Opava se zapojila do projektu Smart Cities

Upraveno: 20.11.2019
Do konce roku 2017 by mělo mít město zpracovanou koncepci Smart City Opava, která by měla obsahovat návrhy efektivních kroků pro jeho fungování a to zejména v oblastech mobility a dopravy, energetiky, správy a řízení budov a péče o občany.

Moravskoslezský kraj společně s městem Ostravou, ministerstvem průmyslu a ministerstvem životního prostředí podepsal loni v červenci deklaraci o spolupráci na přípravě konceptu chytrého města (Smart city) a chytrého regionu (Smart region). Na jaře letošního roku se k této deklaraci připojilo i město Třinec.

Opava rozhodně nechtěla zůstat pozadu. Proto jsme vytvořili pracovní skupinu, kde jsme prošli metodiky vydané k tomuto projektu ministerstvem životního prostředí a prostudovali již existující strategie některých evropských měst, abychom mohli posoudit, zda má pro Opavu smysl se do Smart cities zapojit,“ uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek s tím, že projekt vidí jednoznačně jako přínosný. „Důležitým argumentem pro začlenění města do tohoto programu je i fakt,  že po roce 2020 bude možné čerpat evropské dotace  právě na projekty spojené  se Smart konceptem“, dodal Halátek.

Na svém zasedání 19. září odsouhlasili zapojení Opavy zastupitelé a slezská metropole se tak vydala na cestu k tomu stát se třetím chytrým městem v našem kraji. 

Smart Cities je Evropskou komisí podporovaný koncept udržitelného rozvoje měst a obcí. Představuje další nástroj pro zlepšení životního prostředí v České republice a pro získání dalších finančních prostředků na kvalitní projekty zaměřené na snížení energetické náročnosti, udržitelnou dopravu, snižování emisí a podporu nových technologií.

Není přitom primární, aby všechno fungovalo chytře pouze za pomocí nejmodernějších technologií, i to nejjednodušší řešení, které funguje, je smart. Cílem je, aby byl region díky inteligentním technologiím a inteligentním procesům ekologicky šetrný i energeticky úsporný, protože pokud jdou ruku v ruce ekologie, energetická úspornost a technologická vyspělost, je to určitě cesta k modernímu, chytrému městu i celému regionu,“ vysvětlil náměstek Halátek.

Do konce roku 2017 by mělo mít město zpracovanou koncepci Smart City Opava, která by měla obsahovat návrhy efektivních kroků pro jeho fungování a to zejména v oblastech mobility a dopravy, energetiky, správy a řízení budov a péče o občany, včetně jejich aktivního zapojení do procesů.

Město zároveň vytipovalo partnery pro spolupráci na celém projektu. Těmi jsou  Slezská univerzita, Vysoká škola báňská -Technická univerzita v Ostravě,  Smart City Technologie Brno, E.ON Česká republika, Porsenna o.p.s. a Krajská energetická agentura.

Budeme určitě hledat ještě další subjekty, které by nám v naplňování konceptu smart cities mohly být nápomocny,“ uzavřel náměstek Halátek.

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí