Jak může město pomoci s Bredou?

Upraveno: 03.12.2019
Ilustrační obrázek
Na Horním náměstí se v pondělí 20. května sešlo několik stovek lidí na shromáždění za záchranu chátrajícího obchodního domu Breda. Jak může být v dané situaci nápomocno město, sdělil všem přítomným primátor Tomáš Navrátil.

Na Horním náměstí se v pondělí 20. května sešlo několik stovek lidí na shromáždění za záchranu Bredy. Někdejší největší obchodní dům v bývalém Československu, který patří od roku 1994 soukromému vlastníkovi, již řadu let bez využití chátrá.  Od loňska je v rukou insolvenčního správce, který se ho zatím bezúspěšně za 55 milionů korun snaží prodat. Opavané přitom budovu postavenou na konci dvacátých let minulého století podle projektu vídeňského architekta Leopolda Bauera považují za jednu z dominant a ikon města. „Situace rozhodně není lhostejná ani vedení města, jeho možnosti jsou však omezené. Nejedná o majetek města, ale o majetek soukromý a navíc v insolvenci, což celou věc ještě komplikujeMáme proto dost svázané ruce,“ řekl na shromáždění primátor města Tomáš Navrátil a celou problematiku dále vysvětlil: „Dnes jsme se byli v objektu podívat, abychom měli představu o jeho stavu. Záležitost  řešíme s insolvenčním správcem, kterému se snažíme pomoci najít vhodného investora, jež by prostory využil a stavbu zafinancoval. Prověřujeme možnost dotací v rámci ČR, EU i norských fondů. V nejbližší době chceme začít jednat také s vládní agenturou pro podporu investic CzechInvest, zda by nám mohla pomoci hledat potenciální zájemce“.

Co se týká dotazů, proč budovu nekoupí a neopraví město, pak primátor reagoval: „Tu možnost samozřejmě zcela nevylučuji, rozhodnutí však není pouze na mně, ale na celém zastupitelstvu. Faktem je, že v této chvíli nemáme pro budovu využití ani potřebné finanční prostředky. Nejde přitom jen o kupní cenu 55 milionů korun, další investice na rekonstrukci se pohybuje v řádech stovek milionů korun. Hrubým odhadem se bavíme o částce okolo půl miliardy. Plus je třeba počítat s dalšími náklady na provoz této budovy, která je energeticky značně náročná. Problémem je nejen samotné využití objektu, ale například i nemožnost u něj parkovat. Navíc je památkově chráněn a veškeré kroky je nutno konzultovat s památkáři“.

Na závěr pak primátor uvedl, že pokud by město Bredu odkoupilo, muselo by si vzít stamilionový úvěr, který by ho zadlužil na řadu let. „Nemohli bychom tak realizovat plánované investiční akce, jako je výstavba aquaparku, příprava pozemků na stavbu rodinných domů, bytů v Dukelských kasárnách a řady dalších. Proto je třeba nedělat ukvapené kroky a všechna tato fakta pečlivě zvážit“.

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí

Další fotografie na facebooku města