Rozhodnuto: Prodloužená Rudná nebude součástí nařízení vlády o prioritních dopravních záměrech

Upraveno: 05.02.2020
Zástupci MS kraje a Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 protestovali proti vyřazení stavby Prodloužené Rudné z návrhu nařízení vlády. Bohužel marně.

Na středečním jednání vlády byl z dílny ministerstva životního prostředí projednán návrh nařízení vlády o stanovení prioritních dopravních záměrů. Na tomto návrhu se rovněž podílelo ministerstvo dopravy.

V minulém týdnu zástupci Moravskoslezského kraje a Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 společně protestovali proti vyřazení stavby Prodloužené Rudné z navrhovaného nařízení vlády. Písemně o možných negativních dopadech byli informováni jak premiér Bohuslav Sobotka, tak i ministři dopravy, životního prostředí a všichni poslanci zvolení za náš kraj.

Mrzí mne, že vláda nevzala v potaz naše argumenty. Šlo nám pouze o to, aby se stát nezbavoval možnosti využít zrychleného režimu EIA, pokud to bude nutné. A to nám od počátku jednoznačně šlo. Bohužel to stát nechce a vsadil všechno na jednu kartu. Na dopravě a životním prostředí moc dobře vědí, že riziko problémů a možných obstrukcí je obrovské. Jen to veřejně nechtějí říct. A pokud něco nevyjde, tak se budou snažit hodit to na nás,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Z rozhodnutí vlády jsem zklamána. Bohužel prohráli jsme. A to nejen my, ale zejména tento kraj a lidé, kteří v něm žijí a podnikají. Mrzí mě, že s námi z ministerstev dopravy a životního prostředí vůbec nikdo nebavil. Mohli jsme si vše v klidu vyjasnit a společně zvolit optimální postup. K tomu, bohužel z jejich strany vůbec nedošlo,“ konstatuje předsedkyně Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 a hrabyňská starostka Zdeňka Jordánová.

Mysleli jsme si, že ministerstvo dopravy bude s námi svá klíčová rozhodnutí, která se dotýkají našeho regionu, konzultovat. To se nestalo. Je to pro nejen pro mne velké zklamání. Takhle se pracovat prostě nedá,“ dodává tajemník Sdružení Martin Dostál.

Vyřešit možná rizika na Prodloužené Rudné tak budou muset zástupci regionu zcela sami. 

Petra Špornová
tisková mluvčí kraje

Martin Dostál
tajemník Sdružení
martin.dostal@opava-city.cz'
tel.: 553 756 402, 604 229 417