Primátor města uctil společně s vojáky památku Joži Davida

Upraveno: 28.11.2019
V pátek 15. února se u pomníku Joži Davida uskutečnilo vzpomínkové setkání. Uctít památku u příležitosti 135. výročí narození tohoto legionáře, politika či novináře přišli nejen vojáci, váleční veteráni, ale i primátor Tomáš Navrátil.

V pátek 15. února se u pomníku Joži Davida v jeho rodných Kylešovicích uskutečnilo vzpomínkové setkání. Tento významý legionář, politik, spisovatel a novinář se narodil právě před 135 lety.

U této příležitosti uctili jeho památku položením květin nejen zástupci vojska, váleční veteráni, ale i primátor města Tomáš Navrátil, který ve svém proslovu řekl: "Životopis tohoto muže je velmi pestrý. Za první světové války bojoval v řadách rakousko-uherské armády, z kterých záhy přeběhl do ruských pozic. Po pobytu v zajateckých táborech se začal angažovat v Československých legiích, které byly velmi významné pro vznik samostatného Československa. Jednal rovněž s představiteli zahraničního politického exilu vedeného Tomášem Garrigue Masarykem. Za druhé světové války působil v exilu ve Velké Británii, přičemž pomáhal s organizací československých zahraničních jednotek. Kromě toho se výrazně angažoval v politice a významná byla i jeho novinářská a publikační činnost. Jsem moc rád, že díky akcím, jako je ta dnešní, na tyto pro nás velmi důležité muže nezapomeneme a budeme i nadále udržovat jejich odkaz"