Elitní čeští sportovci na Hlásce

Upraveno: 19.11.2019
Vedení město v sobotu ráno přijalo na Hlásce tři slavné sportovce. Kromě místních rodáků Jakuba Holuši a Jana Kudličky i vítězku páteční Zlaté tretry Jiřinu Ptáčníkovou, Janovu partnerku.

Vedení město v sobotu ráno přijalo na Hlásce tři slavné sportovce. Kromě místních rodáků Jakuba Holuši a Jana Kudličky i vítězku páteční Zlaté tretry Jiřinu Ptáčníkovou, Janovu partnerku.

Jakub Holuša a Jan Kudlička patří mezi historicky nejúspěšnější opavské sportovce. Vedení města jim proto chtělo poděkovat za skvělou reprezentaci jejich rodné Opavy. Sportovní trio a trenéra Jana Škrabala přijal primátor Radim Křupala spolu s náměstky Martinem Vítečkem a Daliborem Halátkem. „Jste velkou motivací zejména pro opavské děti a mládež a za to vám chceme poděkovat,“ řekl primátora Radim Křupala.

Hned na začátku popřál partnerce Jana Kudličky skvělé tyčařce Jiřině Ptáčníkové k jejím pátečním 30. narozeninám. Ta řekla, že byť se narodila v Plzni a většinu života strávila v Praze, v Opavě je jako doma. „Jsem tu možná častěji než v Plzni,“ přiznala.

Podle trenéra Jana Škrabala patří duo Kudlička Holuša mezi historicky nejlepší sportovce Opavy. „Spolu s olympionikem Jiřím Sýkorou jsme žádné tak úspěšné sportovce neměli,“ uvedl Škrabal. Přitom Opava patří mezi úspěšnou líheň české atletiky.

Témat se při hodinu a půl dlouhém setkání řešilo hned několik. Ať už to byly sportovní začátky v Opavě, zákulisí českého sportu či populární zářijový závod Opavská míle. „Nic podobného u nás není. Nedávno jsem běžel podobný závod v Římě. Byl to nádherný závod, ale Opava je lepší, protože všichni startují najednou a i děti nebo pomalejší běžci mohou běžet s elitou,“ řekl Jakub Holuša s tím, že ani letos nebude 7. září chybět na startu. Organizátoři se podle náměstka Dalibora Halátka domluvili se stavební firmou, která staví nový viadukt, aby závod mohl běžet i přes stavbu. „Chtěli jsme, aby se startovalo jako v předchozích letech na Olomoucké a naštěstí se to podařilo domluvit. Takže trať bude stejná,“ uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek. Zda letos poběží i Jan Kudlička zatím neví. „Po loňském roce, kdy mi Opavská míle dala pořádně zabrat, nevím, nevím,“ smál se Kudlička. Pokud mu to nabitý kalendář dovolí, zřejmě na start nastoupí. A možná i s partnerkou Jiřinou, která prý Opavskou míli chtěla běžet už loni. „Bohužel mi to kvůli jiným závodům nevyšlo,“ řekla.

Na závěr setkání vedení města popřálo úspěšným českým atletům co nejlepší umístění na olympiádě v Riu. Poté se všichni přesunuli na start Silesia Bike Marathonu na 50 km, který na Dolním náměstí odstartoval primátor Křupala. Ranní závod na 90 km pak odstartoval Dalibor Halátek.

Osmadvacetiletý mílař Jakub Holuša V roce 2015 vybojoval na halovém ME v Praze časem 3:37,68 zlatou medaili v běhu na 1500 metrů. V roce 2012 vybojoval na halovém MS v Istanbulu časem 1:48,62 stříbrnou medaili v běhu na 800 metrů a jako jediný z českých atletů získal na tomto šampionátu medaili. Stejně starý výškař Jan Kudlička skončil na mistrovství světa juniorů v roce 2006 na 5. místě. Pak přišly úspěchy další i účast na olympijských hrách.

A do třetice partnerka Jana Kudličky v pátek třicetiletá tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která v pátek na Zlaté tretře porazila i mistryni světa a soutěž tyčkařek vyhrála. Jejím největším úspěchem bylo stříbro na halovém mistrovství světa 2014 či evropské zlato o dva roky dříve.