Podchod zdobí ukázky sportovních aktivit

Upraveno: 25.10.2023
Ilustrační obrázek

Revitalizace Stříbrného jezera je po třech letech u konce. Hlavní proměny se skládají zejména z úprav břehů jezera, vstupů do něj, vytvoření akustické bariéry u sjezdu z ulice Rolnické a ve vybudování sítě asfaltových komunikací i zpevnění ploch kolem jezera.

Bystrému oku veřejnosti neunikl také nový podchod, který je u Stříbrného jezera vybudován. Město jej nechalo vyzdobit opavským umělcem Vojtěchem Králem, který na něm pracoval přerušovaně dva týdny a spotřeboval něco přes 80 sprejů. „Postup byl tak jako u každé mé malby: penetrace, základní nátěr, náčrt, malba a finální lak. Nechal jsem si i prostor pro změny drobného charakteru. Na počátku vzbudila velké emoce černá plocha s bílými čísly a písmenky, které používám jako mřížku. Tak jsem je tam pro velký úspěch vrátil do volných prostorů,“ říká Vojtěch Král.

Dále uvádí, že se v malbě soustředil na sportovní aktivitu v širším okolí Stříbrného jezera, víceúčelové haly, okolí stadionu SFC Opava a Městského koupaliště. Konkrétní mural má tedy vyobrazovat rekreační sporty, které lze v tomto perimetru provozovat. Ty jsou vloženy do malby pomocí dynamických fragmentů tak, aby celkový dojem vytvářel dialog mezi malbou a divákem. Zároveň upozaďuje tradiční opavské sporty, jako jsou fotbal a basketbal. Ty jsou symbolicky vyobrazeny pouze jako monumenty v pozadí.

„Přál bych si, aby mural motivoval občany ke kvalitně strávenému času a odpoutal je od sociálních sítí,“ uvádí na závěr autor díla, jež nám bude zpříjemňovat cestu ke Stříbrnému jezeru.