Nové polepy zastávek pomůžou ochránit ptáky

Upraveno: 25.10.2023
Ilustrační obrázek

Do Nápadů pro Opavu můžete přihlásit téměř jakýkoliv projekt, stačí vám k tomu trochu fantazie. Jinak tomu nebylo ani u nápadu, jehož cílem bylo ochránit ptactvo. Předkladatel nápadu, který se zajímá o ochranu životního prostředí, podal v roce 2022 nápad na vytvoření nových polepů zastávek, jelikož ty stávající byly, zvláště v lokalitách obrostlých zelení, pro letící ptáky nebezpečné.  Pod zastávkami se tak čas od času nacházeli mrtví ptáci, kteří přehlédli nálepku a narazili do skleněné výplně přístřešku zastávky.

Díky nápadu aktivního předkladatele, tak mohly vzniknout polepy na zastávky, které pokrývají celé skleněné výplně přístřešků. Pro letící ptáky je tedy mnohem snazší všimnout si včas překážky a vyhnout se jí. 

Polepy zastávek připomínají svým tvarem heralidcké krokve, přičemž některé z nich jsou červené, jelikož červená je barvou města Opavy. 

Z participativního rozpočtu se tak podařilo polepit celkem 7 přístřešků zastávek MHD. Polepy můžete vidět na zastávce Zimní stadion u Slezského zemského muzea, na zastávce Rolnická, na zastávce na ulici Dohnálkova, dále také na ulici Krnovské přímo naproti budovy Magistrátu města Opavy, na zastávce u Penzionu Raketa Bowling, na zastávce u Střelnice a poslední naleznete v Jaktaři na zastávce STS. 

Jsme rádi, že vaše nápady můžou sloužit i zvířatům a nejen lidem. 

Jestliže máte také nějaký originální nápad, můžete jej přihlásit do Výzvy Nápadů pro Opavu v příštím roce. Již nyní se na ně těšíme!