Město se chystá zavést poplatek za pobyt

Upraveno: 23.12.2019
Ilustrační obrázek
Od nového roku by chtělo město Opava zavést místní poplatek z pobytu, který dosud nevybíralo. Plátcem poplatku by se stali poskytovatelé úplatného pobytu, což znamená majitelé hotelů, penzionů, ale i ubytování v soukromí.

Od nového roku by chtělo město Opava zavést místní poplatek z pobytu, který dosud nevybíralo. Ti, kteří cestují, jej mohou znát pod pojmem lázeňský nebo rekreační pobyt. Novela zákona jeho pojmenování sjednocuje a zavádí právě poplatek z pobytu. Jeho výše může být 21 korun za každý započatý den pobytu s výjimkou dne nástupu na ubytování. V jaké výši bude poplatek v Opavě schválen, rozhodne na svém zasedání zastupitelstvo v pondělí 16. prosince.

Plátcem poplatku je poskytovatel úplatného pobytu, což znamená majitelé hotelů, penzionů i například ubytování v soukromí. „Do městské kasy se tak vrátí peníze, které město vynakládá v souvislosti s cestovním ruchem a službami s ním spojeným, například s likvidací odpadů, rozvojem infrastruktury, péči o veřejnou zeleň a prostranství,“ uvedl primátor Tomáš Navrátil.

Informace budou ubytovatelům po schválení zastupitelstvem zaslány a rovněž budou dostupné na webových stránkách města.

Anna Sotolářová
tiskové oddělení