Primátor Opavy se zaměstnanci magistrátu daroval krev

Upraveno: 02.12.2019
Ilustrační obrázek
Více než dvě desítky zaměstnanců radnice v čele s primátorem a jeho náměstky v pátek 20. září hromadně darovali svou krev. Podpořili tak Transfúzní centrum Slezské nemocnice v Opavě.

Čestné slovo dodržel primátor statutárního města Opava Tomáš Navrátil, který minulý rok při oceňování dárců krve slíbil, že v roce 2019 rozšíří jejich řady. V pátek 20. září 2019 daroval krev v Transfuzním centru Slezské nemocnice v Opavě.

Primátor nepřišel sám, ale přesvědčil 22 kolegů z magistrátu včetně své náměstkyně Hany Brňákové a náměstka Igora Hendrycha, aby šli darovat krev s ním. „Krev je i v dnešní době špičkové medicíny nenahraditelnou složkou. Lékaři ji potřebují při náročných operacích zraněných či těžce nemocných pacientů. Zachránit může mimo jiné i krvácející rodičku, proto je dárcovství krve nesmírně důležité,“ sdělil primátor Tomáš Navrátil.

První muž Opavy nechtěl být jen morální oporou dárcům z Opavska a sám šel pustit žilou. „Obavy jsem trochu měl. I když jsem velký chlap, nedokázal jsem si představit, jak tělo zareaguje na krevní ztrátu. Musím říct, že vše proběhlo v pohodě a jsem rád, že se ze mě stal dárce krve. Musím vyzdvihnout kolegy z magistrátu, kteří se ke mně přidali. Vážím si jejich kroku a věřím, že nás do Transfuzního centra Slezské nemocnice v Opavě, které se nachází na Olomoucké ulici, bude chodit ještě více,“ podotkl primátor.

Všem dárcům z opavského magistrátu osobně poděkoval primář Hematologicko-transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Lukáš Stejskal. Ředitel nemocnice Ladislav Václavec, MBA je rád, že má transfuzní centrum dalšího silného spojence. „Naši pacienti neřeší, zda dostanou krev od studenta, mladé úřednice, hasiče, či dělníka. Jsou šťastní, že díky šlechetnému neznámému dárci a šikovným lékařům mohou dál žít. Osobně jsem moc rád, že se pan primátor Navrátil přidal k osobnostem, které v našem transfuzním centru krev darují. Lidé potřebují co nejvíce pozitivních příkladů ve svém okolí, aby se odhodlali k tomu jít darovat. Panu primátorovi, jeho kolegům a vůbec všem našim věrným dárcům patří mé velké díky. Jste úžasní a prosím, zůstaňte věrni našemu transfuznímu centru,“ nechal se slyšet ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Jiří Krušina, tiskový mluvčí Slezské nemocnice v Opavě

Další fotografie naleznete na Facebooku města.