Populární sdílená kola budou jezdit i po Opavě

Upraveno: 03.12.2019
Ilustrační obrázek
Opava se zapojí do systému sdílených kol. Ten už funguje v několika českých městech a postupně získává na oblibě. Radnice teď vyhlásila soutěž na provozovatele. Pokud vše dobře dopadne, kola by se v Opavě mohla půjčovat už od letošního června.

Opava se zapojí do systému sdílených kol. Ten už funguje v několika českých městech a postupně získává na oblibě. Radnice teď vyhlásila soutěž na provozovatele. Pokud vše dobře dopadne, kola by se v Opavě mohla půjčovat už od letošního června.

Systém sdílení kol je velmi populární. Pomáhá rychlé dopravě po městě, aníž by uživatel musel vlastnit kolo. Pomocí aplikace v mobilním telefonu si kolo vypůjčíte aodstavíte ho pak v zónách, které pokrývají velkou část města,“ řekl náměstek primátora Michal Jedlička. Stejně jako v jiných městech se i v Opavě počítá s tím, že cca prvních 15 minut jízdy bude zdarma, za další čas pak cyklista prostřednictvím zmíněné aplikace zaplatí symbolickou částku. Konkrétně bude vše známo až po ukončení soutěže, která počítá s tím, že  by Opava dostala zapůjčeno zhruba 80 kol.

Zkušební provoz by měl trvat do října. „Poté vyhodnotíme, jaký byl o půjčování kol zájem a zda s tímto systémem budeme pokračovat i v dalších letech,“ dodal Jedlička. Město by zapojení do systému mělo stát zhruba milion korun včetně DPH. Testovací provoz nepočítá se zapojením městských částí.

Roman Konečný, tiskové oddělení