Kdo poničil jabloň na Bezručově náměstí?

Upraveno: 01.02.2023
Ilustrační obrázek

Možná jste si sami všimli jabloně, stojící na Bezručově náměstí v Opavě nedaleko kašny a kterou v uplynulých dnech někdo poničil. Věci se ujala městská policie, která žádá Opavany, kteří by mohli do případu vnést více světla, aby se jí laskavě ozvali. Mohou zavolat, ale i klidně mohou zastavit hlídku v ulicích a informovat ji o svých poznatcích.

Podle typu poškození to vypadá, že některý z majitelů bojových psů nechal na strom útočit svého drobečka - alespoň tak nějak dopadl před časem jiný strom v Kateřinkách, kde se přesně takový trénink konal. Podle Karla Kovalčíka z odboru životního prostředí opavského magistrátu, se jedná o přibližně dvacetiletý strom jinak v dobrém zdravotním stavu.

"Musíme si uvědomit, že ten strom tam neroste jen tak, někdo ho tehdy zasadil, roky o něj pečuje a najednou tam přijde a strom je poničený. Je tu sice šance, že se strom ještě vzpamatuje, ale pokud skutečně uhyne, jen pořízení a zasazení nového malého stromku nás vyjde přibližně na pět tisíc korun. Pokud budeme chtít dát na jeho místo strom už odrostlejší, budeme mluvit i o desítkách tisíc," konstatuje Karel Kovalčík, který se profesně zelení ve městě zabývá.

Foto: Městská policie v Opavě

Martin Kůs
tiskové oddělení