Dorasil Wolfgang Robert Karl Adolf Ludwig Ferdinand Maria

7. 3. 1903 Opava – + 21. 3. 1964 Berlín

Hráč slavného hokejového opavského klubu HC TEV, hokejový reprezentant ČSR v letech 1927–1932.

Jeho otec Karel Dorasil (1860–1938), člověk vzdělaný na univerzitách ve Vídni a Lipsku, jeden z nejaktivnějších členů Bruslařského spolku v Opavě (založen v roce 1868), zakladatel šachového klubu v Opavě (1891), císařský a komerční rada, se oženil 30. 9. 1890 s Marií Annou, dcerou opavského stavitele Adolfa Schindlera. Měli spolu nejprve čtyři dcery, Evu (1894), Gizelu (1895), Mariannu (1896) a Eleonoru (1901), a když se jim narodil syn jako páté dítě, dostal hned sedm jmen. Říkali mu však Wolfgang. Po absolvování opavského gymnázia studoval hospodářské vědy na Vysoké škole technické v Mnichově, aby mohl v budoucnu převzít obchodní železářský podnik po svých předcích v Opavě. Byl však po třech semestrech studia v roce 1923 vyloučen ze školy pro účast na ozbrojeném puči Adolfa Hitlera.

Po návratu do Opavy se začal plně věnovat hokeji a brzy se stal klíčovým hráčem základní sestavy hokejového klubu HC TEV Opava. Spolu s dalšími hráči tohoto klubu, Heinzem, Matternou, Lorenzem a Lichnovským, byl později nominován do čsl. národního týmu. ČSR reprezentoval v letech 1927–1932 celkem 38 krát. V roce 1929 vstřelil na hokejovém mistrovství v Budapešti při prodloužení utkání proti Polsku branku a rozhodl tím o zisku titulu mistrů Evropy pro ČSR. Současníky byl označován za nejlepšího ofenzívního obránce Evropy. Obdržel mnoho lukrativních nabídek k přestupu, ale zůstal věrný Opavě, kde s otcem podnikal v železářském obchodě na Horním nám. č. 55.

Oženil se 14. 10. 1933 s Erikou Reineckovou a měli spolu dva syny, Wolfganga (1939) a Martina (1941). Zájmem o prosperitu rodinného podniku zdůvodnil členství v nacionalistických stranách DNSAP (1933), NSKK a NSDAP (1938). Byl však po skončení války kvůli této angažovanosti zatčen a zařazen do internačního tábora. Ze sběrného střediska pro odsun byl ale vyreklamován, aby pomohl v Opavě na Hrnčířské ulici založit nový železářský obchod. Potom teprve následoval svou rodinu od Německa. Na jeho přání je pohřben v Opavě.

Informace k hrobu (Městský hřbitov, skupina 9, třída roh.h, hrob 1)  Zobrazit hrob na mapě