Občané podali rekordní počet Nápadů pro Opavu

Upraveno: 27.01.2020
Lidé poslali 29 přihlášek do Nápadů pro Opavu, na které je letos vyčleněno 1,2 milionu korun. V současné době přihlášky kontrolují úředníci, veřejnost pak o nich bude hlasovat v průběhu května. Vítězné projekty se zrealizují v průběhu jednoho roku.

Třetí ročník Nápadů pro Opavu, participativního rozpočtu, prostřednictvím kterého mohou lidé veřejně soutěžit se svými projekty, a město pak ty vítězné realizuje, rozhodně bude rekordní. A to nejen díky částce 1,2 milionů korun, kterou vedení radnice pro letošek vyčlenilo. Do konce února totiž přišlo 29 přihlášek, což je mnohem více než v předchozích dvou letech. „Mám obrovskou radost z toho, že zájem Opavanů a jejich zapojení prostřednictvím Nápadů pro Opavu roste. Je to dobré znamení, že jim není lhostejné, jak vypadá jejich okolí, a snaží se aktivně o jeho vylepšení. Pozitivní je i pestrost přihlášených projektů. Věřím, že část z nich se podaří realizovat a z Opavy bude zase o něco lepší místo k životu,“ řekla 1. náměstkyně opavského primátora Hana Brňáková, která před lety vznik Nápadů pro Opavu ještě jako opoziční zastupitelka prosadila.

V současné době se projekty zabývají pracovníci magistrátu, kteří zjišťují, zda přihlášky splňují všechny náležitosti. „Abychom Nápady mohli předložit komisi a dále je pak pustit do veřejného hlasování, musí splnit základní pravidla, tedy projekt musí být realizovatelný do částky 1,2 milionu korun na pozemku nebo budově patřící městu a to května 2020 a přihlášku musí podpisem podpořit 50 lidí. Pokud některá přihláška tyto náležitosti nesplňuje, vyzveme autora daného nápadu k doplnění. V případě, že to nedoplní, nemůžeme daný projekt pustit do hlasování,“ vysvětlila Veronika Bittová z odboru rozvoje města a strategického plánování.

Všechny projekty budou po kontrole a schválení komisí zdravého města představeny na webu www.zdravemestoopava.cz. Na stejném místě se pak bude od 1. do 31. května o jednotlivých nápadech hlasovat.

Roman Konečný, tiskové oddělení