Na nutnost třídit baterie upozorní Recyklojízda

Upraveno: 13.01.2020
Ilustrační obrázek
Opava se stane čtvrtou zastávkou týmu Recyklojízda, který projede napříč republikou, aby podpořil třídění a recyklaci baterií. V Opavě se s ním mohou lidé setkat ve středu 12. června od 8.30 do 9 hodin na Horním náměstí.

Opava se stane čtvrtou zastávkou týmu Recyklojízda, který v červnu projede naší republiku od východu na západ, aby podpořil třídění a recyklaci baterií. A jak jinak než na elektrokolech na baterky. Tříčlenný tým má na trase dlouhé přes 800 kilometrů z Českého Těšína do Ostrova nad Ohří naplánovány zastávky ve 25 městech. V Opavě se s ním mohou lidé setkat ve středu 12. června od 8.30 do 9 hodin na Horním náměstí. „Chceme mluvit o tom, že baterky do koše rozhodně nepatří. Je potřeba je odnášet na sběrná místa, odkud putují na recyklaci. Chráníme tím životní prostředí,“ říká Eva Gallatová, členka týmu Recyklojízdy a zároveň zástupkyně neziskové společnost ECOBAT, která projekt realizuje a která již 17 let v ČR zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.

Během své zastávky ve Slezské metropoli se cyklotým setká nejen s širokou veřejností, ale i zástupci města v čele s náměstkem Michalem Jedličkou a opavskými školáky. Pro ty připravilo město soutěž ve sběru baterií, jejíž výsledky budou na náměstí vyhlášeny. „Ke sběru baterií jsem vyzval i pracovníky magistrátu, i my tedy přispějeme svou troškou do mlýna,“ usmívá se náměstek Jedlička. Všichni, kteří na náměstí v rámci akce přijdou, zde mohou nejen získat informace o třídění baterií , ale v případě zájmu se i připojit k týmu a na vlastních kolech absolvovat kousek cesty s ním. Pro zájemce budou zdarma připraveny krabičky ECOCHEESE na skladování a třídění baterií v domácnostech. „Největší radost nám uděláte, když nám přinesete použité baterie. Na kolech je sice neodvezeme, ale rádi se pro ně po Recyklojízdě vrátíme,“ vzkazuje tým Recyklojízdy Opavanům.

Jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Ostatní bývají nejčastěji vhozeny do popelnice na směsný odpad a poté putují na skládku nebo do spalovny. V obou případech se z nich uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Přitom stačí pár kroků k nejbližšímu sběrnému místu. Recyklací použitých baterií se získávají druhotné suroviny, zejména kovy, sloužíc k výrobě nových produktů.

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Nejznámější jsou červené venkovní kontejnery, na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Nejbližší sběrné místo lze najít na vyhledavači mapa.ecobat.cz.

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí