Další břehy

Veškeré informace v rámci festivalu Další břehy najdete v programu.

Bulletin najdete v tomto odkaze.

Obálku bulletinu najdete v tomto odkaze.

 

S festivalem budete mít štěstí

Cesty ke štěstí jsou tématem letošního ročníku festivalu Další břehy, který již po třiadvacáté nabízí v tradičním dubnovém termínu programy a umělecká setkání nabízející zamyšlení, poznání i zábavné odlehčení na vlně humorného pohledu na svět a problémy našich dní. „Křivolaké, ale i přímočaré a někdy jednoduché cesty ke štěstí budeme společně hledat skrz lásku, rodinu, dobré mezilidské vztahy, práci, přírodu, umění a filosofii, vědu, vzdělání, harmonický a klidný život, sport, cestování nebo v neotřesitelném pocitu životního smyslu a především v účinné pomoci těm druhým, potřebnějším,“ rozvinul myšlenku festivalu dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

V posledních letech se fenomén štěstí a jeho dosahování, naplňování, dobývání či metody k jeho trvalé přítomnosti staly frekventovaným a možná v některých případech i módním tématem diskuzí, článků, knih a reportáží. „Přitom učinit šťastným sebe a především své okolí je základním úkolem každé lidské bytosti. Není divu, že v Dánsku založil Meik Wiking Institut pro výzkum štěstí a pojmy ,hygge´ či ,lykke´ se stávají centrem celosvětového výzkumu. Obdivujeme, že v dalekém a tajuplném Bhútánu měří místo HDP raději ,hrubé národní štěstí´. V Japonsku pak pod pojem ,ikigai´ nalézají smysl života, tedy také důvod, proč ráno vstát z postele a pečlivě se věnovat své práci, rodině i koníčkům a zakoušet tak radost, nadšení, zdraví a štěstí,“ poodhalil své další inspirace Petr Rotrekl.

Téma festivalu tak bude nahlíženo jako obvykle prizmatem všech druhů umění – filmem, divadlem, hudbou, literaturou i výtvarným uměním. Podrobné informace najdete v programových bulletinech, na stránkách města a sociálních sítích festivalu.

Ve filmové části festivalu se můžou návštěvníci těšit na hledání pozemského ráje a ideálního místa pro malířskou tvorbu ve filmu Gauguin nebo na pozoruhodný hold tvorbě Vincenta van Gogha ve výjimečném snímku S láskou Vincent kombinujícím hraný a animovaný film. „Připomeneme unikátní road movie režiséra Davida Lynche Příběh Alvina Straighta a nejkrásnější filmovou adaptaci Cyrana z Bergeracu v hlavní roli s Gerardem Depardieu. Do filmové části ale samozřejmě patří také geniální dílo ze zlatého fondu světové kinematografie Moderní doba Charlie Chaplina a již proběhlá projekce filmu Grygar za osobní účasti slavného astronoma a popularizátora vědeckého poznání Jiřího Grygara,“ poznamenal dramaturg festivalu.

Divadelní svět bude reprezentován čtyřmi inscenacemi. „Ve Slezském divadle uvidíme hit Městského divadla Brno Osmyčky, ve kterém se můžeme s humorem i vážným zamyšlením projít důležitými roky české historie a výjimečný duet Aleny Mihulové a Petry Nesvačilové nabídne hra Skořápka o nečekaném přátelství a cestě ke svobodě,“ doplnil Petr Rotrekl. Další divadlo nese název O hezkých věcech, které zažíváme, což je autorské pásmo režiséra Jana Friče a divadelní společnosti Masopust. Spoutaný trávou divadla Líšeň uvede zase divadelní meditaci na témata prastarých buddhistických textů pro děti i dospělé. Pořadem Horníček 100 (Písně a smích) bude připomenuta osobnost mimořádného umělce Miroslava Horníčka.

Výtvarné umění ve festivalovém programu vzdá poklonu legendárnímu kreslíři, ilustrátorovi a karikaturistovi Jiřímu Winterovi Nepraktovi výstavou Lidská komedie. „Na výstavě fotografií a příběhů Ježíškova vnoučata, úspěšného projektu Českého rozhlasu, se můžeme setkat s autorkou tohoto skvělého nápadu Olgou Štrejbarovou. Do Bhútánu nahlédneme prostřednictvím výstavy Aleše Formánka, nápadité výtvarné práce budeme moci obdivovat díky žákům Základní umělecké školy a ZŠ T. G. Masaryka,“ vyjmenoval další zajímavé body programu dramaturg, který neopomněl besedu Od tramvaje k erotice s úspěšnou designérkou Annou Marešovou, která se uskuteční v galerii Gottfrei.

Hudba je zastoupena především povedenou volnou rekonstrukcí barokní opery L´Arianne

Claudia Monteverdiho, který v kostele sv. Václava provede již známý soubor Ensemble Damian. Primitiv je společný projekt Ivo Samiece, hráče na perkuse, a Jiřího Štencela ovládajícího didgeridoo, který bude mít svou premiéru ve Švédské kapli. Melodickým kytarovým rockem s velkými inspiracemi keltskou hudební tradicí oslaví kapela České srdce třicetiletí na hudební scéně. „Festivalový program uzavře první májový večer britská bluesová zpěvačka Elles Bailey, která se svou kapelou vystoupí v Klubu Art,“ dodal Petr Rotrekl.

Literární oblast je zastoupena především prezentací mnohokrát oceněné knihy Raději zešílet v divočině, jež pojednává o šumavských samotářích a lidech žijících mimo civilizaci. Toto téma návštěvníkům festivalu představí spisovatel Aleš Palán v Knihovně Petra Bezruče. V rámci Dalších břehů bude uveden literární pořad Dlouhá noc krátkých textů, a to opět Ústavem cizích jazyků Slezské univerzity. „Alchymie štěstí je název pořadu, ve kterém se seznámíme s pozoruhodnou osobností historie – hraběnkou Marií Walburgou, která působila na zámku v Kuníně,“ upřesnil další literární akci dramaturg festivalu, jehož tématem jsou letos Cesty ke štěstí.

Něco navíc! V neposlední řadě je potřeba se podívat na body programu, které akcentují humanitární poslání a pomoc potřebným. „Jmenujme především veřejnou dražbu obrazů a sbírku finančních prostředků v rámci Benefice pro Matýska iniciovanou žáky Markéty Janečkové ze Základní umělecké školy. Marcela Trvarůžková bude prezentovat program o hnutí Mary´s Meals, které každý den sytí jeden a čtvrt milionů děti napříč pěti kontinenty,“ uvedl Petr Rotrekl s tím, že tuto konkrétní akci umocní koncert dětského pěveckého sboru Domino. „V neposlední řadě ještě bych chtěl upozornit na projekt Ježíškova vnoučata, který si získal srdce mnoha tisíců aktivních dárců a podporovatelů v celé republice, a v Opavě se premiérově představí také na výstavě,“ poznamenal dramaturg.

Připraveny jsou pořady, které doplňují pestrou mozaiku festivalových programů: Hygge aneb Večer opavských hledačů štěstí s uměleckou rekapitulací tématu hledání štěstí ve světě s tanečním večerem Jiřího Siostrzonka či O humoru a banánové slupce herce Zdeňka Stejskala s filmovými ukázkami.

Festivalové menu je připraveno. Výzkum štěstí v umělecké laboratoři kulturního festivalu může začít!

Den

Datum

Čas

Akce

Místo

NE

31. 3.

16.00

Štěstí pod hvězdami – povídání pod hvězdným nebem s Jiřím Grygarem, Tomášem Gráfem a Martinem Petráskem s projekcí filmu Grygar

Kino Mír

PO

1. 4.

17.00

Slavnostní zahájení festivalu s kulturním programem – vernisáž výstavy, koncert, taneční vystoupení, charitativní dražba obrazů a poselství štěstí na cestu domů…

Kostel sv. Václava

ÚT

2. 4.

19.30

Skořápka (Marcin Szczygielski) – komedie o nečekaném přátelství a cestě ke svobodě s Alenou Mihulovou a Petrou Nesvačilovou (divadlo Ungelt)

Slezské divadlo

ST

3. 4.

17.00

Lidská komedie v kresleném humoru Jiřího Wintera Neprakty – výstava slavného českého kreslíře, ilustrátora a karikaturisty

Galerie Obecního domu

ČT

4. 4.

17.00

 

18.00

Bhútán – Království hřmícího draka (vernisáž výstavy fotografií Aleše Formánka

Bhútán – hrubé národní štěstí? (cestopisný pořad Aleše Formánka)

Knihovna Petra Bezruče

5.4.

18.00

Gauguin – filmové drama o francouzském malíři a jeho úniku do nedotčeného ráje na exotické Tahiti

Kino Mír

SO

6. 4.

19.00

Primitiv – premiéra společného hudebního projektu Iva Samiece a Jiřího Štencela obohacená o výstavu opukových soch Tomáše Valuška 

Švédská kaple

PO

8. 4.

18.00

S láskou Vincent – výjimečný film vznikl kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb na téma života a díla Vincenta van Gogha

Kino Mír

ÚT

9. 4.

17.00

Příběhy Ježíškových vnoučat – vernisáž fotografické výstavy a beseda s autory nejúspěšnějšího projektu Českého rozhlasu Olgou Štrejbarovou a Martinem Ondráčkem, koncert.

Kostel sv. Václava

ST

10. 4.

15.30

Když paní učitelka zapomene zadat domácí úkol… To je štěstí – vernisáž výstavy prací dětí ze ZŠ T. G. Masaryka

ZŠ T. G. Masaryka

ST

10. 4.

19.00

Osmyčky – divadelní hit na téma osmičkových roků české historie (hraje Městské divadlo Brno)

Slezské divadlo

ČT

11. 4.

18.00

Od tramvaje k erotice – prezentace a talkshow s designérkou Annou Marešovou

Galerie Gottfrei

12. 4.

20.00

Hygge aneb večer opavských hledačů štěstí – přednáška Petra Rotrekla s ukázkami filmu, divadla, literatury a hudby (k tanci zahraje DJ Jiří.Sio@ jevolny.cz)

KUPE

SO

13. 4.

20.00

České srdce – koncert české kapely slavící 30 let na české hudební scéně, spojující melodický kytarový rock s inspirací keltskou hudbou

Klub Art

PO

15. 4.

19.00

O hezkých věcech, které zažíváme aneb Padesát stínů dobra (autorské pásmo režiséra Jana Friče, hraje divadelní společnost Masopust)

Kino Orion, Hradec nad Moravicí

ÚT

16. 4.

18.00

Alchymie štěstí – přednáška o filantropickém úsilí hraběnky Marie Walburgy, která chtěla štěstí pro jiné (přednáška Jaroslava Zezulčíka, kastelána zámku Kunín)

KUPE

ST

17. 4.

18.30

Lange nacht der kurzen texte/ Dlouhá noc krátkých textů – tradiční literární akce Ústavu cizích jazyků Slezské univerzity v Opavě, tentokráte o štěstí

Klub Art

ČT

18. 4.

18.00

Příběh Alvina Straighta – film Davida Lynche o nečekané cestě a setkávání s neobyčejnými lidmi

Kino Mír

ÚT

23. 4.

18.00

Spoutaný trávou – divadelní meditace na motivy prastarých buddhistických textů pro děti i dospělé (hraje divadlo Líšeň)

Loutkové divadlo

ÚT

23. 4.

20.00

L´Arianna (Claudio Monteverdi, Vít Zouhar, Tomáš Hanzlík) – volná rekonstrukce barokní opery z roku 1608 v podání Ensemble Damian

Kostel sv. Václava

ST

24. 4.

18.00

Cyrano de Bergerac – „Měl odvahu, širokou duši a láskou raněné srdce.“ Gérard Depardieu v nejslavnější filmové adaptaci geniální Rostandovy hry

Kino Mír

ČT

25. 4.

17.00

Mary´s Meals – prezentace charitativního projektu s promítáním dokumentu, vystoupením pěveckého sboru Domino a výstavou dětských prací ZUŠ Vladislava Vančury Háj ve Slezsku

Kupe

NE

28. 4.

18.00

Horníček 100 (Písně a smích) – vítejte ve vzpomínkách na Miroslava Horníčka, vystoupí Igor Šebo, Jaromír Meduna a Jiří Toufar

Klub Art

PO

29. 4.

18.00

 

 

19.45

Moderní doba – Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem, natož pak štěstí

O humoru & Banánové slupce – povídání o humoru se Zdeňkem Stejskalem doplněné filmovými ukázkami

Kino Mír

Kino Mír

ÚT

30. 4.

18.00

Raději zešílet v divočině – beseda se spisovatelem Alešem Palánem o jeho knize vyprávějící o šumavských samotářích – lidech, žijících mimo civilizaci v nádherné, ale drsné divočině, uvádí Jiří Siostrzonek

Knihovna Petra Bezruče

ST

1. 5.

19.30

Elles Bailey – koncert skvělé britské bluesové zpěvačky

Klub Art

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

 

 

22. ročník březen/duben 2018

 

22. Další břehy – březen / duben 2018

Program 

5 000 let tajemství a zázraků židovské kultury

Dvaadvacátý ročník kulturního festivalu, který má princip hledání, objevování a dobrodružství poznání již ve svém názvu Další břehy, si letos vytyčil nelehkou cestu k jedné z nejstarších kultur světových dějin – cestu k tajemstvím a zázrakům židovské kultury. V polovině března a téměř celý duben budeme mít možnost setkávat se s pozoruhodnými a inspirativními ukázkami, reprezentujícími umění a moudrost těžce zkoušeného národa. Jeho odolnost, neústupnost, hrdost, statečnost i schopnost přežít v neuvěřitelném pekle válečných konfliktů a barbarských protivenství je mementem pro budoucnost lidstva, je zárukou a nadějí i našeho života ve vzájemné toleranci, míru a pokojného soužití všech národů, jež respektují odlišné náboženství, kulturu i lidská a občanská práva.

Program festivalu, který vždy zahrnuje všechny umělecké žánry, tak nabídne čtyři vysoce oceněná divadelní představení, sedm filmů, z nichž většina patří ke zlatému fondu světové kinematografie, jedenáct žánrově pestrých koncertů, osm výstav, deset přednášek, besed, autorských čtení a jeden pěvecký workshop, jichž se zúčastní velmi vzácní a vážení hosté, kteří jsou vynikajícími odborníky ve svých oborech a uměleckých profesích. A nezapomeneme ani na specifickou a běžně nedostupnou židovskou kuchyni. Ve festivalové nabídce se dotkneme nejen všeobecně známých vědomostí a povědomí o židovské kultuře, ale budeme se snažit i poodhalit nové poznatky a historické souvislosti spojené s židovskou komunitou na Opavsku.

První část festivalu bude probíhat v polovině března a uvítáme v ní vynikající izraelskou sbormistryni Naomi Faran, která v rámci workshopu s téměř 150 dětmi z dětských pěveckých sborů Domino z Opavy, Carmina z Rychnova nad Kněžnou a Canto z Náchoda nejen nacvičí nádherný hebrejský písňový repertoár, ale potěší posluchače koncertem v kostele sv. Václava v neděli 18. března dopoledne. Dalšími dvěma významnými hosty březnové části festivalu budou slovenský režisér Martin Šulík v rámci premiéry nového filmu Tlumočník, ve kterém se v hlavní roli představí oscarový režisér Jiří Menzel, nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon, mimo jiné také známý spisovatel a dramatik, představí svůj nový historický literární opus, ve kterém město Opava hraje důležitou roli.

Slavnostní zahájení je naplánováno na úterý 3. dubna do kostela sv. Václava, kde se uskuteční nejen vernisáže výstav, ale představí se také bohatý kulturní program, ve kterém nebudou chybět děti ze základní umělecké školy v hudebním a výtvarně-divadelním programu ani sefardské písně skupiny BraAgas.

Divadelní část programu zahrnuje čtyři mimořádně zdařilé inscenace. Mladí umělci z JAMU Brno připravili pod režijním vedením Ivo Krobota mistrovské ztvárnění variace pašijových her s názvem Komedie o umučení a slavném vzkříšení pána našeho a spasitele Ježíše Krista. Komorní scéna Aréna z Ostravy představí nejlepší inscenaci roku 2015 – Slyšení. Divadelní inscenace Svět naruby (Ztracený ráj) nás seznámí s pozoruhodnou básnířkou a mimořádnou ženou Věrou Weislitzovou, manželkou Arnošta Lustiga. A závěrečný pořad celého festivalu má na starost plejáda slavných hereček Národního divadla z Prahy ve hře Mikve, ve které poodhalí nejedno tajemství vztahů v ortodoxní židovské komunitě.

Hudební programy festivalu nabízí pestrou mozaiku židovské hudby – od koncertu kanadské umělkyně Lenky Lichtenberg, virtuózních houslí Alexandera Shonerta, klezmerových kapel Trombenik a Simcha, až po vážnou hudbu v provedení violoncellistů Jiřího Hoška a Dominiky Hoškové či izraelského jazzového pianisty a skladatele Ariho Ereva.

Filmové stopy festivalu tematicky obsáhnou atraktivní a stěžejní témata židovského světa – touhu po vzdělání (muzikál Jentl s životní rolí Barbry Streisand), víru v tradice a boj s nepřízní osudu (muzikál Šumař na střeše), sílu a potřebu umění i ve strašlivých podmínkách internačních táborů (Brundibár – opera za zdmi ghetta) či existenciální drama z prostředí továrny na smrt v Osvětimi (Schindlerův seznam).

Výtvarná část festivalu zahrnuje výstavy – Židé v diaspoře Jindřicha Buxbauma, seznamující nás se zvyky a tradicemi židovského světa, Týden ve svaté zemi Romana Konečného a Veroniky Evers nás zavede do žhavé izraelské současnosti, archivní anonymní fotografie nám ukáží židovskou Halič v roce 1916, děti ze základní umělecké školy se budou ve své tvorbě inspirovat fotografiemi studentky Barbory Macháčkové, v rámci besedy s Helgou Hoškovou-Wiessovou si připomeneme pozoruhodnou výstavu „Maluj, co vidíš“, přiblížíme si život a dílo jedné z nejvýznamnějších osobností našeho kraje, světově proslulého zakladatele psychoanalýzy – Sigmunda Freuda nebo vzdáme hold tvorbě geniálního malíře Marca Chagalla. Jistě objevitelský a osvětový význam bude mít výstava Na útěku a s ní související dokumentární film Václava Hájka, zobrazující tragický osud Davida Weinsteina a jeho rodiny.

Přednášky, besedy a setkání se zajímavými osobnosti také k festivalu neodmyslitelně patří, a proto se můžeme těšit na přednášku hudebního skladatele Jaroslava Vogela o židovské hudbě, na pořad Po stopách hrdinů Fedora Gála a Radka Hejreta, na setkání s Jaroslavem Achabem Haidlerem či na autorský večer nevidomé zpěvačky a spisovatelky Anny Olgy Markowitz.

Bohaté festivalové menu je připraveno. Zveme vás k pestré a lákavé kulturní hostině i na pouť proti toku času. Vydejte se s námi na cestu zábavy i poučení.

Petr Rotrekl – dramaturg festivalu

Festival významně podporuje Moravskoslezský kraj .

Bulletin najdete zde

Program festivalu najdete zde

 

 

Informace o festivalu najdete i na festivalovém facebooku a na webu www.opava-city.cz/dalsibrehy

 

Festival významně podporuje Moravskoslezský kraj .

2017

Multižánrový kulturní festival Další břehy letos otevírá třetí dekádu své existence. Jeho 21. ročník se bude zabývat přátelskou konfrontací fenoménů mládí a stáří a oficiální téma zní: „Budoucnost mládí, minulost stáří a opravdovost přítomnosti“.

Mladí lidé hodně přemýšlí o budoucnosti, mají plány, ambice, sny a tužby. Staří lidé často žijí ve svých vzpomínkách, v minulosti. „Co je ale nejdůležitější pro obě kategorie – žít plný život v přítomnosti. ,Hic et nunc´, jak praví staří latiníci, ,zde a nyní´ žijeme své životy. Musíme proto užívat plnými doušky krásu každého okamžiku, každé minuty a vteřiny. Minulost nezměníme a budoucnost je nejistá,“ objasnil filozofii letošního tématu dramaturg festivalu Petr Rotrekl. Festival tedy opět nabídne pořady, které zahrnou všechny druhy umění (divadlo, film, hudbu, literaturu a výtvarné umění) a budou se zabývat různými názory a pohledy na individuální životní cesty mladých a starých lidí. „Dotkneme se mezigeneračního dialogu, nevyhneme se ani konfliktům i sdíleným společným hodnotám a ověřeným tradicím. Festival je tedy také samozřejmě o fenoménu času,“ poznamenal Petr Rotrekl.

Hudební část

Festivalový program začne v sobotu 1. dubna ve 20 hodin v Knihovně Petra Bezruče unikátní koncertní akcí – 24hodinovým klavírním koncertem, který představí díla Philipa Glasse (Mad rush) a Dominika Fajkuse (Time). Mladí klavíristé budou hrát až do nedělního večera. „Jistě bude tento repetitivní koncert skvělým umocněním výstavy Století Češi fotografa Jana Langera, která bude ve foyer koncertní síně vystavena,“ doplnil dramaturg festivalu a jedním dechem dodal: „Pokud jsme začali hudební složkou festivalu, jmenujme další lákavé nabídky – koncerty Luboše Pospíšila trio (Route 66) či Jana Spáleného, Petra Rímského a kapely Dobrozdání s leadrem Jurou Bosákem (Písničkáři a vypravěči) v Klubu Art či dvojkoncert Vladivojny La Chia a Kittchena v Galerii Gottfrei.“ Zcela mimořádný zážitek slibuje známý soubor Ensemble Damian s barokní operou Leonarda Vinciho – Spor bohů, pojednávající o tom, kdo z bohů na Olympu bude vychovávat následníka francouzského trůnu. Festivalový epilog bude patřit Ivě Bittové a kapele Čikori, jejichž koncert se uskuteční v kostele svatého Václava v úterý 16. května, který navíc okoření křest knihy 20 let na Dalším břehu.

Nechybí ani film

Filmovému programu budou vévodit dvě zážitkové projekce. „Velká nádhera nás zavede do Věčného města Říma s divadelním, hudebním a večírkovým programem, který se uskuteční ve Vodárenské věži. Při projekci filmu Mládí můžeme kromě divadelních a baletních čísel zakusit také wellness hotelu Belaria,“ uvedl Petr Rotrekl. Na obou filmově-divadelních akcích, které jistě přinesou nevšední zážitky, se podílí Divadlo Gafa. V oblasti dokumentu je připraven vynikající a na světových festivalech oceněný film Mladí srdcem, který sleduje sbor amerických seniorů zpívajících punk a rock. V pozoruhodném porovnání tvorby filmařů otce Jana Špáty a dcery Olgy Špátové se zamyslíme nad existenciálními otázkami mladé generace ve filmech Největší přání. Také mrazivé podobenství o míjení v čase zobrazí Podivuhodný případ Benjamina Buttona. „Vrcholem filmové části bude oslava 90 let kina Orion v Hradci nad Moravicí, kdy nejen oceníme dlouholeté a zasloužilé pracovníky tohoto kulturního stánku – biografu, který je nejdéle fungujícím v širokém okolí, ale připomeneme si arcidílo světové kinematografie, jež je trvalou poctou všem kinofilům – Bio Ráj,“ doplnil dramaturg z odboru kancelář primátora.

Je libo divadlo?

Divadelní sekci vévodí Lidská tragikomedie Ladislava Klímy v podání Komorní scény Aréna Ostrava nebo Koule – příběh vrhačky Klicperova divadla Hradec Králové, které se uskuteční ve Slezském divadle. Ty doplní svěží improvizace mladých divadelníků na témata festivalu (Impra – Imaginárium) nebo drama Eugena Ionesca – Král umírá v podání souboru Pod kamenem tma.

Komponované pořady

Program doplňuje také nakladatelství Perplex literárním večerem s hosty Jáchymem Topolem a Radkem Glabazňou, koncert a beseda se seniory ve Vile Vančurova nebo beseda o spolupráci v péči a vzájemných obohacujících kontaktech studentů Slezského gymnázia a seniorů Domova Bílá Opava. Mimořádným počinem je společná výstava dvou úspěšných hudebníků ze sféry alternativní hudby Vladivojny La Chia a Kittchena, kteří uskuteční svůj společný výtvarný projekt v Galerii Obecního domu. Pro mladé filmaře bude jistě inspirativní setkání se scenáristou a producentem seriálu Semestr internetové televize Stream.cz, kde se celý děj seriálu odehrává na počítačových monitorech a displejích mobilu. „Setkání na dernisáži výstavy Láskyplné vzpomínky nebo při divadelním představení Budu všude kolem tebe s ženami – matkami, které ztratily své děti, nemá za cíl dojímat, ale připomenout, jak křehký může být život dítěte a mladého člověka,“ uzavřel Petr Rotrekl.

 

Informace o festivalu najdete i na festivalovém facebooku a na webu www.opava-city.cz/dalsibrehy

Festival významně podporuje Moravskoslezský kraj .

 

 

Rok 2016

„XX. řeka“ – tak zní titul jubilejního ročníku festivalu Další břehy, který provede ve své programové nabídce jakousi malou inventuru či rekapitulaci témat, kterými se umělecky zabýval od svého vzniku v roce 1997. Pořadatelé se pokusí,  při vědomí, že nelze dvakrát vstoupit do téže řeky,  dotknout témat, které prozkoumávali v rámci všech předcházejících  ročníků.  Můžeme se tak těšit na témata alternativní rozhlasové tvorby, témata hrabalovská, rytířská, shakespearovská, andělská, bláznivá, antická, francouzská, ruská, japonská, snílkovská, benátská, vodní,  indiánská, hříšná, sportovní  či témata, dotýkající se daru života a smrti, jak zněl  titul posledního festivalu v loňském roce. 

Divadelní menu festivalu nabídne především dvě mimořádné inscenace ve Slezském divadle – Městské divadlo Zlín provede hru Labyrint světa a ráj srdce inspirovanou dílem jednoho z nejvýznačnějších evropských myslitelů, pedagogů a spisovatelů Jana Amose Komenského, které je palčivě aktuální. Režisérka Hana Mikolášková pojímá Komenského jako rebela, nezmara, člověka, který se i přes velkou nepřízeň  osudu nikdy nevzdává  a bojuje se všemi nešvary a problémy doby, které jsou tak podobné době naší. Hra Hamleti Divadla Na zábradlí zase představí nevídanou souhru sedmi špičkových herců (jmenujme alespoň Petra Čtvrtníčka, Jiřího Vyorálka, Ivana Luptáka nebo Janu Plodkovou) a podává sebeironickou a zábavnou analýzu profese, povolání a poslání hereckého umění.  Další divadelní program vhodně doplní japonské frašky divadla Kjógen, kouzla  pouličních umělců, cirkusových artistů, herců a muzikantů uvidíme v  představení Cirkusu trochu  jinak  - Loď duchů na Horním náměstí či divadelní soubor Opal s  Daidalovým pádem. K divadlu se váže také beseda s hercem Jaroslavem Duškem o improvizaci v životě i na divadle či přednáška k 400. výročí narození Williama Shakespeara – Fenomén Shakespeare profesora Martina Hilského.

Hudební aktivity festivalu budou velmi bohaté. Můžeme se těšit na koncerty kapel Longital, Zrní,  Ladě v živém rozhlasovém přenosu stanice Vltava, Vaška Koubka a kapely,  Poctu Edith Piaf v podání nositelky ceny Thálie Hany Fialové,  zhudebněné básně Bohuslava Reynka v interpretaci Karla Vepřeka či koncert Jaromíra 99 a kapely na závěr komponovaného pořadu Ochutnejte Jeseníky. V klubu Art zažijeme hudební oslavu životního jubilea legendy českého písničkářství Vladimíra Merty.

Filmové sekci festivalu vévodí slavnostní premiéra nového českého filmu Teorie tygra, kterou přijede do kina Orion v Hradci nad Moravicí představit jeho režisér Radek Bajgar. Projekce kultovních filmů zlatého fondu světové kinematografie  Nebe nad Berlínem či Harold a Maude obohatí novinka Jaca van Dormaela  Zbrusu nový zákon či dokumenty o Vincenzi Priessnitzovi a básníkovi Egonu Bondymu.

Výtvarná část festivalu nabídne genius loci města Benátek v  obdivuhodné kolekci barevných linorytů Pavla Piekara, která bude umocněna hudebně-poetickým pořadem Benátky a láska. V rámci slavnostního zahájení budou otevřeny v areálu Domu umění také výstavy Gräfenberg v běhu staletí a fotografická výstava Petrkov/Reynek. V knihovně Petra Bezruče je do konce dubna k vidění výstava inspirovaná životem a dílem Karla IV. – Vivat Caroli.

Komponované pořady festivalu nabídnou zajímavé  výlety – třeba do Země vycházejícího slunce, kde se mohou Opavané a festivaloví hosté ocitnout v opavském centru Sakura dojo Opava na Sadové ulici. Návštěvnici víkendové akce si mohou představit nejen zamýšlenou japonskou zahradu, která zde brzy vyroste, ale setkat se s  vrcholnými ukázkami japonských bojových umění se zbraní i beze zbraně, ale také se špičkovými ukázkami čajového obřadu, hudby, divadla, přednášek o japonské spiritualitě i dalších druzích tradičních uměleckých disciplín. Velké galashow bojových umění  bude nabídnuto v tělocvičně ZŠ Mařádkova. Další výlet mohou návštěvníci absolvovat v areálu Domu umění a kostela sv. Václava, kde v programu Ochutnejte Jeseníky budou k dispozici nejen nápoje a potraviny prosycené vůní, vichrem i pramenitou vodou jesenických hor, ale program doplní přednášky Géniové živé vody, projekce filmu Vincenz  Priessnitz, přednáška s ochutnávkou o výrobě absintu či koncert muzikanta a výtvarníka Jaromíra 99 a jeho kapely. Velkou poctou Opavě bude také 12 hodinový pořad Českého rozhlasu stanice Vltava, který v sobotu 9. dubna od 12 do 24 hodin představí Opavu jako  srdce Slezska, ale především jeho kulturní historii a pestrou  současnost, jeho kulturní instituce, tradice i festivalové aktivity města. V rámci velkorysého konceptu, který připravila Renáta Spisarová, opavská rodačka,  proběhnou také dva živé rozhlasové přenosy koncertů z kostela sv. Václava a Café Evžen.

I když některé festivalové programy už proběhnou začátkem dubna – slavnostní zahájení s velkým průvodem masek, které připravují  žáci a studenti s kreativními učitelkami Základní umělecké školy výtvarného oboru spolu s pracovníky kanceláře primátora města, propukne v pátek 8. dubna od 17 hodin na Ptačím vrchu a poté v kostele sv. Václava. V průvodu půjdou reprezentanti všech předchozích festivalových témat.

Doufejme, že i dvacátá průzkumná plavba k Dalším břehů bude zajímavá, inspirující a radostná. Kéž je k nám vodstvo milosrdné, počasí příznivé a účast příznivců kultury a umění mnohočetná.

Petr Rotrekl – dramaturg festivalu

Den

Dat.

Hodina

Akce

Místo

1.4.

20.00

Vašek Koubek a kapela - koncert

Music Club 13

Po

4.4.

18.00

Zbrusu nový zákon – ironická i optimistická komedie o zlém Bohu, který bydlí v Bruselu (film Jaca van Dormaela)

Kino Mír

St

6.4.

17.00

I Benátky jsou v mém srdci…   

- vernisáž výstavy Pavla Piekara

Galerie Obecního domu

 

 

18.30

Benátky a láska - hudebně-poetický pořad z díla benátských umělkyň

Sál purkmistrů

Čt

7.4.

18.15, 20.15

Teorie tygra -premiéru nového českého filmu uvede režisér Radek Bajgar

Kino Orion

Hradec nad Moravicí

8.4.

13.00

Fenomén Shakespeare - přednáška Martina Hilského

Kostel sv. Václava

 

 

17.00

Průvod masek aneb Malá festivalová inventura v řece času

Ptačí vrch (start)

 

 

17.30

Slavnostní zahájení festivalu

- kulturní program a vernisáže výstav Gräfenberg v běhu staletí

a Petrkov | Reynkovi

Kostel sv. Václava

a Dům umění

 

 

20.30

Koncert kapel Longital a Zrní „Prvních 15 let“

KD Na Rybníčku

So

9.4.

10.00

Japonsko v Sakura dojo Opava

- bojová umění a kultura země vycházejícího slunce

Sakura dojo, Sadová 14

 

 

12.00-24.00

Opava – srdce Slezska

- dvanáctihodinový pořad

„Den z Opavy“ na stanici Českého rozhlasu Vltava

Frekvence 

104,8 MHz

So

9.4.

19.00

Koncert opavské kapely Ladě - živý přenos na stanici Českého rozhlasu Vltava

Café Evžen,Beethovenova ulice

Ne

10.4.

10.00

Japonsko v Sakura dojo Opava

-bojová umění a kultura země vycházejícího slunce

Sakura dojo, Sadová 14

 

 

17.00

Pocta Edith Piaf (Hana Fialová - zpěv, Jakub Žídek - klavír)

Knihovna Petra Bezruče

Po

11.4.

18.00

Harold a Maude - laskavá černá komedie bez předsudků o životě, lásce a smrti (film Hala Ashbyho)

Kino Mír

St

13.4.

19.00

Vladimír Merta „70“ - hudební oslava legendy českého písničkářství

Klub Art

Čt

14.4.

18.00

Petrkov | Reynkovi - komentovaná prohlídka výstavy s autorem Janem Němečkema koncert Karla Vepřeka

Dům umění

15.4.

19.00

Básník Egon Bondy v unikátních filmových dokumentech „My žijeme v Praze…“ a „Židovský hřbitov“

(uvádí Tomáš Mazal)

Klub Art

So

16.4.

13.00

„Ochutnejte Jeseníky“

Atrium

Domu umění

 

 

14.00, 17.15

Vincenz Priessnitz - hraný dokument o proměně chudého venkovana ve slavného léčitele (film Pavla Linharta)

Kostel

sv. Václava

 

 

16.00

Géniové živé vody - přednáška Jiřího Glabazni

Kostel

sv. Václava

 

 

18.45

Absinth a jeho tajemství - přednáška s ochutnávkou (Kyle Bairnsfather)

Kostel

sv. Václava

 

 

21.00

Jaromír 99 a kapela - koncert

Kostel

sv. Václava

Po

18.4.

16.30

S Jaroslavem Duškem o improvizaci v životě i na divadle

Klub Art

 

 

19.00

Labyrint světa a ráj srdce -punková zpověď učitele národů v jazyce 21. století (Městské divadlo Zlín)

Slezské divadlo

St

20.4.

17.00

20 let na Dalším břehu - premiéra filmového dokumentu o historii festivalu

KD Na Rybníčku

22.4.

19.30

KIKI RIKI - XX. ročník předávání prestižních cen Oskarů Nedbalů, které převezmou členové Gerontologického divadelního souboru Dr. Frantíka Smělíků

KD Na Rybníčku

So

23.4.

18.00

Karel IV. – První rytíř Českého království (Lucemburkové, rytířské řády, rytířské ideály)- přednáška Bohumila Vurma

Kostel sv. Václava

 

 

20.30

Loď duchů aneb umění pouličních umělců, cirkusových artistů, herců a muzikantů (Cirkus trochu jinak Ostrava)

Horní náměstí

Ne

24.4.

17.00

Japonsko v Opavě - japonská bojová umění a kultura

ZŠ Mařádkova

Po

25.4.

18.00

Nebe nad Berlínem -kultovní film Wima Wenderse o andělech, nesmrtelnosti a lásce

Kino Mír

St

27.4.

19.00

Daidalův pád - příběh antického hrdiny Daidala a jeho syna Ikara(divadelní soubor OPAL)

Loutkové divadlo

Čt

28.4.

19.00

Hamleti -Je herectví opravdu vysněným povoláním?(Divadlo

Na zábradlí Praha)

Slezské divadlo

Trvá do pátku 29.4.

Vita Caroli výstava věnovaná

Karlu IV.(Dámský výtvarný klub SVČ Opava, ZUŠ Vladislava Vančury Háj ve Slezsku)

Knihovna Petra Bezruče

Festival se uskuteční za finanční podpory Moravskoslezského kraje  

 

Pořadatel festivalu: statutární město Opava

Partner festivalu: Moravskoslezský kraj

Spolupořadatel: Opavská kulturní organizace

Mediální partner: Český rozhlas Ostrava

Informace: www.opava-city.cz/dalsibrehy

                www.facebook.com/dalsibrehy

                tel.: 553 756 306, 604 229 363

                email: petr.rotrekl@opava-city.cz

 

Rok 2015

Aktuální program a novinky najdete na festivalovém Facebooku

19. ročník festivalu na téma Dar smrti, dar života

Nadějeplný a dlouho očekávaný jarní čas přináší v posledních dvaceti letech vždy v měsíci dubnu tradiční setkávání s kulturními a uměleckými zážitky pod praporem festivalu Další břehy. Právě tento svátek kultury se snaží oslovit Opavany netradičními tématy a uměleckými projekty, které je nejen zaujmou, potěší a inspirují, ale také pobaví.  Letošní ročník by neměl být výjimkou. Téma, které by mohlo vyznívat pochmurně, by mělo být především oslavou života, výzvou k bohatému a smysluplnému naplnění našich životů, i když povede také k filozofickému přemítání o konečnosti našeho bytí.  Ale právě na jaře, v době obnovy života, probouzející se přírody a loučení se zimním časem, by mohl být tento festivalový záměr všem příznivcům kultury a umění blízký. 

Programová skladba zahrnuje 30 samostatných pořadů všech druhů umění – divadla, filmu, hudby, literatury i výtvarného umění.  Divadelní svět nabídne několik pozoruhodných inscenací, které se dotýkají zvoleného tématu pokaždé jiným způsobem.  Groteskou, humorem i zamyšlením jistě nadchne jedna z nejúspěšnějších činoherních  scén - Divadlo Na zábradlí s představením Požitkáři. Klicperovo divadlo z Hradce Králové zase nabídne autorskou inscenaci  režiséra Davida Drábka Jedlíci čokolády. Alternativní přístupy k tématu najdeme v Nebeské klaunerii  Angel-y, kterou doveze Studio Alta z Prahy v podání Vandy Hybnerové a Lucie Kašiarové, v pouliční inscenaci Cháronovi  blázni v zahradě kostela sv. Václava nebo v jednoaktovce Israela Horovitze v interpretaci studentů Kulturní dramaturgie Slezské univerzity – Bejrútský nářez.  Za návštěvu bude jistě stát také skvělé představení Tulák po hvězdách z pera Jacka Londona v podání Alfreda Strejčka a kytaristy Štěpána Raka, které promlouvá o nepokořitelnosti lidského ducha, nebo pozoruhodný osud japonské dívky, která se provdá za rakouského šlechtice a kterou ztvární Zora Jandová (Příběh hraběnky M.). Korunu divadelnímu programu udělá slavný příběh veronských milenců v poetice baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie.

Filmová nabídka připomene nejen 70. výročí konce druhé světové války v dílech Fénix či Barmská harfa, ale lákavá pozvánka směřuje jistě k filmu Průvodce, který získal v roce 2008 Oscara, kultovnímu opusu Jima Jarmusche s Johnnym Deppem Mrtvý muž nebo unikátnímu setkání s dokumentaristou Viliamem Poltikovičem, který nás seznámí se svým úspěšným televizním cyklem Brána smrti, vysílaným od ledna do dubna Českou televizí. Rekapitulaci unikátních snímků světové kinematografie můžete vidět zase v kinolektorátu Smrt ve filmu.

Výtvarné umění bude reprezentovat výjimečná fotografická výstava v Galerii Obecního domu „Opava 1945 – Mrtvé město“, výstava opavských fotografů „Mezi životem a smrtí“ v Knihovně Petra Bezruče a dvě výstavy v kostele sv. Václava „Pokorná zátiší uplývajícího času“ od Jiřího Siostrzonka nebo „Otisky duše“ Venduly Kolářové.  Nesmíme však zapomenout ani na výstavu dětských prací ZŠ T. G. Masaryka s názvem „V Opavě mně baví žít“.

Hudební část festivalu naplní výjimečné koncertní počiny – Lenka Dusilová a kapela Baromantika  představí nejen své nové album V hodině smrti, ale do Opavy zavítá k jubilejnímu koncertu k 25. výročí existence také kapela České srdce či  Krch-off band s J. H. Krchovským se zhudebněnou poezií největšího dekadentního básníka moderní české literatury.

Nepominutelnou součástí festivalu jsou také tematické přednášky. Máme možnost vyslechnout zajímavé názory a vědomosti autorek výstavy Rituály smrti, kterou můžete zhlédnout až do konce září v Náprstkově muzeu v Praze, setkat se s pedagogem Jiřím Siostrzonkem a jeho významnými hosty v rámci besedy O posledních věcech člověka či v jeho pořadu Umírání ve fotografii. Kdo bude chtít proniknout do tajů tvorby Edgara Allana Poa, může navštívit přednášku pedagoga Martina Pilaře, a program Robina Heřmana nás zase seznámí s fenoménem vnímání smrti v japonském filmu.

Festival vždy dbal na dobrovolné a radostné aktivní zapojení dětí, mládeže i dospělých do některých akcí. Nabídka pro zájemce tedy směřuje především ke slavnostnímu zahájení festivalu a karnevalovému průvodu záhrobních masek, roztodivných kostýmů a zásvětních postav, které se uskuteční na Ptačím vrchu a v kostele sv. Václava v pátek 10. dubna po 18. hodině.

Dotkněme se tedy společně smrtelných i nesmrtelných témat, která nám kulturní festival Další břehy v letošním roce nabízí. Vždyť našim festivalovým krédem by mohla být třeba myšlenka francouzského spisovatele Romaina Rollanda: „Vše, čeho se dotkne láska, je nesmrtelné.“  

Petr Rotrekl – dramaturg festivalu

                                                                                                                                                                                      Festival významně podporuje Moravskoslezský kraj 

 

Program 19. ročníku festivalu

Dat.

Den

Čas

Akce

Místo

30. 3.

PO

18.00

FÉNIX  - filmové drama Christiana Petzolda aneb Chci svůj život zpět

Kino Mír

  1. 4.

ST

17.00

OPAVA 1945 – MRTVÉ MĚSTO - vernisáž fotografické výstavy

Obecní dům - galerie

  5.4.

NE

19.00

POŽITKÁŘI – divadelní představení s groteskním pohledem na téma života a smrti (Divadlo Na zábradlí Praha)

Slezské divadlo

  7. 4.

ÚT

17.00

  

MEZI ŽIVOTEM A SMRTÍ aneb EXISTUJE VĚČNOST? – vernisáž výstavy opavských fotografů

Knihovna P. Bezruče

 

 

 

18.00

SMRT VE FILMU aneb CO MUSÍTE VIDĚT NEŽ ZEMŘETE - kinolektorát Petra Rotrekla

Refektář Domu umění

  8. 4.

ST

13.00

 

ŽIJEME JAKO VY?! - otevřené odpoledne aneb Setkání lidí s mentálním postižením s hosty kavárny… a naopak

Café Evžen

 

 

 

 

16.00

V OPAVĚ MĚ BAVÍ ŽÍT - vernisáž výstavy výtvarných prací žáků ZŠ T. G.  Masaryka

ZŠ TGM

 9. 4.

ČT

18.15

MRTVÝ MUŽ - Johnny Depp v kultovní klasice existenciálního westernu v režii Jima Jarmusche+ bonus:  Kafé a cigára

Kino Hradec n. Moravicí

10. 4.

18.00 

PRŮVOD „NEŽIVÝCH“  BYTOSTÍ

Ptačí vrch

 

 

18.30

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU a vernisáže výstav POKORNÁ ZÁTIŠÍ UPLÝVAJÍCÍHO ČASU a OTISKY DUŠE

Kostel sv. Václava

 

 

20.00

„K SMRTI ZÁBAVNÝ VEČÍREK“

Vinárna u Přemka

11. 4.

SO

19.00

JEDLÍCI ČOKOLÁDY - příběh plný bolesti, ale také šťastných konců – tak jako v pohádce (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

Slezské divadlo

13. 4.

PO

18.00

PRŮVODCE - Oscarem ověnčený snímek japonského režiséra Jódžiró Takity

Kino Mír

14. 4.

ÚT

16.30

 

REFLEXE SMRTI V JAPONSKÉM FILMU A LITERATUŘE: Yukio Mishima a jeho „Láska k vlasti“- přednáška Robina Shoena Heřmana

Klub Art

 

 

 

19.00

BARMSKÁ HARFA – protiválečné memento s hlubokým duchovním poselstvím v režii Kona Ičikawy

Kino Mír

15.4.

ST

19.30

TULÁK PO HVĚZDÁCH - scénické zpracování slavného románu Jacka Londona o nepokořitelnosti lidského ducha.

 Účinkují Alfred Strejček a Štěpán Rak.

Loutkové divadlo

16.4.

ČT

18.00

VÍCKRÁT NE!

E. A. Poe mezi hororem, detektivkou a modernismem – přednáška Martina Pilaře

Klub Art

17.4.

19.00

 

ANGEL-Y - nebeská klaunérie, účinkují Vanda Hybnerová a Lucia Kašiarová (Studio Alta Praha)

Kostel sv. Václava

 

 

 

20.30

25 LET ČESKÉHO  SRDCE – koncert k jubileu kapely

Music club 13

18. 4.

SO

18.00

CHÁRONOVI BLÁZNI - pouliční inscenace, která vás rozveselí až k sebevraždě (Divadlo 100 opic Praha)

Zahrada u kostela sv. Václava

19.4.

NE

18.00

Z DENÍKU HRABĚNKY M. - pozoruhodný osud japonské dívky, která se stala hraběnkou na českém panství.

Hraje: Zora Jandová

Klub Art

20.4.

PO

18.00

BRÁNA SMRTI - dokumentarista Viliam Poltikovič představuje svůj televizní cyklus

Kino Mír

21.4.

ÚT

18.00 

UMÍRÁNÍ VE FOTOGRAFII - přednáška Jiřího Siostrzonka

Sál purkmistrů

 

 

20.00

BEJRÚTSKÝ NÁŘEZ - jednoaktovka v podání studentů Kulturní dramaturgie Slezské univerzity

Klub Art

22.4.

ST

18.00

O POSLEDNÍCH VĚCECH ČLOVĚKA - beseda Jiřího Siostrzonka na téma umírání, smrt i truchlení s Naděždou Špatenkovou a Františkem Krejčou

Klub Art

23.4.

ČT

18.00

RITUÁLY SMRTI - Koloběh životů a smrtí v různých kulturách světa (přednáška autorek výstavy Heleny Heroldové a Kateřiny Klápšťové z Náprstkova muzea v Praze)

Klub Art

24.4.

20.00

V HODINĚ SMRTI – koncert Lenky Dusilové a kapely Baromantika  

Klub Art

26.4.

NE

15.00

KDO CHCE ZAPALOVAT, MUSÍ NEJDŘÍV SHOŘET aneb Žhavé pietní rozloučení s legendární kapelou Děsně fajn

před budovou SZM

 

 

18.00

J. H. Krchovský a Krch-off band – kombinace poezie a hudby největšího dekadentního básníka moderní české literatury

Klub Art

29.4.

ST

19.00

ROMEO A JULIE – Slavný příběh veronských milenců v poetice baletu Sergeje Prokofjeva (Moravské divadlo Olomouc)

Slezské divadlo

O festivalu Další břehy

Festival Další břehy se zrodil v roce 1997 v hlavách dvou přátel spolupracujících dříve v oblasti rozhlasové práce – Jana Němečka a Petra Rotrekla. Multižánrový festival (divadlo, film, hudba a poezie), kde hlavním principem výběru programů je hledání inspirace, kreativita, hravost a hledání nových možností komunikace prostřednictvím umění, je zaměřen především na studenty středních a vysokých škol i všechny nonkonformně naladěné příznivce umění. Hlavním záměrem festivalových aktivit je nejen dovézt výborné umělce a představit pozoruhodné umělecké pořady, ale také v některých akcích probudit „domácí“ tvořivost a aktivitu i vznik nových uměleckých projektů a kreací.

Festival je monotématický a od jeho prvopočátků se pořadatelé snažili propátrávat témata, která jsou dostatečně atraktivní, mnohovrstevná, nejednoznačná, ve kterých si může zájemce uvědomit a ověřit nové souvislosti, pohlédnout na všeobecně známá fakta z nových úhlů, nechat se překvapovat novými interpretacemi domněle známého. Témata festivalů tak musí být zajímavá nejen pro realizátory festivalu, ale i pro podobně naladěnou kulturní veřejnost (Alternativní rozhlasová tvorba, Pábení Bohumila Hrabala, Rytířská kultura, Vesmíry Williama Shakespeara, Krajiny andělů, Chvála bláznovství, Antika se tě dotýká, Paříž! Paříž! Zde se stává všechno!).

Každoročně tak festival Další břehy v měsíci dubnu, v nadějeplné atmosféře nastupujícího jara, přináší více než pětadvacet samostatných programových bloků, které vybízejí k průzkumné umělecké plavbě k „Dalším břehům“.

Kéž i v budoucnosti bude vítr příznivý, loď pevná a vodstvo milosrdné.

Kontakt na pořadatele

Festival Další břehy pořádá Statutární město Opava.

Dramaturg kulturních akcí města: Mgr. Petr Rotrekl Tel. 553 756 306, 604 229 363 e-mail: petr.rotrekl@opava-city.cz

Informace e-mailem

Přejete-li si dostávat e-mailem aktuální informace o kulturních aktivitách napište na: kultura.opava@seznam.cz

Další břehy jsou na Facebooku! Staňte se jeho fanoušky!

http://www.facebook.com/pages/Dalsi-brehy/170827516241?ref=mf

Předprodej

Předprodej zajišťuje Sluna
Tel.: 553 712 319,
e-mail: sluna.opava@seznam.cz
web http://www.slunaopava.wbs.cz/

Archiv festivalu do roku 2013 najdete zde.

 

Kategorie: