Oprava střechy kostela sv. Václava se odkládá

Upraveno: 09.09.2020
Ilustrační obrázek

Dominanta Pekařské ulice, kostel sv. Václava, si na novou střechu bude muset ještě počkat. Původně měla být její rekonstrukce hotová do konce tohoto roku, při realizaci se ale vyskytl velký problém. Lešení totiž podle podmínek projektu nesmí být ukotveno do fasády kostela, oprava krovů je tak značně komplikovaná.  „Ačkoliv se zhotovitelská firma opravdu snažila problém vyřešit, nechala si vypracovat statický posudek a usilovně pracovala na nalezení možného řešení, nakonec se rozhodla od smlouvy odstoupit,“ uvedl primátor Tomáš Navrátil a vysvětlil: „ Subdodavatelé firmy, tesaři, kteří měli krovy renovovat speciální technikou, totiž kvůli své bezpečnosti na stavbu nenastoupili. Jsou to mistři svého řemesla, vesměs již starší řemeslníci a na neukotveném lešení nejsou ochotni riskovat“.

Město, které je investorem stavby, zvažovalo, jak k celé situaci přistoupit.  Vzhledem k tomu, že se firma, která se mimochodem kvůli náročnosti zakázky přihlásila do tendru jako jediná, skutečně snažila problém vyřešit a i kvůli dalším okolnostem, se rozhodlo smlouvu ukončit dohodou. „Mohli bychom se soudit, ale to by mohlo trvat roky, navíc jsou ve hře dotační peníze, konkrétně 5 milionů, které jsme získali z kraje. O ty bychom mohli přijít. Střecha je opravdu v dezolátním stavu a opravou projít musí, a to co nejrychleji. To je teď nejdůležitejší,“ dodal primátor.

Město hodlá dokumentaci přeprojektovat a s památkáři vyjednat souhlasné stanovisko k ukotvení lešení do fasády kostela. Ta bude po rekonstrukci samozřejmě opět uvedena do původního stavu. Do konce roku by chtěla radnice vyhlásit nové výběrové řízení na zhotovitele stavby, aby se mohlo na jaře začít s pracemi.

Cena rekonstrukce byla minulým tendrem stanovena na cca 7,5 milionů korun, novou soutěží se ale může změnit. Kraj odsouhlasil (na jednání 3.9.), že jím udělená pětimilionová dotace může být přesunuta do příštího roku.

Kostel sv. Václava vznikl na místě starší sakrální stavby v souvislosti se založení dominikánského kláštera v Opavě opavským knížetem Mikulášem I.  Jeho výstavba probíhala ve dvou etapách více než 40 let a dokončený kostel vysvětil v roce 1336 olomoucký biskup Jan VII. Volek. Zasvěcení kostela svatému Václavovi bylo zvoleno na přání zakladatele pro zdůraznění příslušnosti opavských knížat k rodu Přemyslovců. V současnosti je v majetku města Opavy a je využíván k pořádání společenských, kulturních a osvětových akcí jako jsou koncerty, výstavy, umělecké performance, společenská setkání, shromáždění a svatební obřady. Společně s dominikánským klášterem je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí