Bezručova Opava - festival všech podob umění

Bezručova Opava

 

Jeden z nejstarších českých festivalů 

 

Jaroslav Dušek - Bezručova Opava

  

Babí léto plné kultury

 

 

Bezručova Opava 2019

V roce 30. výročí sametové revoluce si nelze nepřipomenout atmosféru listopadu 1989 i všeobecně platné ideály, na základě kterých se od té doby snažíme budovat s větším či menším úspěchem naši současnost. Ve své multižánrové nabídce bude festival v jednotlivých pořadech nabízet polemiku nad možnými cestami ke svobodě každého jednotlivce, ale i nad neblahými vlivy nesvobody a totality, které řada z nás zažila na vlastní kůži. Celý článek a program najdete při použití odkazu - 62. Bezručova Opava – Umění a svoboda.

Informace o festivalu Bezručova Opava

Každé září ožívá Opava jedinečným kulturním festivalem, jedním z nejstarších v České republice. Každý rok přináší nové téma, které propojuje film, divadlo, hudbu, výtvarné umění, literaturu, přednášky i happeningy. Několik desítek programů přivádí do města vzácné domácí i zahraniční umělce a zároveň podněcuje k tvorbě místní talenty.

Tento kulturní svátek nese od roku 1958 jméno nejznámějšího opavského rodáka, básníka Vladimíra Vaška (1867-1958) alias Petra Bezruče, který se proslavil zejména poezií sociálního protestu ve Slezských písních.

Festival prošel mnoha proměnami a dnes nabízí pestrou škálu všech uměleckých druhů. Festival je monotématický, každoročně festival naplňuje ve svém programu předem stanovené téma (např. Žena v umění, Opava v Evropě, Evropa v Opavě, Svět v divadle, Dítě v nás, Láska – nekonečný příběh, Vesmíry vnitřní, vesmíry vnější, Pravda vítězí! (Někdy vyděsí), Československé kulturní inspirace, Umění a svoboda).

Hosty festivalu jsou vynikající čeští, slovenští i zahraniční umělci. Pevnou součástí programu jsou pořady vznikající z iniciativy opavských kulturních organizací a osobností i uměleckých škol. Festivalové téma bývá často podnětem ke vzniku speciálních uměleckých projektů na zakázku festivalu. Program Bezručovy Opavy tradičně doplňuje folklórní přehlídka Chodníčky k domovu.

Festival Bezručova Opava naplňuje každé září, v období babího léta, město neobyčejným a bohatým kulturním životem. 

Aktuální informace o festivalu najdete na facebookových stránkách.

Předchozí ročníky

Bezručova Opava 2018 - Československé kulturní inspirace
Bezručova Opava 2017 - Síla tradice
Bezručova Opava 2016 - Člověk mezi uměním a vědou
Bezručova Opava 2015 - Pravda vítězí! (Někdy vyděsí)
Bezručova Opava 2014 - Návraty ke kořenům 

Kontakt na pořadatele

Festival Bezručova Opava pořádá Statutární město Opava.
Dramaturg kulturních akcí města: Mgr. Petr Rotrekl
Tel. 553 756 306, 604 229 363

Předprodej

Předprodej zajišťuje Sluna
Tel.: 553 712 319, 
e-mail: sluna.opava@seznam.cz 
web: http://www.slunaopava.wbs.cz

Hlavní organizátor

MMO logo

Sponzoři, partneři festivalu

Logo MSK   logo OKO   Český rozhlas Ostrava

 

Kategorie: