Ochutnávka japonské kuchyně ve filmu

Upraveno: 19.11.2019
Filmy z pražského festivalu Eiga-sai, který se uskutečnil v únoru v kině Lucerna, se objeví i v Opavě. Na ozvěny japonského filmu a kultury se můžete těšit od 7. do 9. března v klubu Art v Obecním domě.

Filmy z pražského festivalu Eiga-sai (Svátky filmu), který se uskutečnil na začátku února v kině Lucerna, se již počtvrté objevují v Opavě. Na ozvěny japonského filmu a kultury se můžete těšit od 7. do 9. března v klubu Art v Obecním domě.

Letošní podtitul přehlídky – festival k sežrání, napovídá, že se jeho programová nabídka, mezi které patří komedie, dokumenty i film anime, bude dotýkat především vztahu Japonců k tématu japonské kuchyně,“ láká organizátor přehlídky Petr Rotrekl s tím, že Opavanům bude nabídnuto 5 atraktivních filmů. „Zavedou nás do tajemství a přípravy delikates japonského kulinářského umění, přičemž slavnostní zahájení s přípitkem saké zajistí projekce pozoruhodné komedie Kuchař v Antarkitdě. Ta vznikla na základě esejů vojenského námořního kuchaře, který byl vyslán na misi do království věčného ledu,“ popisuje Rotrekl blíže první snímek.

Druhý den festivalu bude zasvěcen dokumentům Esence Japonska a Jiróovi vysněné suši. „Jak oba tituly napovídají, půjde o objevnou a čarokrásnou sondu k pramenům japonské kuchyně i japonské duše. Pro návštěvníky projekcí bude také připravena malá ochutnávka japonských pokrmů,“ komentuje organizátor akce.

Další den uzavře vysoce oceňovaná komedie Pampeliška (Tampopo), která sleduje cestu za receptem na dokonalý rámen (tradiční jídlo z nudlí zalitých vývarem a doplněné plátky masa a oblohou), a stává  se tak záminkou k duchaplnému pojednání o bezmála mystickému poměru Japonců k jídlu a všemu co s ním souvisí.

Celý program festivalu završí nesmírně působivé, zároveň hluboce temné anime, odehrávající se v polovině 15. století, tedy v době kdy katastrofy a válečné běsnění proměnily Japonsko bezmála v zemi duchů,“ uzavřel pozvánku Rotrekl.

Po všechny tři dny bude zasvěceným průvodcem při projekcích a ochutnávkách Robin Shoen Heřman, předseda kulturní sekce Česko-japonské společnosti a dlouholetý organizátor česko-japonských kulturních projektů v České republice. Rozpis filmů a časy projekcí najdete v kulturním kalendáři Hlásky.

Festival pořádá statutární město Opava ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací a Opavským filmovým klubem.