Hláska

Hláska, zpravodaj statutárního města Opavy

Periodický tisk územního samosprávného celku. Vydavatel: Statutární město Opava

Vychází v nákladu 27 000 výtisků 11x ročně, měsíce červenec a srpen jsou koncipovány jako dvojčíslo. O obsahu Hlásky rozhoduje vydavatel. Zpracování textů  a grafiky zajišťuje tiskové oddělení Magistrátu města Opavy. Kontakt hlaska@opava-city.cz.

Pravidla pro zveřejnění článků externích přispěvatelů najdete zde.

Distribuci zajišťuje Magistrát města Opavy. Pokud vám Hláska nebyla doručena, kontaktujte prosím redakci zpravodaje na e-mail: hlaska@opava-city.cz. Nezapomeňte uvést kromě ulice také číslo popisné, aby vaše reklamace mohla být snadněji vyřízena. Děkujeme!

Inzerci do zpravodaje zajišťuje, inzeráty přijímá a zpracovává  Slezské vydavatelství s.r.o.
Web: www.slezske.cz, tel.: 777 786 503.

Vyšlo prázdninové vydání Hlásky
27.06.2022

Vyšlo prázdninové vydání Hlásky

V prázdninovém dvojčísle Hlásky se můžete dočíst, jak se léty uzavřená Breda vrací městu. Koná se v ní řada akcí, které jí vrací život. Probíhá oprava střechy, výměna oken a rekonstrukce kopule. V červnu jsme otevřeli nový parkovací dům a pozemní parkoviště u nádraží Opava východ. Další důležité projekty, jako například arkády, jsou před dokončením. Zastupitelé v červnu schválili zásady prodeje parcel ve Stromovce. Dětem a studentům se výrazně sníží jízdné v MHD. Pokud vyjedete na kolo, můžete zkusit novou cyklostezku z Opavy do Malých Hoštic. A to zdaleka není vše…
Hláska 6/2022
27.05.2022

Hláska 6/2022

V červnovém vydání Hlásky, tentokrát s přílohou Naše Opava, která je pojatá jako ročenka toho co se v Opavě plánuje, připravuje, staví či co se povedlo, se dozvíte mnoho zajímavého. Například, že 6. června dojde k slavnostnímu otevření parkovacího domu u nádraží Opava východ nebo kdy zpřístupníme právě opravované arkády. Jak jsme se rozhodli nainvestovat darované peníze partnerského města Kearney, kterých už přišlo neuvěřitelných 560 tisíc a tato finanční pomoc ještě nekončí. Startují Nápady pro Opavu, které jste si za šest let jejich existence velice oblíbili. V červnu nás čeká celá řada akcí, ať už je to velká oslava dne dětí, jednodenní festival s atraktivním programem Město vítá léto, otevřeme koupaliště s novými hracími prvky pro děti, ochutnáme dobrá vína na Opavském vinném trhu nebo se potkáme na festivalu Slunovrat. A to zdaleka není vše…
Hláska 5/2022
28.04.2022

Hláska 5/2022

V májovém vydání Hlásky se dočtete, že se městu podařilo v loňském covidovém roce dobrým hospodařením a soutěžením ušetřit přes půl miliardy korun, a tak se pustí do dalších oprav a rekonstrukcí. Upraví například veřejný prostor před západním nádražím, vydláždí velkou část Městského hřbitova, vymění okna v Bredě, a opraví fasádu této krásné památky. Pro soutěživé je připravena fotosoutěž, jak vidíte naše město, a z těch nejhezčích snímků poskládáme kalendář na rok 2023. A mnohem více…
Hláska 4/2022
29.03.2022

Hláska 4/2022

V dubnové Hlásce se dočtete, jak se Opava postavila k uprchlické krizi. Jakou radost nám udělali opavští sportovci. Basketbalisté, kteří dosáhli fenomenálního úspěchu a ovládli Český pohár. A hokejisté, kteří se fantasticky probojovali do finále. A i když to nedopadlo tak, jak jsme všichni doufali, tak atmosféru na do posledního místa zaplněném zimáku jen tak nezapomeneme. Dolní náměstí opět ožije velikonočními a po nich farmářskými trhy. Dozvíte se, jak město vyřešilo rostoucí hladinu na Stříbrném jezeře, že se pustí do další rekonstrukce, tentokrát opravou projde Jurečkova ulice. V dubnu začne i stavba první části cyklostezky z Opavy do Malých Hoštic. S velkým zájmem se setkaly i Nápady pro Opavu. A to zdaleka není vše.
Hláska 3/2022
25.02.2022

Hláska 3/2022

V březnové Hlásce se dočtete, že bývalý obchodní dům Breda už definitivně patří městu. Že se našlo řešení, jak vyřešit problém s bezdomovci v areálu bývalé Karnoly. Opakovaně tam totiž zasahovali hasiči nebo policie. Opava má stavební povolení na opravu zimního stadionu a také, že se již brzy začne stavět nový inline ovál v Městských sadech. Léta si zdravotníci, pacienti i návštěvníci Slezské nemocnice stěžovali, že se necítí bezpečně. Od února se již trvale o bezpečnost stará vycvičený strážník. K dvoustému výročí narození otce genetiky Gregora Johana Mendela, které si letos připomínáme, je připravena řada akcí. A mnoho dalšího…
Hláska 2/2022
30.01.2022

Hláska 2/2022

V únorové Hlásce se dočtete, že se městu podařilo sehnat peníze, aby v areálu Městského dopravního podniku konečně vyrostla nová, moderní a hlavně léta slibovaná hasičárna s veškerým potřebným zázemím pro hasiče z Kylešovic. Bylo do provozu uvedeno dalších pět moderních autobusů. Byl spuštěn další ročník Nápadů pro Opavu. I tentokrát město přispěje částkou 1,5 milionu korun. V brzké době se město pustí do oprav dalších šesti bytových domů v centru Opavy. Nechybí ani informace o chystaném masopustu, dalších kulturních akcích, oblíbená historie a zprávy ze sociálních služeb.
Hláska 1/2022
29.12.2021

Hláska 1/2022

V první Hlásce roku 2022 najdete hodně zajímavého z vašeho okolí. Po mnoha letech chátrání získala Breda novou šanci. Město Opava se stane jejím majitelem. V prosinci byl schválen rozpočet. Takový, aby nemuselo dojít ke zdražení poplatků a na občany se nepřenášela další finanční zátěž. Letos začne stavba nové hasičárny v Kylešovicích či rekonstrukce zimního stadionu. Otevře se nový parkovací dům. Startuje další ročník Nápadů pro Opavu. Dozvíte se, že se v lednu spustila nová služba Portál občana, která Opavanům usnadní úhradu poplatků. Nechybí ohlédnutí za loňským rokem, historie, kultura a zprávy ze školství a sociálních služeb.
Hláska 12/2021
27.11.2021

Hláska 12/2021

Prosincové číslo Hlásky bylo vytištěno den před tím, než vláda rozhodla o nouzovém stavu a nových epidemiologických opatřeních. Ve zpravodaji je tak bohužel prezentována řada pozvánek na akce, které nakonec z výše uvedených důvodů neproběhnou. Věříme, že i tak v něm najdete zajímavé čtení, například tipy na dárky z Turistického informačního centra nebo rozhovor s odcházejícím náměstkem primátora Igorem Hendrychem.
Hláska 11/2021
30.10.2021

Hláska 11/2021

V listopadové Hlásce se dočtete, že se naplno rozjela rekonstrukce zanedbaného nádraží Opava – západ. Zrekonstruuje se šest bytových domů na ulicích Hrnčířská a Masarykova. Díky tomu bude zase o něco hezčí centrum a dalším desítkám rodin se bude bydlet lépe. Proběhne výstavba cyklostezky do Malých Hoštic, nově se vybaví prádelna v Domově svaté Kateřiny a dále se budou ošetřovat stromy napadené jmelím. Pokud město uspěje v dotaci, postaví se nový inline okruh v parku. Výsledek voleb znamená jednu změnu. Náměstek Igor Hendrych dostal důvěru voličů a stal se poslancem. Nechybí ani kultura, historie a zprávy ze sociálních služeb a sportu. Vše čtěte také on-line!
Hláska 10/2021
29.09.2021

Hláska 10/2021

V říjnové Hlásce se dočtete, že se podařilo pohnout s jedním z hodně velkých problému města, a to se Slezankou. Místo ní budou bytové domy, podzemní parkoviště a víceúčelový sál. V den výročí narozenin Petra Bezruče byl odhalen epitaf na jeho hrobě. Cenu primátora Opavy převzal, za záchranu lidského života na Stříbrném jezeře, Vladimír Dorazil. Přinášíme také další vydání čtvrtletníku Naše Opava. Nechybí kalendář akcí, historie, kultura a zprávy ze školství a sociálních služeb či sportu. A mnohem víc… Čtěte také online!
Hláska 09/2021
28.08.2021

Hláska 09/2021

V poprázdninovém vydání Hlásky se dočtete, že konečně můžeme uspořádat festival Bezručova Opava, letos s atraktivním podtitulem Síla ženy. Program je nabitý a čeká na nás více než měsíc koncertů, divadel, výstav, besed, přednášek či filmů. Na slavnostním zahájení bude předána cena Petra Bezruče Kurtu Gebauerovi. Opavskému rodákovi Borisi Rösnerovi byla odhalena pamětní deska. Nadále pak pokračuje revitalizace Stříbrného jezera. Vznikne nová cyklostezka spojující Opavu a Malé Hoštice. Dojde k opravám dalších škol a v září také bude finišovat projekt instalace nových semaforů. Nechybí seznam kroužků a kurzů, oblíbená historie, kultura a zprávy ze sociálních služeb či sportu.
Hláska 07-08/2021
29.06.2021

Hláska 07-08/2021

V prázdninovém dvojčísle Hlásky se dočtete, že se podařilo dokončit několik významných staveb, na které jsme delší dobu čekali. Řidiči poprvé vyjeli na novou kruhovou křižovatku u Komárova, senioři získali nové moderní pokoje v Domově Bílá Opava. Žáci a pedagogové ze Základní školy Boženy Němcové mají nové učebny a nezbytné zázemí v postavené přístavbě. Městská hromadná doprava spustí nový odbavovací systém. Zpestřit prázdniny a dovolené vám mohou kulturní, společenské či sportovní akce, jejichž bohatý výčet najdete na stranách Tipy na prázdniny. Nechybí ani kultura, historie a zprávy ze sociálních služeb.
Vše čtěte také on-line!