Děti mohly ochutnat španělskou kuchyni

Upraveno: 26.11.2019
Žáci kylešovické základní školy v Opavě se na den pomyslně přesunuly do teplého Španělska. V úterý 13. února se zde konal Den španělské kuchyně, který se promítl i do jejich výuky.

Žáci kylešovické základní školy v Opavě se na den pomyslně přesunuly do teplého Španělska. V úterý 13. února se zde konal Den španělské kuchyně, který se promítl i do jejich výuky. Školáci tak poznávali kulturu, historii, místopis či politiku jižního království a připojili se tak ke spolužákům z dalších měst, kde se tato akce rovněž konala. „V rámci projektového dne mohou žáci 3., 5. a 8. třídy rozšířit své obzory a poznat španělskou kulturu, zvyky či zajímavosti,“ řekla ředitelka Základní školy Kylešovice Jana Marečková, podle které děti zemi poznávaly např. formou her či fiktivní cestovní kanceláře. Ta nabízela zájezdy po krásách země Pyrenejského poloostrova, zkoušely připravit tamní občerstvení či se učily tančit flamengo. Program pak připravovaly i jednotlivé třídy pro své spolužáky. Na oběd je pak čekalo andaluské gazpacho, valencijská paella či pomeranč s olivovým olejem.

Projektového dne se zúčastnila i vzácná návštěva z velvyslanectví Španělského království v České republice, atašé pro vzdělávání Pilar Barrero García a rada pro obchodní a hospodářské záležitosti Ana Lucía Vich Gadella. Do Opavy obě dámy doprovodil senátor Vladimír Plaček, který stál u zrodu této akce. „Tato myšlenka mi přijde skvělá. Děti i prostřednictvím jídla poznají naší zemi. Španělská gastronomie je velmi zdravá a založená na přírodních produktech, což je velmi důležité zejména pro mladé lidi. Doufám, že díky těmto akcím se obě země ještě více sblíží,“ uvedla Pilar Barrero García. Spokojený s průběhem akce byl i náměstek opavského primátora Josef Stiborský. „Chci poděkovat všem, kdo tuto výbornou akci připravili. Děti se velmi zajímavou formou dozví spoustu věcí o jiné zemi,“ řekl.

Akci uspořádalo Zařízení školního stravování v Opavě ve spolupráci s Asociací školních jídelen České republiky.

Po návštěvě kylešovické školy přijal hosty na Hlásce primátor Radim Křupala. Poté je doprovodil na exkurzi do Slezské tvorby, kde Španělky mohly sledovat výrobu tradičních vánočních ozdob. Návštěvu Opavy ukončila krátká prohlídka města.

Roman Konečný, tiskové oddělení