Oživujeme opavskou Ekomapu – vaši praktickou ekologickou navigaci

Upraveno: 15.01.2024
Ilustrační obrázek

Také tápete, kam se obrátit, když si chcete nechat opravit boty anebo nakoupit potraviny od místních producentů? Tyto informace se často špatně hledají, navíc bývají rozptýlené na mnoha místech. Sdružit by je měla aktualizovaná opavská Ekomapa. Na tomto projektu nyní společně pracují město Opava, spolek Za Opavu a Ekologický institut Veronica.

„Především senioři se často ptají, kam se obrátit, aby si mohli nechat opravit to či ono. Je to generace, která je zvyklá si věcí vážit a zbytečně je nevyhazovat. Ale neví, kde zjistí vše potřebné na jednom místě. Proto jsme se rozhodli znovu oživit opavskou Ekomapu,“ vysvětluje Kateřina Durčáková, koordinátorka EVVO města Opavy.

Ekomapa poradí všem, kteří hledají různé služby, možnosti, ale i přírodní krásy, které úzce souvisí se životním prostředím a přírodou.

„Najdete zde opravny a bazary, které dávají nový život starým věcem, cykloservisy, díky kterým můžete brázdit město na kole, zjistíte, kde se zbavit odpadů, anebo kam vyrazit za inspirací, pokud plánujete stavbu pasivního domu či přírodní zahradu,“ říká Veronika Frélichová ze spolku Za Opavu, která má na starosti koordinaci mapovatelů.

Na aktualizaci již nyní pracuje nadšený tým žáků z Opavského zastupitelstva dětí a mládeže. Studenti se budou podílet i na navazujících osvětových aktivitách jako jsou besedy a workshopy pro veřejnost, aby lidem přiblížili výstupy své práce. Prostor dostanou také místní spolky. Návrhy nových bodů může skrze formulář přidávat i veřejnost.

„Je důležité, abychom se naučili odpovědně hospodařit, neplýtvat zdroji a věci opakovaně používat. Proto chceme do projektu zapojit co nejvíce mladých lidí, protože právě jim bude patřit budoucnost. Navíc tímto způsobem získají řadu užitečných dovedností – od mapování v terénu až po prezentaci výsledků,“ dodává Durčáková.

Podobné mapy lze nalézt po celém světě, jako tzv. green maps jsou sdruženy pod stejnojmennou webovou platformou. Českou verzi vytvořil a spravuje Ekologický institut Veronica. Ta opavská vznikla už v roce 2013, ale po technických potížích svou činnost ukončila. Na její novou podobu se můžete těšit v druhé polovině roku na odkazu www.opavska-ekomapa.cz.

 

Projekt Aktualizace opavské Ekomapy je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje, kterému děkujeme za podporu.