Nový most nad řekou už slouží Opavanům

Upraveno: 23.11.2020
Ilustrační obrázek

Stavba nového mostu přes řeku Opavu je hotova. V pondělí 23. listopadu odpoledne zde projedou první auta. Stejně tak se podařilo dokončit opravu kanalizace, veškerá dopravní omezení v této lokalitě proto končí.

Stavba nahradila šedesátiletý most, který musel kvůli svému stavu jít k zemi. „Kontrola mostu ukázala, že je ve velmi špatném stavu. Nejdříve jsme mysleli, že bude stačit oprava. Ukázalo se však, že stav je natolik špatný, že nemá smysl jen oprava, ale most se musí zbourat a na jeho místě postavit most nový,“ řekl opavský primátor Tomáš Navrátil. „Zjistili jsme vady jak na mostovce, tak i na nosné konstrukci. Původní železobetonová konstrukce už byla značně zkorodovaná. Nosnost mostu už nevyhovovala k provozu dopravy,“ upřesnil náměstek primátora Michal Jedlička, který má dopravu v gesci.

Stavba monolitického železobetonového mostu začala v polovině března, původní termín dokončení se musel kvůli komplikacím zhruba o tři týdny posunout. „Zasáhl nám do toho koronavirus. Naštěstí se všechny problémy podařilo vyřešit a stavba mohla být v druhé polovině listopadu otevřena pro běžný provoz,“ uvedl náměstek primátora Michal Jedlička.

Rekonstrukce si vyžádala dopravní omezení, a to jak pro pěší, tak i pro řidiče. „Bohužel zde z technických i finančních důvodů nemohla vyrůst provizorní lávka, takže lidé museli využívat až další most na Pekařské ulici. Děkuji Opavanům, že všechny komplikace vydrželi. Teď už máme nový, moderní a hlavně bezpečný most, který nám, doufám, bude sloužit dalších nejméně šedesát let,“ dodal primátor Navrátil.

Demoliční a stavební práce vyšly na zhruba 36 milionů korun, které poskytlo ze svého rozpočtu město Opava.

Roman Konečný

Tiskové oddělení