Senior akademie ukončila šestý ročník

Upraveno: 19.06.2024
Ilustrační obrázek

Celkem 71 absolventů si převzalo v Sále purkmistrů opavského Obecního domu své certifikáty za úspěšné dokončení letošního šestého ročníku Senior akademie. Tu pro ně opět zorganizovalo město Opava a připravilo ji ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací (OKO).

Ochotu starších vstoupit do svého dalšího vzdělávání ocenil jak náměstek primátora Vladimír Schreier, tak i primátor Tomáš Navrátil, kteří jim certifikáty předávali: „Mám obrovskou úctu k lidem, kteří se i ve vyšším věku rozhodnou studovat Senior akademii, kterou v Opavě už šest let podporujeme. Je úžasné, jakou tito lidé mají chuť se něco nového dozvědět, naučit a poznat. Dnešním absolventům srdečně gratuluji a upřímně je obdivuji,“ netajil se primátor Tomáš Navrátil, který dodal: „Je krásné, že někteří absolvovali všech šest ročníků a jak jsem slyšel, už se těší na další pokračování.“

V rámci akademie se uskutečnilo celkem čtrnáct setkání, která zpravidla tvořila přednáška a následný doplňkový program, jakým byly promítání dokumentů s besedou, návštěvy výstav s komentářem, exkurze či třeba tvůrčí činnost. Tematicky se jednotlivé přednášky věnovaly záležitostem, které se dotýkají běžného života seniorů, nebo o které sami projevují zájem. Jednalo se např. o kybernetickou bezpečnost na sociálních sítích, zdraví a další.
„Nově jsme zařadili přednášky na téma zdravá strava, fyzioterapie pro seniory, paliativní péče a psychické dopady a rizika nadužívání léčiv. Přednášky jsme koncipovali tak, abychom účastníkům především ukázali, jak lze různým problémovým situacím předcházet a pokud již nastanou, jak je řešit,“ uvedla Dagmar Polášková, manažerka prevence kriminality z odboru školství opavského magistrátu.

Senior akademie je otevřena lidem ve věku 55 let a více, pokud se nenaplní kapacity zájemců, přijímá i mladší. To se ale stává naprosto výjimečně, zájem je větší než počet míst ke studiu. Naopak věk účastníků není nijak omezený, letošním nejstarším absolventem byl 86letý Eduard Zorvan.

Martin Kůs, tiskové oddělení