Místa i budovy bez bariér zachytí mapa

Upraveno: 27.11.2019
V uplynulých měsících byl spuštěn nový web v rámci projektu Opava bez bariér. Jeho součástí je mapa, do které budou postupně zanášena místa, objekty a trasy s vyznačením jejich přístupnosti pro osoby s omezenou schopností pohybu.

V uplynulých měsících byl spuštěn nový web v rámci projektu Opava bez bariér. Jeho součástí je i mapová aplikace z dílny odboru IT opavského magistrátu, kde budou postupně zanášena místa, objekty a trasy s vyznačením jejich přístupnosti pro osoby s omezenou schopností pohybu.

 „V březnu roku 2017 se stal Magistrát hlavního města Prahy jedním z vítězů ceny Mosty 2016, kterou mu Národní rada osob se zdravotním postižením udělila mimo jiné za digitální mapu přístupnosti budov a veřejných prostor. V té chvíli se zrodil nápad vytvořit podobnou mapu i v Opavě,“ píše na webu správce a autor projektu Pavel Carbol. Sám vozíčkář, člověk orientací v dané problematice nejpovolanější.

Na projektu participuje i město Opava, ať již formou poskytnuté dotace na proškolení a vybavení základními pomůckami pro mapování či vytvořením samotné mapové aplikace. „Dohodli jsme se, že pan Carbol  v první fázi zmapuje budovy magistrátu a objekty příspěvkových organizací jako Slezské divadlo, knihovnu Petra Bezruče či budovy Opavské kulturní organizace. Věřím, že se pak podaří získat souhlas k mapování i dalších veřejných budov, například soudu či jiných institucí,“ uvedl náměstek primátora Josef Stiborský. "Do map budou postupně zapracována také data o bezbariérových trasách, nájezdech na chodníky, přechodech či zastávkách, které radnice získala v rámci zpracování projektu Plán udržitelné městské mobility, " doplnil autor mapové aplikace, správce geografického informačního systému magistrátu Marek Drozdek.

Je to bezesporu velmi prospěšný projekt, jsem rád, že se pan Carbol této práce ujal a děkuji mu za ní. Mapová aplikace bude sloužit velkému množství Opavanů i  turistů, je třeba si uvědomit, že na celou řadu bariér narážejí ve městě dnes a denně nejen zdravotně postižení, ale třeba i maminky s kočárky či senioři,“ uzavřel náměstek Josef Stiborský.

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí