Opava si zatím na kotlíkové půjčky nesáhne

Upraveno: 30.01.2020
Opavané, kteří chtěli požádat o bezúročnou půjčku na pořízení nového kotle, mají bohužel zatím smůlu. Opava potřebné peníze od státu nezískala. V současné době se jedná o tom, že by se peníze ve fondu navýšily.

Opavané, kteří chtěli požádat o bezúročnou půjčku na pořízení nového kotle, mají bohužel zatím smůlu. Město sice o potřebné peníze požádalo stát, jenže ten nedal do Státního fondu životního prostředí dostatek prostředků a Opava tak spadla do tzv. zásobníku projektů. „Velmi nemile nás to překvapilo, protože zrovna náš region má s čistotou ovzduší velký problém a proto by mělo být v zájmu státu umožnit co nejvíce lidem rychlou výměnu zastaralých kotlů za ekologické. Státem nabízená půjčka dost lidí motivovala, teď budou stejně jako my zklamáni,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí a dopravu Michal Jedlička. V současné době se jedná o tom, že by se peníze ve fondu navýšily. Výsledek jednání budeme znát do konce roku. Pokud se to povede, vyplácet by se mohlo nejdříve na jaře roku příštího.

Město ještě před podáním žádosti muselo provést průzkum, kolik občanů by mělo o bezúročnou půjčku zájem. Přihlásilo se celkem 78 osob z Opavy a městských částí. Radnice proto stát požádala o 13,8 milionu korun. O půjčku podle pravidel může požádat úspěšný příjemce kotlíkové dotace, který projevil zájem v předběžném průzkumu.