Izraelský velvyslanec Gary Koren přijel v úterý do Slezské metropole

Upraveno: 22.02.2020

Izraelský velvyslanec Gary Koren přijel v úterý 17. března do Opavy. Navštívil studenty Slezského gymnázia, poté se přesunul do opavského závodu izraelské farmaceutické firmy Teva, kde se setkal s vedením závodu a s primátorem Opavy Martinem Vítečkem.

Se studenty Slezského gymnázia se Gary Koren setkal již před týdnem na Pražském studentském summitu, na kterém studenti středních a vysokých škol simulují jednání mezinárodních organizací. Opaváci zde v rámci „malé OSN“ zastupovali právě Izrael. „Poté se naši studenti setkali s panem velvyslancem, na kterého udělali hluboký dojem. Slíbil jim, že je při cestě do Opavy navštíví,“ řekla učitelka Slezského gymnázia Kamila Tkáčová. 

Po návštěvě Slezského gymnázia se Gary Koren přesunul do opavské továrny izraelské společnosti Teva, největšího výrobce generických léků na světě, který před lety výrazně rozšířil výrobu právě ve svém opavském závodě. „Teva je pro Opavu velmi významný partner, který kromě toho, že se jedná o největšího zaměstnavatele v regionu, podporuje i místní kulturu, mládežnický sport, školství nebo zdravotnictví. Jsem proto rád, že jsem se mohl seznámit jak s vedením firmy, tak i s panem velvyslancem. Byla to velmi zajímavá a poučná schůzka,“ řekl primátor Martin Víteček, který si spolu s velvyslancem Gary Korenem prohlédl novou část továrny na léky. „Jsem pyšný na to, že Teva v České republice léčiva nejen prodává, ale i vyrábí a že díky izraelské matce můžeme navázat na 130letou tradici nepřetržité výroby léčiv v České republice a Opavě,“ uvedl generální ředitel Teva Pharmaceuticals CR Zdeněk Zahradník.

Kromě toho se probírala zejména politická témata, a to jak v České republice, tak i v Izraeli. Velvyslance zajímalo i zastoupení opavských politiků v parlamentu.

 

Roman Konečný, pracovník vztahů k veřejnosti a šéfeditor webových stránek města