Akce v rámci Dne stromů pobaví i poučí

Upraveno: 24.11.2019
POZOR! Hlavní oslava Dne stromů se kvůli nepříznivému počasí odkládá na neděli 29. října od 13 do 17 hodin do sadů Svobody. Doprovodný program je však připraven již od 30. září až do listopadu, kdy proběhne výsadba stromů v lokalitě u Svaté Anny.

Den stromů, mezinárodní svátek, který se slaví ve více než 40 zemích světa již od 19. století. Svátek oslavující stromy jako nepostradatelné součásti našeho života i krajiny, jako poskytovatele potravy a příbytků pro mnoho živočichů i chladného stínu v parných letních dnech. Den zelených gigantů, bez kterých by naše planeta nemohla existovat. Stejně jako v minulých letech, tak i letos se Opava zapojí do oslav Dne stromů, který pravidelně spadá na 20. října. Kromě hlavní oslavy, která se uskuteční 22. října, se mohou Opavané těšit i na řadu doprovodných programů.

Vše začíná o víkendu 30. září komentovanými prohlídkami v Arboretu. Následovat bude akce nazvaná Procházka Městskými sady, která 11. října od 15 hodin přiblíží největší opavský park trochu více zblízka.

V týdnu od 7. do 14. října proběhne v sadech Svobody v aleji u Obecního domu Výstava na stromech spolku NaZemi, tentokrát na téma Příběh banánu. „Návštěvníci se zde mimo jiné dozvědí, v jak těžkých podmínkách pracují lidé na banánových plantážích v Panamě a v Kostarice a co vše musí pro pěstování této sladké pochoutky vytrpět,“ přiblížila akci Kateřina Hnátová, koordinátorka EVVO. V sobotu 14. října se mohou všichni, kdo rádi sbírají houby, vydat do Zámeckého parku v Raduni. Zde se od 7.30 hodin uskuteční houbařská vycházka ve společnosti mykologa Víta Balnera. V úterý 17. října se Opavané mohou těšit na filmový podvečer v Matičním domě, kde se bude od 18 hodin promítat vítězný film 42. ročníku MFF Ekofilm Muž, který zastínil hory.

Hlavní oslava se uskuteční v neděli 22. října od 13 do 17 hodin v sadech Svobody. Park v tomto čase ožije řadou stanovišť, která budou obsazena zástupci z řad opavských škol, ale také včelaři, zahrádkáři, lesníky, houbaři, řezbáři a dalšími. „Těšit se můžete na kreativní dílničky, ochutnávky plodů stromů, tvoření ze dřeva, mykologickou výstavku, ukázku historických pil a mnoho dalšího,“ doplnila organizátorka. Odpoledne se potom uskuteční komentovaná prohlídka pod názvem Historie sadů u muzea. V případě nepříznivého počasí bude celá akce přeložena na neděli 29. října.

Z kraje listopadu sedmý ročník oslav Dne stromů uzavře výsadba stromků u Sv. Anny v Opavě, která se konáve spolupráci s neziskovou organizací Sázíme stromy. V pátek 3. listopadu budou stromy sadit žáci opavských základních škol, v sobotu 4. listopadu potom bude výsadba stromů určena široké veřejnosti.