Opavané vysázeli desítky nových stromů

Upraveno: 02.12.2020
Ilustrační obrázek

Co by to bylo za podzim, kdyby v krajině nepřibyly další stromy. V Opavě se i přes omezení způsobená epidemií koronaviru přece jen něco vysázet podařilo. Město Opava věnovalo za účastníky závodu ekorallye, který se konal v září v rámci Evropského týdne mobility, 42 hrušní, jabloní a slivoní na výsadbu stromořadí mezi Vlaštovičkami a Jamnicí.

„Kvůli zákazu setkávání bohužel na veřejnou výsadbu nedošlo, a o objednané sazenice stromů se tak museli postarat profesionálové. Se založením nového biokoridoru podél polní cesty pomohli školáci ze Základní školy Stěbořice. Ručně oseli zhruba kilometrový úsek původního pole luční směsí. Také v Lučním sadu ve Zlatnících byly za pomoci dobrovolníků a školáků ze Základní školy pro tělesně postižené Dostojevského vysázeny stovky keřů,“ uvedla Kateřina Durčáková, koordinátorka environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty.

V omezeném režimu se sázelo i v jiných městských částech Opavy. V Malých Hošticích to byly okrasné dřeviny do budoucího parku, v Milostovicích desítky třešní a v Podvihově višně.

„Nezbývá než doufat, že se situace v příštím roce zlepší a ze smysluplné práce se budeme moci rado-vat společně. V zemědělské krajině Opavska je totiž každý nový remízek i stromořadí potřebný jako sůl. Nejen že jsou dřeviny v krajině potěchou pro oko, ale zároveň fungují jako účinná protierozní opatření, zlepšují retenční schopnosti krajiny a slouží jako útočiště pro zvířata,“ dodala Kateřina Durčáková.