Partnerská a spolupracující města

Město Opava má v současnosti podepsánu dohodu o partnerské spolupráci s pěti městy - Kearney (USA), Liptovským Mikulášem (SVK), Ratiboří (POL), Rothem (GER) a Zywiecem (POL). Kromě těchto měst však Opava spolupracuje také s dalšími zahraničními městy. Opava udržuje velmi dobré kontakty také s Katovicemi (POL), Leobenem (AUS) nebo Zuglem (HUN). V Asii pak s čínským městem Dongguan, v minulosti též s japonskými městy Tsukuba a Toyokawa (JAP). Město Opava je také členem Kooperační sítě evropských měst střední velikosti. Zajímavostí je též opavsko - lichtenštejnská spolupráce vycházející z historických tradic.

Více informací o zahraniční spolupráci...

Partnerská města

Liptovský Mikuláš (Slovensko)

Toto 30tisícové město se nachází uprostřed Liptovské kotliny. Jedná se o hospodářské, kulturní a turistické centrum regionu Liptov. Opava s Liptovským Mikulášem spolupracuje již více než 50 let. Spolupráce tak funguje už i mezi jednotlivými místními organizacemi bez přímé účasti městských úřadů.

Více...

Racibórz (Polsko)

Racibórz má podobně jako Opava přibližně 60 tisíc obyvatel. Město leží v jihozápadní části Slezského vojvodství, v minulosti jím procházela mimo jiné také Jantarová stezka. Opava spolupracuje s Racibórzi od začátku 90. let, spolupráce, strvzená podpisem partnerské smlouvy, tak trvá více jak 25 let.

Více...

Roth (Německo)

Německé město Roth má sice pouhých 26 tisíc obyvatel, avšak díky své strategické poloze 25 km jižně od Norimberku a ve  městě se nacházejícímu plavebnímu kanálu Mohan - Dunaj je Roth významným místem obchodu, služeb i průmyslu. Spolupráci obě města navázala díky společným kontaktům s polskou Raciborzí v roce 2003.

Více...

Żywiec (Polsko)

Jedná se o 30tisícové město na úpatí hory Grojec, v jeho blízkosti se nachází Żywiecké jezero. Spolupráci s Opavou město navázalo v roce 2009 jako jedno z partnerských měst Liptovského Mikuláše. K podpisu partnerské smlouvy mezi Opavou a Zywiecem pak došlo v roce 2013.

Více...

Kearney  (USA)

Město Kearney leží uprostřed USA, 2789 km od Bostonu i od San Francisca. Je křižovatkou obchodu a kultury, za svůj domov ho považuje více než 35 000 občanů města. S aglomerací má Kearney více než 60 000 obyvatel. Kearney je domovem Univerzity státu Nebraska v Kearney, která získala umístění v desítce nejlepších regionálních univerzit v USA, a v nedávné minulosti podepsala smlouvu o spolupráci také s opavskou Slezskou univerzitou.

Více...

Zugló (Maďarsko)

Vlajka Maďarska

Zugló je 14. obvodem Budapešti a má přibližně 130 000 obyvatel. Patří mezi nejhezčí a nejbezpečnější obvody Budapešti. Na jeho území se nachází známý městský park Városliget. V něm nalezneme Szechenyho  lázně, zábavní park Vidampark, náměstí Hrdinů, hrad Vajdahunyad, významná muzea, zoologickou zahradu Állatkert, nejznámější maďarskou restauraci Gundel a mnohé další zajímavosti. Spolupráci s Opavou 14. obvod Maďarska navázal spolupráci v roce 2019.

 Více...

Další spolupracující města

Dongguan (Čína)

Město Dongguan patří mezi nejvýznamnější čínská města. Nachází se na jihovýchodě Číny v deltě Perlové řeky, která je nejbohatší a nejprogresivnější oblasti Číny, zahrnuje mj. i města Kanton, Hongkong a Macao. Město se mimořádně zaměřuje na přímé zahraniční investice. Z hlediska exportu se jedná o čtvrté nejvýznamnější čínské město, významnější dokonce než Peking. Z hlediska výroby pro čínský trh je Dongguan dokonce třetím nejvýznamnějším městem v Číně. Počet lidí v tomto městě žijících díky obchodním a pracovním příležitostem a dynamicky se rozvíjejícímu se regionu v nedávné minulosti strmě rostl. Má asi 2 mil. obyvatel, dalších cca 6 mil. lidí zde žije kvůli práci. Zastoupení zde mají významné zahraniční firmy Samsung, Coca-Cola , Nokia, Nestle, Maersk a řada dalších.

Oficiální stránky Dongguanu

Katovice (Polsko)

Toto více než 300tisícové město patři mezi významné historické města Horního Slezska. Je centrem dvoumilionové aglomerace, která je významná především těžbou černého uhlí a těžkým strojním průmyslem. Od roku 1968 v Katovicích sídlí Slezská univerzita (Uniwersytet Ślaski). Spolupráce mezi Opavou a Katovicemi probíhá především v oblasti kultury, sportu a mládeže, velice aktivní jsou také obě Slezské univerzity sídlící v Opavě a Katovicích.

Oficiální stránky Katovic

Leoben (Rakousko)

Leoben je 25tisícové rakouské okresní město ve spolkové zemi Štýrsko, jde o druhé největší město této spolkové země, centrum Horního Štýrska. Leží na úpatí Ennstalských Alp. První osídlení sahá až do počátku 10. století, město samotné bylo založeno o 300 let později českým králem Přemyslem Otakarem II. Leoben je univerzitním městem, své sídlo zde má technicky zaměřená Montanuniversität Leoben. Leoben má dlouhou hornickou a hutnickou tradici, ve městě se rovněž vyrábí známé rakouské pivo Gösser. Město je rovněž známo svou kulturou, zejména pak výstavami.  

Oficiální stránky Leobenu

V minulosti Opava spolupracovala také s japonskými městy Toyokawa a Tsukuba, řeckým městem Preveza, dánským Holstebro, holandským Delftem, bulharským královským městem Veliko Tarnovo a v dobách socialismu ještě též s ruským městem Kamyšín, po kterém byl v minulosti pojmenován dnešní hotel Koruna.