Majitele budovy, kde sídlí i loutkové divadlo, určí soud

Upraveno: 24.11.2019
Církev československá husitská se obrátila na soud ve věci rozhodnutí o vlastnictví budovy v Husově ulici, kterou má město v nájmu. Objekt vlastní stát, církev však tvrdí, že se historicky jedná o její majetek.

Církev československá husitská požádala před několika lety v rámci církevních restitucí o vydání budovy na Husově ulici. Tu vlastní stát, v nájmu ji má město Opava a provozuje ji Středisko volného času. Své zázemí zde mají kromě loutkového divadla také oddělení sportu, turistiky a přírodovědy.

Církev objekt považuje historicky za svůj majetek. Vedení opavské radnice je naopak přesvědčeno, že budova na restituční seznam nepatří, existuje totiž prohlášení, podle kterého jí mělo město zastoupené Jednotným národním výborem od církve v roce 1949 koupit. Církev však tvrdí, že za prodej nikdy nedostala peníze a proto je podle ní neplatný. Podle katastrální knihy pak byla budova v roce 1955 převedena na stát.

Stát v roce 2014 žádost církve poukazující na restituční nárok zamítl a budovu ze seznamu vyjmul.

Církev měla tří roky na to, aby mohla celou záležitost rozporovat u soudu. Těsně před vypršení lhůty žalobu k soudu podala. „Jelikož město není účastníkem sporu, těmi jsou husitská církev a stát, nezbývá mu, než čekat na rozhodnutí. Smutné je, že se spor o vlastnictví stále protahuje a brzdí tak nutnou rekonstrukci objektu. Tu mělo město v plánu provést, samozřejmě ale pouze v případě, že by budova byla v jeho majetku,“ uvedl náměstek primátora Josef Stiborský.

Otázkou je, zda po rozhodnutí soudu bude ještě co opravovat.  Objekt je totiž v dezolátním stavu a další odklady rekonstrukce už pro něj mohou být fatální.

Lada Dobrovolná
tisková mluvčí