirována právě Bezručovou tvorbou,“ doplnila tisková mluvčí. Vernisáž výstavy se uskuteční 5. září v 17 hodin a jen o hodinu později, tedy v 18 hodin, bude zahájena také výstava v Obecním domě. „Nese název Slezské angažmá a její autoři vám přiblíží, co burcuje umělce dnešních dní a jak se to promítá v jejich tvorbě,“ připomněla Romana Cieslarová. O týden později 12. září v 17 hodin bude slavnostně zahájena již výše zmíněná výstava s názvem Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil. Poslední a největší výstavní projekt věnovaný tomuto básníkovi vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR, Akademie věd ČR a Nadace Landek. „Jeho prostřednictvím se vrátíme do 2. poloviny 19. století a budeme pátrat po osudech Petra Bezruče. V rámci této výstavy budete mít rovněž možnost zhlédnout 81 originálních ilustrací, které výtvarně doprovázejí nové vydání sbírky Slezské písně. Toto jediné Bezručovo dílo se po mnoha letech totiž dočkalo zcela unikátního vydání. Každá báseň sbírky je ilustrována jiným výtvarníkem,“ popsala podrobněji mluvčí muzea a dodala: „V jedné knize básní se Bezručovy verše snoubí s tvorbou 81 současných výtvarných umělců. Některé z básní se tak vůbec poprvé za celou dobu své existence dočkaly výtvarného ztvárnění. Zároveň se sbírka básní stala přehlídkou současného výtvarného umění.“ Pro spolupráci byli osloveni převážně umělci, kteří se primárně nezaměřují na tvorbu ilustrací. Všechny ilustrace vznikly jako nová originální výtvarná zpracování jednotlivých básní a v každé z nich se odráží ojedinělý výtvarný přístup daného umělce. Křest nového vydání Slezských písní bude součástí vernisáže výstavy.

K výstavám, které jsou součástí jubilejního ročníku festivalu Bezručova Opava, je připraven také bohatý doprovodný kulturně-vzdělávací program. Další informace najdete také na www.szm.cz.

 

 

Pořadatel festivalu je statutární město Opava a jako výrazná nadregionální kulturní událost je také podporován z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Program v PDF najdete zde.

 

Rozhlasový rozhovor s dramaturgem Petrem Rotreklem si můžete poslechnout zde

Reportáž TV Polar o letošní Bezručově Opavě najdete zde

Jedna z hlavních hvězd festivalu Ivan Král vystoupila v českém rozhlase Radiožurnál (zde)

 

 

Realizace 60. ročníku festivalu Bezručova Opava je spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

 

 

O festivalu Bezručova Opava

Festival Bezručova Opava patří k nejstarším kulturním festivalům na území České republiky. Tento kulturní svátek nese od roku 1958 jméno nejznámějšího opavského rodáka Vladimíra Vaška (1867-1958) alias Petra Bezruče, který se proslavil zejména poezií sociálního protestu ve Slezských písních. Festival prošel mnoha proměnami a dnes nabízí pestrou škálu všech uměleckých druhů – literaturu, výtvarné umění, divadlo, film, hudbu. Každoročně festival naplňuje ve svém programu předem stanovené téma např.: „Žena v umění“, „Průniky a paralely současného umění“, „ S humorem do nového tisíciletí“, „Opava v Evropě, Evropa v Opavě“, „Česko-slovenská kulturní vzájemnost“, „Pocty a chvály“. Hosty festivalu jsou vynikající čeští, slovenští i zahraniční umělci a v programu bývají mnohokrát využity speciální umělecké projekty vzniklé na zakázku festivalu.

Kontakt na pořadatele

Festival Bezručova Opava pořádá Statutární město Opava.

Dramaturg kulturních akcí města: Mgr. Petr Rotrekl

Tel. 553 756 306, 604 229 363

e-mail: petr.rotrekl@opava-city.cz

Informace e-mailem

Přejete-li si dostávat e-mailem aktuální informace o kulturních aktivitách napište na: kultura.opava@seznam.cz

Bezručova Opava je na Facebooku! Staňte se jeho fanoušky!

www.facebook.com/pages/Bezrucova-Opava/105257106189626

Předprodej

Předprodej zajišťuje Sluna

Tel.: 553 712 319

e-mail: sluna.opava@seznam.cz

web: www.slunaopava.wbs.cz

 

Předchozí ročníky:

Archiv festivalu do roku 2013 najdete zde.

 

59. Bezručova Opava – Člověk mezi uměním a vědou

Program letošního 59. ročníku multižánrového festivalu Bezručova Opava nese téma „Člověk mezi uměním a vědou“ a právě v těchto dnech se dolaďují poslední akce, připravuje se propagace a tiskové materiály festivalu a vše směřuje k slavnostnímu zahájení tohoto kulturního svátku „babího léta“, které nastane první zářijový den v kostele sv. Václava. Po celý měsíc září bude nabízet kulturymilovným Opavanům zajímavé umělecké pořady všech žánrů, ve kterých můžeme hledat a propátrávat shody i odlišnosti umělecké a vědecké práce. Co mají společného a co rozdílného umělec a vědec? Kreativitu, vizionářství, inovativnost, fantazii, nadšení, výjimečnost, ale i zoufalství, opuštěnost, nepochopení a zmar.

Už nyní můžeme nalákat na některé připravované programové položky. Například na představení Divadla Drak Poslední trik Georgese Mélièse, které je poctou světu kouzel, filmu a imaginace, Divadla Na zábradlí s nejlepší inscenací roku 2014 – Velvet Havel, velmi úspěšné Žítkovské bohyně divadla ze Zlína či koncert Janáčkovy filharmonie s programem Hudba a poznání světa, hudební mistrovství  Collegia Marianum s vynikající sopranistkou Simonou Šaturovou a barokní hudbu „velké trojky“ Bacha, Händela a Vivaldiho, hudební performanci Zjevování hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala a výtvarníka Patrika Hábla s živým malířským výstupem, koncert kapely DVA a Čokovoko či seznámení s hudebně-literárním projektem Abendland, workshop a koncert alikvotního pěveckého sboru Spektrum nebo koncert legendární rockové kapely Stromboli. Pro mladou generaci budou připraveny nejen divadelní představení v Loutkovém divadle, doprovodné akce na Dolním náměstí, ale také Festival deskových her a hlavolamů, výstava z díla „malíře budoucnosti“ Teodora Rotrekla, filmy génia a vizionáře české kinematografie Karla Zemana či pantomima pozoruhodného umělce Radima Vizváryho a „novocirkusový“ projekt Lod´duchů. Ve výtvarné tvorbě se budeme moci inspirovat videoinstalacemi Jakuba Nepraše v expozici Paralelní vrstvy, nahlédneme do hájemství Holotropního umění nebo můžeme obdivovat nekonečné dálavy vesmíru ve fotografiích astrofotografa Miloslava Druckmüllera.

Programové menu festivalu je připraveno. Podrobné informace budou tradičně zveřejněny v měsíčníku Hláska, ve festivalových bulletinech nebo na stránkách webu města a sociálních sítích.

Petr Rotrekl – dramaturg festivalu

Festivalový Bulletin si můžete stáhnout zde

 

59. Bezručova Opava – Člověk mezi uměním a vědou

Opava, 1. 9. – 1. 10. 2016

Den

Datum

Čas

Akce

Místo

ČT

1. 9.

17.00

Slavnostní zahájení 59. ročníku festivalu

 

Vernisáže výstav:

Teodor Rotrekl – Malíř budoucnosti

Jakub Nepraš – Paralelní vrstvy              

Holotropní umění

 

Předání Ceny Petra Bezruče

Kostel sv. Václava

Dům umění

20.00

Loď duchů / Cirkus trochu jinak – multižánrový projekt propojující umění pouličních umělců, cirkusových artistů, herců a muzikantů

Horní náměstí

2.9.

17.00

Teodor Rotrekl podruhé – výběr z díla – vernisáž výstavy

Galerie Hřivnáč

 

 

20.00

Dvojkoncert: DVA aneb folklor neexistujícíchnárodů / Čokovoko –nejsyrovější a nejznámější z hudebně nenadaných kapel

Klub Art

NE

4. 9.

17.00

Poslední trik Georgese Mélièse / Divadlo Drak Hradec Králové – divadelní představení, které je poctou světu kouzel, filmu a imaginace. Jak se stát nesmrtelným? Existuje na to trik!

Slezské divadlo

PO

5. 9.

16.00

Umění je pochopit –vernisáž výstavy výtvarné Skupiny X

Vestibul Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě

18.00

Teorie všeho – dojemný filmový příběh geniálního vědce Stephena Hawkinga

Kino Mír

19.00

Velvet Havel / Divadlo Na zábradlí Praha – svérázná hudebně-divadelní pocta velké osobnosti našich novodobých dějin

Slezské divadlo

ÚT

6. 9.

17.00

Architektura a víno ve střední Evropě – vernisáž výstavy, ochutnávka vína z Vinařství Krásná Horaa koncert Cimbálové muziky Kubalovci

Galerie Obecního domu

ČT

8. 9.

16.00

Festival společenských her a hlavolamů – čtyřdenní program Klubu deskových her Pajdulák

Obecní dům

17.00

Mléčná dráha, náš vesmírný domov – vernisáž výstavy fotografií prof. Miloslava Druckmüllera

Knihovna Petra Bezruče

19.00

Stromboli – koncert legendární rockové kapely

KD Na Rybníčku

9. 9.

15.00

Chodníčky k domovu – mezinárodní folklorní festival

Dolní náměstí

16.00

Festival společenských her a hlavolamů – čtyřdenní program Klubu deskových her Pajdulák

Obecní dům

18.00

Postavy z obrazu Hieronyma Bosche ožívají – výtvarný a taneční happening ZUŠ Solná

Kostel sv. Václava

SO

10. 9.

9.00

Chodníčky k domovu – mezinárodní folklorní festival

Dolní náměstí

10.00

Festival společenských her a hlavolamů – čtyřdenní program Klubu deskových her Pajdulák

Obecní dům

NE

11. 9.

10.00 a 16.00

Noemova archa / Těšínské divadlo – loutkové představení na starozákonní motivy

Loutkové divadlo

10.00

Festival společenských her a hlavolamů – čtyřdenní program Klubu deskových her Pajdulák

Obecní dům

10.00

Workshop alikvotního zpěvu s dirigentem Janem Staňkem

Kostel sv. Václava

16.00

Spektrum – koncert alikvotního sboru (host Collegium bonum)

Kostel sv. Václava

PO

12. 9.

18.00

Karel Zeman – Zachraňujeme svět fantazie / Filmový dobrodruh Karel Zeman – projekce dokumentu a doprovodný program pro dospělé i děti

Kino Mír

ÚT

13. 9.

18.00

Karel Zeman – Zachraňujeme svět fantazie / Vynález zkázy – projekce filmu a doprovodný program pro dospělé i děti

Kino Mír

ST

14. 9.

17.30

Karel Zeman – Zachraňujeme svět fantazie / Baron Prášil – projekce filmu a doprovodný program pro dospělé i děti

17.30 – vyhlášení výsledků soutěže Vyrob si svého dinosaura

Kino Mír

ČT

15. 9.

15.00

Vzpomínka na Petra Bezruče – pietní akt u hrobu Petra Bezruče

Městský hřbitov

18.00

Slezské písně v proměnách času – literárněvědná přednáška Michala Kosáka a Jiřího Flaišmana

Klub Art

16. 9.

20.00

Tři rozměry – multimediální projekt protknutý symbolikou čísla tři (tři básníci, tři výtvarnice, tři hudebníci)

Gottfrei

SO

17. 9.

14.00

Karel Zeman – Zachraňujeme svět fantazie / Program pro děti (výtvarné dílny, hry, výstava, fotokoutek), projekce filmu Cesta do pravěku

Kino Mír

NE

18. 9.

10.00 a 16.00

Ronja, dcera loupežníka / Divadlo Cylindr Praha – představení na motivy pohádky Astrid Lindgrenové o velkém přátelství Ronji a Birka

Loutkové divadlo

14.00

Karel Zeman – Zachraňujeme svět fantazie / Program pro děti (výtvarné dílny, hry, výstava, fotokoutek), projekce filmu Ukradená vzducholoď

Kino Mír

PO

19. 9.

18.00

Cesta do fantazie –legendární japonské anime režiséra Hajaa Mijazakiho

Kino Mír

ÚT

20. 9.

18.00

Cesta k sobě – společenský večer s kulturním programem a představením autorů výstavy Holotropní umění

Dům umění

ST

21. 9.

19.00

Koncert z děl „velké trojice“ Bach, Händel, Vivaldi – Simona Houda-Šaturová – soprán, Jana Semerádová – flétna, Collegium Marianum

Kostel sv. Václava

ČT

22. 9.

18.00

Fotografie ve vědě a umění v letech 1839–1939 – přednáška Ondřeje Durczaka

Klub Art

23. 9.

17.00

Milan Bauer – Poezie techniky – vernisáž výstavy grafických prací

ZUŠ Solná

19.00

Zjevování / O. Smeykal, P. Hábl – didgeridoo-malba-projekce (propojení hudební performance Ondřeje Smeykala na pozadí vznikající malby Patrika Hábla)

Kostel sv. Václava

SO

24. 9.

10.00

Pejprbój / Radim Vizváry –pantomimické představení pro děti ze světa nekonečných papírových variací

Loutkové divadlo

18.00

Sólo / Radim Vizváry – pantomimické etudypro mládež a dospělé

Loutkové divadlo

NE

25. 9.

10.00 a 16.00

Kluk z plakátu / Divadlo Tramtarie Olomouc – detektivní pohádka pro děti na motivy známého večerníčku

Loutkové divadlo

PO

26. 9.

18.00

Žítkovské bohyně / Městské divadlo Zlín – drama o ženách, které „bohovaly“

Slezské divadlo

ÚT

27. 9.

16.00

Uč se, chlapče, moudrým býti – vernisáž výstavy dětských výtvarných prací ZŠ T. G. Masaryka

ZŠ T. G. Masaryka

ST

28. 9.

18.00

Fantomové a fonografy. Věda v gotickém hororu – přednáška Tomáše Kolicha s performativními prvky

Kostel sv. Václava

ČT

29. 9.

18.00

Objevování Země vycházejícího slunce aneb Tradice i současnost japonských ostrovů – cestovatelské imprese Petra Rotrekla

Klub Art

30. 9.

19.00

Hudba a poznání světa – koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, diriguje Heiko Mathias Förster

Slezské divadlo

SO

1. 10.

20.00

Abendland – koncert a křest desky a knihy hudebně-literárního projektu

Klub Art

 

Doprovodné akce:

PO 5. – ČT 8. 9. – Divadlo pro děti a koncerty na Dolním náměstí v Opavě

 

Realizace 59. ročníku festivalu Bezručova Opava je spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

 

 

Rok 2015: 58. Bezručova Opava o pravdě a lži

 

Jestliže jarní festival Další břehy nabídl existenciální téma „Dar smrti, dar života“, tak kulturní svátek „babího léta“ Bezručova Opava si své tematické zaměření také nijak neulehčil. Téma totiž doslova zní: „Pravda vítězí! (někdy vyděsí)“ a bude tedy opravdu o pravdě. A také o lži, přetvářce, mystifikaci, fikci a všelikých bludech.

Hledání pravdy a její dosahování je komplikovaný a nikdy nekončící proces.  A to platí, ať už bude naše umělecké pátrání zaměřeno na velké historické postavy hledačů pravdy a bojovníků za její naplnění, či na pravdu o každém z nás, na pravdu v mezilidských vztazích, na pravdu v politickém a společenském životě, na pravdu a lež ve sportovním klání nebo na hledání pravdy s pomocí vinné číše. V rámci tématu nelze vynechat jubileum mučednické smrti Mistra Jana Husa, nelze nepřipomenou osobnost Václava Havla, Karla Kryla, Johanky z Arku, Dante Alighieriho, Thomase Manna nebo nejslavnější postavu kriminalistiky Sherlocka Holmese. Mezi uměleckými hosty téměř 70 programů a doprovodných akcí festivalu se objeví velká jména české kultury – Josef Somr, Jiří Srnec, Jiří Menzel, Štěpán Rak, Alfred Strejček, Jindřich Štreit, Jaroslav Tůma, Alan Vitouš, Jan Rokyta, Marek Eben, Jiří Stivín, Radim Zenkl, Zora Jandová, Jitka Šuranská, Milan Markovič, David Prachař nebo Jaroslav Dušek.

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 3. září v kostele sv. Václava v 17 hodin, kdy si budeme moci poslechnout a prožít krátkou barokní alegorickou komickou operu Veritas exulant – Vylhaná pravda, ale také se inspirovat čtyřmi odlišnými výstavami – Domov jménem Slezsko připravilo Slezské zemské muzeum, ale také mimořádně působivou fotografickou expozicí Jindřicha Štreita Domov (bez) domova, výstavou Závislost z dílny členů České unie karikaturistů či výstavou Ve šlépějích Sherlocka Holmese. Dalšími výstavami, které naplní téma festivalu, jsou výstavy Vojenská historie a osobnosti posádky Opava, Ve světle pravdy výtvarné skupiny X, Fotografické zápisky o Opavě (1937-1967) či kolektivní výstava na téma plynutí času k 20. výročí o. s. Bludný kámen.

Divadelní část festival nám nabídne řadu úspěšných inscenací. Příznivci Klicperova divadla z Hradce Králové se mohou těšit na pokračování osudů tří sester ze hry Jedlíci čokolády, která měla u Opavanů velký úspěch na jaře a opět se v hlavních rolích představí Pavla Tomicová, Pavlína Štorková a Isabela Smečková Bencová. Švandovo divadlo z Prahy přiveze inscenaci věnovanou jednomu mimořádnému lidskému osudu i nedávné historii naší země s názvem Země lhostejnost (Karel Kryl). Další mimořádný divadelní počin – nečekané spojení tance a činohry předvede vynikající a oceňovaný soubor 420PEOPLE a David Prachař v inscenaci Peklo – Dantovské variace. Pozoruhodný příběh japonské dívky, která se stala hraběnkou na českém panství, bude interpretovat Zora Jandová ve hře Z deníku hraběnky M. Mimořádný zážitek bude skýtat opera mafia Zmrazovač v podání excelentních herců i zpěváků Kočovného divadla Ad hoc, které nadchlo diváky loňského festivalu Jiráskův Hronov i diváky dalších divadelních přehlídek. MM kabaret nám připomene jednoho z nejúspěšnějších humoristů porevoluční éry Milana Markoviče a jeho skupiny. Nezapomínáme samozřejmě na děti, kterým je věnováno několik zajímavých inscenací v Loutkovém divadle v rámci nedělních představení, či dvě venkovní představení Zlatohlava nebo Cháronovi blázni.

Filmový program festivalu začne slavnostním otevřením nově digitalizovaného kina v Hradci nad Moravicí za osobní účasti oscarového režiséra Jiřího Menzela, jenž uvede restaurované Postřižiny a také svůj další film zobrazující počátky kinematografie - Báječní muži s klikou. Také projekce filmů Fair play o problematice dopingu ve sportu, mrazivě aktuální ruský snímek z roku 1987 Assa, kinokoncert s filmem ze zlatého fondu světové kinematografie Utrpení Panny Orleánské, setkání s autorem řady pozoruhodných dokumentů režisérem Petrem Jančárkem nebo tajuplný a zážitkový filmový happening s řadou překvapení Cinema Royal jistě uspokojí fanoušky filmového umění.

Také hudební program předestře pestrou mozaiku hudebních stylů od folklóru v rámci mezinárodního festivalu Chodníčky k domovu, přes jazz, improvizaci i vlastní tvorbu při koncertu virtuózů Jiřího Stivína a Radima Zenkla, ke koncertu kapely Traband či bratrů Ebenů, kytarovému recitálu Štěpána Raka k životnímu jubileu 70 let ve Slezském divadle až k dětské opeře Brundibár, kterou budou interpretovat dětské umělecké soubory z Volgogradu.

Jistě mimořádný zážitek můžeme očekávat od speciálních pořadů na pomezí uměleckých žánrů – programů, týkající se například výročí hrdinné smrti Mistra Jana Husa, lákavý bude jistě Bezručovský výplaz na Lysou horu s literárním programem ve srubu na Ostravici, pořad In vino veritas s ochutnávkou vín, zajímavými příběhy vinařů a koncertem houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské nebo burcující pravda a moudrost starých Toltéků ve Čtyřech dohodách v podání Jaroslava Duška a divadla Vizita.

Kdo se bude chtít po bohaté kulturní nabídce také věnovat sportu, může se dozvědět pravdu o své fyzické kondici účastí v běhu Opavská míle, vystoupit na Lysou horu či zúčastnit se tenisového turnaje Backhand Bezruč. Jistě zajímavé bude i setkání s legendárním sportovním komentátorem Štěpánem Škorpilem na téma fair play ve sportu.

Mimořádné finále festivalu nás bude čekat poslední zářijový den v kostele sv. Václava, kde bude provedeno hudebně taneční zpracování románu Vyvolený Thomase Manna, ve kterém se představí jako recitátor věhlasný herec Josef Somr, varhaník Jaroslav Tůma, tanečnice Adéla Srncová a další muzikanti.

Brány festivalového programu se otevírají právě nyní. Pravda a láska tak musí zvítězit nad lží a nenávistí. Jinak běda nám! Veritas omnia vincit !

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu 

Realizace 58. ročníku festivalu Bezručova Opava je spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

 

 

Archiv do roku 2013 najdete zde.

Fotogalerie minulých ročníků

Kategorie: