Domy na náměstí by mohly dostat novou tvář

Upraveno: 25.11.2019
Panelové domy na Horním náměstí s číslem orientačním 33, 34 a 35 by mohly v následujících letech změnit svou podobu. Město nyní nechává zpracovat studii na jejich stavební úpravy.

Panelové domy na Horním náměstí s číslem orientačním 33, 34 a 35 by mohly v následujících letech změnit svou podobu. Toho, že se svým vzhledem na náměstí v historickém centru nehodí, si jsou vědomi opavští radní už dlouhá léta. Již v roce 2008 proto vznikla studie humanizace fasád těchto domů, ze které současné vedení města vychází a nechává ji nyní podrobněji rozpracovat. V případě, že dá projektu zelenou zastupitelstvo, bude podkladem pro přípravu územního řízení a získání stavebního povolení. 

Stav těch domů je nejen vizuálně, ale i objektivně špatný. Mohli jsme se vydat cestou jejich pouhého zateplení tak, jak jsme zvyklí u paneláků v rámci sídlišť. Nicméně to bychom zakonzervovali podobu tohoto bloku na dlouhou dobu, následné politické reprezentace by asi těžko prosazovaly jakoukoliv další rozsáhlejší rekonstrukci. Proto jsme zvolili radikálnější krok a sáhli po vítězném návrhu celkové přeměny vzhledu i dispozice domů vypracovaném v rámci soutěže před devíti lety a budeme s ním dále pracovat,“ uvedl primátor města Radim Křupala.

"V domech by měly vzniknout prostorné byty o velikosti 4+1 s možností parkování ve vnitrobloku. Po tomto typu bydlení je v Opavě poptávka, po rekonstrukci by je město rozprodalo.Tím by se zaplatily náklady na celou investiční akci,“ doplnil náměstek Dalibor Halátek. Současným nájemníkům budou nabídnuty jiné, opravené byty ve vlastnictví města. Postupné stěhování by pak začalo v příštím roce.“ Hovořit o konkrétních krocích či termínech je zatím opravdu předčasné, studii, která bude hotova za dva měsíce, musí nejprve schválit zastupitelé, “ uzavřel primátor Křupala s tím, že se samotnou realizací by se mohlo začít do dvou let.

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí

Z této vizualizace bude město při zpracování studie vycházet