Spor o prodej Dukelských kasáren se chýlí ke konci

Upraveno: 17.08.2021
Ilustrační obrázek

V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak na základě vypsaného záměru uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive s.r.o. Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na cca 3,8 hektarech postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty. Léta chátrající areál se tak konečně dočkal smysluplného využití, které pro něj marně hledalo již několik předešlých politických reprezentací města. Vítězné firmě stejně jako vedení radnice však kalila radost žaloba neúspěšného zájemce o koupi kasáren, teplické společnosti JTH Holding, která celý proces prodeje zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Soudní spor bude ale nakonec ukončen, aniž by došel k prvnímu jednání a to smírem, který navrhla žalobkyně JTH. Ta deklarovala, že hodlá od všech svých žalobních nároků zcela ustoupit a definitivně uznat platnost uzavřeného obchodu. Požádala pouze o uhrazení 35 tisíc korun z celkových 238 tisíc, vynaložených jako náklady řízení s tím, že zbylé částky se vzdá. „Jsme od začátku stoprocentně přesvědčeni, že jsme nijak nepochybili a že bychom spor vyhráli a ví to viditelně i žalující strana, proto přišla s nabídkou vypořádání soudní pře touto cestou. Daný postup jsme ale přivítali a s uzavřením smíru za daných podmínek souhlasíme. Požadovaná částka 35 tisíc korun je s ohledem na možné vedení dlouholetého soudního sporu více než přijatelná,“ uvedl primátor města Tomáš Navrátil. Je třeba si uvědomit, že kromě ztráty času a nepříjemností, které každou, byť nakonec vyhranou žalobu provází, by jen práce městských právníků vynaložená v souvislosti s vedením sporu stála řadově nejméně desetitisíce.

Do vyřešení celé situace by byl navíc stále v ohrožení termín začátku stavby. Za uzavření této dohody je proto ráda i firma JTA, která bude moci stavět bez stínu žaloby v zádech. Zcela zbytečný konflikt, který vytvořil neúspěšný uchazeč, tak bude již brzy minulostí. 

Lada Dobrovolná
tisková mluvčí