Město si na zkoušku zapůjčilo elektromobil

Upraveno: 03.02.2020
Vozový park opavského magistrátu se od ledna na dobu dvou měsíců rozrostl o elektromobil. Městu ho pro zkušební účely zapůjčila energetická společnost E.ON. Vůz využívají pracovníci odboru majetku.

Vozový park opavského magistrátu se od ledna na dobu dvou měsíců rozrostl o elektromobil. Městu ho pro zkušební účely zapůjčila energetická společnost E.ON.

Opava se loni v září zapojila do projektu Smart Cities a právě využívání elektromobilů je jedním z kroků, abychom se stali opravdu chytrým městem.  Magistrát a další městské organizace by podle mého měly být vzorem ve využívání těchto moderních, ekologických technologií. Byl bych rád, kdyby město v budoucnu nahradilo alespoň část vozového parku právě automobily s elektromotorem,“ uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek.

Používání elektromobilů přispívá nejen ke snižování emisí a hlukové zátěže z dopravy, ale navíc šetří i provozní náklady. Pořizovací cena auta je sice vyšší, proto by si město jeho nákup bez pomocí dotace určitě nemohlo dovolit, samotný provoz je ale naopak podstatně levnější. Zatímco u benzínového auta při spotřebě sedm litrů na 100 kilometrů vyjde kilometr na dvě koruny, u elektropohonu je cena  výrazně nižší. „Elektromobily mají kratší dojezdovou vzdálenost, takže bychom je nevyužívali například pro delší pracovní cesty, na vyřizování služebních záležitostí úředníků ve městě jsou ale podle mě ideální,“ doplnil Halátek.

Nákup elektromobilu pro město je zatím hudbou budoucnosti. Nemusí se však jednat o budoucnost příliš vzdálenou. Lze předpokládat, že se elektromobily budou v nadcházejících letech využívány stále více z důvodu ochrany životního prostředí a snahy snížit negativní vlivy dopravy na zdraví obyvatel.  Že to Opava s ekologickou dopravou myslí vážně potvrdila už tím, že loni v květnu zprovoznila na parkovišti na Masařské ulici veřejnou nabíjecí stanice pro elektromobily. Ta byla integrována přímo do sloupu veřejného osvětlení a tímto inovativním řešením se stala prvním svého druhu v celé České republice.

Pokud vás zajímá dění v oblasti elektromobility, sledujte stránky www.ecofuture.cz/elektromobilita.

Lada Dobrovolná 
Tisková mluvčí