Zájem o sdílená kola v ulicích roste

Upraveno: 23.06.2026
Ilustrační obrázek

Od počátku letošního března mají Opavané opět k dispozici sdílená kola. Po loňské sezóně, kdy bylo nutné upravit podmínky jejich půjčování, se letos město opět rozhodlo vrátit k bezplatné jízdě v prvních 15 minutách času, po který má uživatel jízdní kolo vypůjčené na základě registrované aplikace. Systém sdílených kol v Opavě pokračuje podle vysoutěžené smlouvy na provoz v období let 2025 až 2027. Městu se podařilo dojednat podíl o dva miliony korun nižší než v předchozím smluvním období. Provozovatel v letošní sezóně opět nabídl kola na dobu prvních 15 minut zdarma, a to díky zapojení dalšího partnera, kterým je Slezská univerzita v Opavě. První statistická data ukazují, že zájem o sdílená kola opět roste – v prvních dvou jarních měsících téměř dvojnásobně.

„V zatím posledním statisticky ukončeném měsíci provozu před uzávěrkou tohoto vydání Hlásky, tedy v květnu, došlo dokonce ke trojnásobnému nárůstu zájmu o sdílená kola oproti květnu roku 2025. Pro srovnání v květnu 2025 si kolo vypůjčilo 3 585 uživatelů, zatímco letos v květnu to bylo 12 654 cyklistů,“ hodnotí návrat sdílených kol do ulic města náměstek primátora Pavel Meletzký. Podle něj je velmi zajímavý také pohled na celkové roční statistiky – zatímco za celý rok 2025 se svezlo 33 775 cyklistů, v roce 2026 jich bylo za první tři měsíce provozu již 30 295.

Každý rok se také zvyšuje počet dep, kde kola parkují a čekají na klienty. „Zatím tím posledním novým je depo na Palhanci. To vzniklo ve spolupráci města se Slezskou univerzitou u vysokoškolských kolejí ve Vávrovicích a s finanční podporou z daru pivovaru Bernard jako už šedesátá čtvrtá stanice ve městě. Rodinný pivovar Bernard již 18. rokem přispívá městu na výdaje spojené s rozvojem cyklistické infrastruktury, zejména na pořízení stojanů na kola,“ konstatuje náměstek Pavel Meletzký.

Důležité je, že provozovatel zatím neeviduje žádné vážnější poškození kol ani vandalismus. Prozatím šlo o běžné problémy způsobené provozem, tedy menší technické závady, které byly operativně odstraněny. Zlepšila se také zodpovědnost uživatelů. Ti si podle provozovatele více uvědomují, že vrácení kola mimo vyhrazené místo, jejich ponechání na zemi či uprostřed chodníku je sankcionováno v souladu s pravidly aplikace nextbike. Přesto je nutné připomenout, že uživatelé jsou povinni respektovat pravidla silničního provozu, kdy například jízda po chodnících není ze strany strážníků tolerována. Ke kolům je zároveň nutné přistupovat jako k vypůjčenému majetku, vracet je na určená místa a využívat je v souladu s pravidly.